top of page

Değişim Halinde: Güzide Duran Aksoy

O, Türkiye’de “top modellik” denince akla ilk gelen isim... Uluslararası başarılarla taçlanmış uzun soluklu kariyeri boyunca her zaman seçici olmaya ve doğru kişilerle çalışmaya özen gösterdiğini söyleyen usta model Güzide Duran Aksoy’a göre, başarıyı yakalamanın sırrı yaptığınız işi sevmekten geçiyor.


Elbise / Dress: Hakaan Yıldırım


Dünyanın en hızlı endüstrilerinden biri olan moda sektöründe “demode” olmamayı, sürdürülebilir bir kariyeri nasıl sağladınız?

Uzun soluklu başarının öncelikle seçici olmanın, iyi markalarla ve doğru kişilerle çalışmış olmanın karşılığı olduğunu düşünüyorum. Kendini geliştirmek ve öğrenmeye her daim açık olmanın da çok faydasını her zaman gördüm ve hala görüyorum.

Türkiye’de başladığınız modelliğe yurtdışında da devam ettiniz. Adapte olma sürecinde neler yaşadınız?


Türkiye’de başladığım modellik hayatımda gelebileceğim en iyi yerdeydim. Yurtdışından da birçok teklif alınca bunu değerlendirmem gerektiğini düşündüm. ABD ve Avrupa’da yaklaşık 5 yıl çok sayıda saygın ajans, dergi ve markayla ve çok iyi fotoğrafçılarla çalıştım. Açıkçası alışma sürecinde çok zorlandığımı söyleyemem, hatta çok keyif aldığım bir tecrübeydi. Çalışma koşullarını Türkiye’yle kıyasladığımızda elbette o dönem için farklılıklar vardı. Bir kere orada müthiş bir rekabetin içerisinde oluyorsunuz ve yaptığınız iş dünyanın birçok yerinde yayınlanıyor, o nedenle bambaşka disiplin ve kurallar içerisinde çalışıyorsunuz.


Sizin için ustalık ne ifade ediyor? Bir kişinin işinde usta olması için ne gibi deneyimler edinmesi gerekir?

Tabii ki işimde farklı duayenlerden çok şey öğrendim; öncelikle nasıl daha iyi olabileceğimi... Fakat bence işinin ustası olmak öncelikle çalışkan, saygılı ve iyi bir iletişim üslubuna sahip olmaktan geçiyor. Yaptığınız meslekte saygı görüyor ve işinizi gerçekten en iyi yapanlardan biri olarak gösteriliyorsanız, bu elbette verdiğiniz emekler sayesinde oluyor. Bir taraftan da mütevazılık ve başarıları hazmedebilmek de usta olmak kadar önemli. Yaptığınız işe duyduğunuz saygı, sevgi ve disiplin çok önemli; bunlar olduğu zaman başarısızlık mümkün değil.

Kariyerinizde unutamadığınız bir anınız var mı?

Kariyerimde unutamadığım çok anım var. Birini seçmem gerekirse, ABD’de Elle dergisi için gittiğim görüşmede 60 modelin arasından seçildiğim 13 sayfalık Gilles Bensimon imzalı moda çekimi benim için unutulmaz bir deneyimdi.


Kendinize örnek aldığınız isimler var mı?

Hem geçmişte hem de günümüzde farklı alanlardan birçok kişiyi rol model aldım aslında. O yüzden sadece bir kişiyle sınırlandıramam. Kadınlar dünyada her alanda çok başarılı işler yapıyor. Benim için yaşadığı zorluklara rağmen mücadele vermiş ve dimdik ayakta kalmayı başarmış her kadın bir rol modeldir.

Sizce başarı için disiplin mi şans mı daha önemli?

Şans her zaman önemli ama işinizde disiplin olmadığı sürece şansın uzun soluklu bir kariyerde yardımcı olmayacağını düşünüyorum.

Kıyafet / Full look: Dior


Eğer elinize bir şans geçtiyse o şansı iyi değerlendirip yaptığınız işin hakkını vermek de bir o kadar önemlidir.

Kariyeriniz boyunca aldığınız en büyük ders nedir?

Yaptığım işi sevmek ve saygı duymak, aynı zamanda da seçici olmak.

Zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?

Zamanımı genellikle çocuklarımla vakit geçirerek, spor yaparak ve kitap okuyarak geçiriyorum. Zaman bulursam eşimle yemeğe gidiyoruz, arkadaşlarımla buluşuyorum.


Şu sıralar en çok tutku duyduğunuz, sizi en çok heyecanlandıran uğraşınız nedir?

En tutkulu olduğum konu, iç mimari... Çok sevdiğim bir alan ve bunun eğitimini de aldım ABD’de. Bir hayalim var ve umuyorum ki bu yakın zamanda gerçekleşecek.


Kıyafet / Full look: Levi's

Elbise / Dress: Ambush Ayakkabı / Shoes: Balenciaga

Elbise / Dress: Hakaan Yıldırım

Ceket, Pantolon / Suit: Givenchy Yüzük / Rings: Gazzas Küpe / Earrings: Il Bernardo

Kıyafet / Full look: Dior


FOTOĞRAF / PHOTOGRAPHY: MUSTAFA NURDOĞDU

FOTOĞRAF ASİSTANI / PHOTOGRAPHY ASSISTANT: CENGİZHAN ERGÜN STYLING / STYLING: GÖZDE EKİCİ STYLING ASİSTANI / STYLING ASSISTANT: LARA ÖZDOĞAN S

AÇ / HAIR STYLIST: HARUN ATEŞ MAKYAJ / MAKEUP ARTIST: HAKAN KÜLTÜR

MAKYAJ ASİSTANI / MAKEUP ASSISTANT: BERKE SEREN

PRODÜKSİYON / PRODUCTION: ARMAĞAN MERVE BİLGİN

PRODÜKSİYON ASİSTANI / PRODUCTION ASSISTANT: YASEMİN YILDIRIMGEÇ

تعليقات


bottom of page