top of page

Aden (Eden) Bahçesi
Gökyüzünde yükselen metal ve cam binaların giderek arttığı büyük şehirlerde, doğayla olan etkileşimimiz giderek azalıyor. Ancak yeşil mimari ve tasarım anlayışını benimseyen kişiler ve projeler sayesinde mimarlık disiplinini gelecekte büyük değişimler bekliyor.
Biyofili, hayatta kalma içgüdümüzün diğer canlılara yakınlaşma, onlarla bağ kurma dürtüsü olarak tanımlanır. Bu teoriye göre eğer yaşam alanlarımızda doğayla iç içe olabilirsek hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan sağlıklı olma ihtimalimiz daha yüksektir. Bu prensipten hareketle tasarlanan Eden, ultra lüks bir gökdelen projesi olarak biyofilik tasarım anlayışını ışıltılı şehir hayatıyla buluşturuyor. Singapur’un gökdelenleriyle ünlü 10. bölgesinde konumlanan özgün bina için dünyaca ünlü Swire Properties, ödüllü İngiliz mimar Thomas Heatherwick güçlerini birleştiriyor.
22 katlı binada toplam 20 daire ve her katta servis alanları bulunuyor. Her bir dairenin her bir kata yayıldığı projede hepsi özel banyolu 4 yatak odası, arketipik balkon içinde yer alan tropik bahçe ve üç köşesi 270 derece şehir manzarası sunan zeminden tavana pencereler bulunuyor.

Comments


bottom of page