top of page

52 Yıllık Şehir

Sanatçı Michael Heizer’in yapımına 1970 yılında başladığı ve 52 yıl süren “City” isimli eseri ziyarete açılıyor.


ABD’nin Nevada eyaletindeki çöl vadisi Garden Valley konumlanan ‘City’, bugüne kadar yapılmış en büyük çağdaş sanat eserlerinden biri.


2,4 km uzunluğunda ve 800 metre genişliğindeki bu eser, karmaşıklığı ve boyutuyla birçok eski törensel yapıyı anımsatsa da tarzıyla modern bir şehir merkezini de andırıyor.


Proje, en az bir asırdır sığın ve koyunların otlatıldığı Büyük Havza’nın yüksek çölünde izole bir vadide yer alıyor. Ailesi 1800’lerden beri Nevada’da yaşayan sanatçı, vahşi doğa ile çevrili, yüksekliği yaklaşık 3500 metre olan birkaç sıra dağın ayaklarına ve Beyaz Nehir daralanlarına yakın olan bu bölgeyi bilinçli olarak seçiyor.‘City’nin oluşumu için kullanılan tüm malzemeler, yerel bitkiler ve vahşi yaşama zarar vermemek adına kil, kum ve kayadan oluşuyor. 2015 yılında ‘City’ ve onu çevreleyen alan gelecek nesillere de aktarılması açısından “Basin and Range National Monument (Havza ve Menzil Ulusal Anıtı)” olarak ilan edilmiş.

‘City’, Nevada merkezli kâr amacı gütmeyen, “Triple Aught Foundation” adlı bir kuruluşa ait ve onun tarafından işletiliyor. Ancak bu 50 yıl içinde pek çok kuruluş ve tüzel kişi de çalışmalara katkıda bulunmuş.City, 2 Eylül 2022 tarihinde ziyarete açılıyor. Yalnızca ön rezervasyonla ve hava koşulları uygun olduğu takdirde 6 ziyaretçi kabul edecek. Özel mülkiyet alanında yer alan ve civarında konaklanabilecek herhangi bir yer bulunmayan ‘City’i planlanmadan ziyaret etmek tehlikeli ve kesinlikle yasak.Comments


bottom of page