top of page

Bavullar Hazırsa Uzaya Gidebiliriz
20 Temmuz 1969’da Buzz Aldrin ve Neil Armstrong’un Ay’a ayak basmasıyla başlayan ‘uzay yolculukları’ günümüzde de popülaritesini ve gizemini koruyor. En son NASA’nın Perseverance isimli keşif aracı, Mars’ta önceki dönemlerde yaşam olup, olmadığı hakkında bilgi toplamak amacıyla 7 aylık yolculuğunun ardından geçtiğimiz Perşembe günü Mars’a indi.
Uzay yolculuklarının başlamasıyla beraber çeşitli şirketler de “uzay turizmi” projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı, SpaceX ve Boeing’le birlikte çalışarak insanları yörüngeye taşıyacak bir uzay aracı üzerinde çalışıyor. NASA’nın eski Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yöneticisi Michael Sufferdini’nin kurduğu Axiom Space şirketi, 2028’de AxSation isimli uzay oteli kurarak, en kısa zamanda insanları seyahat ettirmeyi planlıyor. İngiliz şirket Virgin Galactic ve Amazon’un Blue Origin şirketi ise yörünge altı uzay turizmi yaparak “uzay yolcuları”na yerçekimsiz ortamda seyahat imkanı sunmaya hazırlanıyor.Peki uzayda ne giyeceğiz?Modern turist-astronotlar olarak yakın zamanda uzaya yol alacak olsak da orada ne giyeceğimiz de merak konusu. Şirketler, yolcular için özel ve çağdaş tarza sahip uzay giysilerini tanıtmaya başladı bile. Mesela Virgin Galactic, Under Armour ile birlikte tasarladığı nefes alabilen, esnek ve bol cepli, altın desenli, lacivert uzay elbiselerini geçtiğimiz sene tanıttı. NASA astronotları, Hollywood’un ünlü tasarımcılarından Jose Fernandez tarafından SpaceX için tasarlanan kıyafetleri giyecek. Boeing’in astronotları ise Star Wars filminden esinlenilen Boeing Blue kıyafetleri ile uzaya gitmeye hazırlanıyor.


“Uzayda giyecek hiçbir şeyim yok!” diyenler için “tatil bavulu”nu hazırlarken ilham olabilecek, uzayda bile tüm dikkatleri üzerinize çekebileceğiniz parçaları radarımıza aldık.


Iris Van Herpen - Sonbahar/Kış 2019 I Chanel - Sonbahar/Kış 2017 I Hussein Chalayan - İlkbahar/Yaz 2007 I Balenciaga - Sonbahar/Kış 2021 I Paco Rabanne - 1996

Versace - Sonbahar/Kış 2016 I Dior - Pre-Fall 2019 I Alpha Industries I Hysek - IO Skeleton Tourbillon I Raf Simons - 2013


Ekstra: Malle Mars (Louis Vuitton-2009)Comments


bottom of page