top of page

Erciyes'te Çarpıcı Bir Deneyim

Erciyes'in popüler kayak oteli DAS 3917, kış aylarının vazgeçilmez noktalarından biri haline geldi. Pistlerin yanı sıra müzik, sanat ve eğlence anlamında da farklı deneyimler sunan DAS 3917’nin Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Şahin ile kayak merkezlerinin olmazsa olmazları hakkında konuştuk.


Deniz Şahin - DAS 3917 Yönetim Kurulu ÜyesiDAS 3917’nin hikayesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?

Biz ailecek kayağı çok seviyoruz. Küçüklüğümüzden beri dünyanın farklı yerlerinde kayma şansımız oldu. Dolayısıyla çok sevdiğimiz bu sporu, 30 yıllık Antalya’daki turizm tecrübemizle birleştirmek istedik. Sonucu ise ilk yıl olmasına rağmen çok keyifli oldu. Eğlenceli Apres partilerimiz La Folie Douche / Tomorowland Winter benzeri konseptlerden esinlendi. Çoğu otelde bulamayacağınız geniş kapsamlı yiyecek menümüz de çok konuşuldu. Sadece hamburgerimiz için aşçılarımızı üç dört farklı çok iyi yere yolladık. Almanya’daki Weinachstmarkt'larından sıcak şarap tarifleri getirdik. Berlin'in meşhur Currywurstu'nu sunduk. Lokal lezzetleri kış turizmin de sıkça yenilen ürünleriyle birleştirdik. Örneğin trüflü parmesanlı patatese pastırma dokunuşu ekledik. Barımızda da uzun yıllardır bu işin en iyilerinden olan Bodrum’un en popüler mekanlarından Sail Loft ile işbirliğine girdik. Bal kabaklı kokteylimiz herkes tarafından konuşulur oldu. Otelimize ilk girdiğiniz andan itibaren sizleri art workler karşılıyor ve mini bir winter contemprary'de hissediyorsunuz. Özetle konuklarımıza Türkiye’de Alpler’deki çok klas bir butik otelin ötesinde konforlu ve bir o kadar da eğlenceli atmosfer sunuyoruz.

Burası aynı zamanda müzik, sanat, farklı sporlar ve eğlenceyi bir arada sunuyor. Konsepti yaratırken nelerden ilham aldınız?

Müzik, eğlence ve sanat bizim hayatımızın içinde önemli bir yere sahip dolayısıyla yaptığımız işten keyif almak için bu konseptlere önem verdik. Bu sene bir sanat galerisi ile anlaştık ve sergiler açacağız. Yenilikçi bir ruhumuz var ve bu sebeple hep farklılaşmak istiyoruz. Sonuçta insanlar tatile deşarj olmak ve rutin hayatlarından çıkmak için geliyorlar. Çoğumuz senede bir iki defa tatile çıkıyoruz. Bu deneyimi her anlamıyla maximuma çıkararak, insanların mutlu ayrılmasını istiyoruz. Bunun yanı sıra otelimizi sezonluk işletmiyoruz. Erciyes Dağı’nın yol kalitesinden bahsetmiştim. Dolayısıyla yazın çok sayıda bisiklet organizasyonu yapıyoruz. Futbol operasyonumuz var. Bunların yanına yoga, trekking ve nefes terapisi içeren retreat programları dahil ediyoruz. Avusturya’da nasıl kayak otelleri yazın bu tür şeylere yöneliyorsa biz de burada aynısını yapmak istiyoruz. Bu tür içeriklere talebin olduğunu da görüyoruz.Türkiye’nin ve Avrupa’nın gözde kayak merkezi Erciyes Dağı’nda olmanın avantajları neler?

Erciyes Dağı en uzun pistlere sahip, en modern tesisleri barındıran ve en önemlisi en entegre dağ. Tek bir ski pass ile dağın bir ucundan diğer ucuna kayaklarınızla ulaşabiliyorsunuz. Bir iki günde sıkılmadan bitiremeyeceğiniz pist sayısı mevcut. Türkiye’de bunu sunan başka bir kayak merkezi yok. Buna ilave olarak bu sene genişlettiğimiz özel off pist rotaları ile bir kayak merkezinde olmayan guide’la kayak imkanı sağlayacağız. Bunun yanında geçen sene de yaptığımız kar yürüyüşü aktivitesi ile konuklarımızı göl etrafından dolanarak farklı tepelere çıkarıyoruz. Bunun için özel ekipmanlarla hazırladığımız rotalarımız konuklarımızı bekliyor.

Sizce bir kayak otelinin olmazsa olmazı nedir?

Bir kayak otelinin olmazsa olmazı güzel kış konseptine uygun menü ve içeceklerinin yanı sıra kayak sonrası yapılan Apres-ski etkinliklerinin herkesi bir araya getirip sosyalleşme yanının çok keyifli olduğunu düşünüyorum. Tatlı yorgunlukla beraber insanın ruhunu besleyen doğayla birleşmiş sohbetler. Bunun yanı sıra güzel bir dinlenme için SPA’nın önemi de ayrı.Yurtdışı ve yurtiçi kayak merkezlerini bu kadar yakından deneyimlemek size nasıl bir vizyon sağladı?

Bizim yurt içinde eksikliğini en çok hissettiğimiz konu tesislerin eski ve pistlerin kısa olmasıydı. İyi bir kayakçıysanız Türkiye’nin çoğu bölgesi sizi birinci günden sonra sıkar ve zorlamaz. Çoğu bölgedeki siyah pist diye yazılanlar aslında Avrupa’nın mavi ve kırmızı pistleri. Erciyes’te ise durum farklı. Hem entegre hem de çıktığınızda tek seferde dinlenmeden kolay kolay kayamayacağınız bir sürü pist var. Özellikle Hisarcık ve Hacılar Bölgesi Alpler ayarında diyebilirim. Buna ilave olarak Erciyes’in Kapadokya’ya yakınlığı ve de yurt dışından Ukrayna ve Polonya’dan direkt charter uçaklarla gelen turist potansiyeli ön plana çıktı. Havaalanından kayak merkezine ulaşmak 20-25 dk sürüyor ve yol hiç kapanmıyor. İki gidiş iki geliş olmak üzere geniş, adeta otoban tadında bir yol var. Bu anlamda Erciyes A.Ş. ve belediyeyi kutlamak gerekiyor. Yurt dışındaki deneyimlerimizden de en çok eğlence ve gastronominin eksikliğini gördük ve bu konuda oldukça iddialıyız. Klasikleşmiş bir kayak deneyimi bizden beklemeyin, oldukça iddialıyız.


Türkiye’yi kayakta global arenaya taşımak mümkün mü? Bunun için neler yapmak gerekiyor?

Biz Ukrayna pazarı ile de çalışıyoruz. Kayseri’nin Kapadokya’ya yakınlığı, kayak merkezinin havaalanına yakınlığı ve sanayi şehri olması dolayısıyla Avrupa’nın birçok şehrine olan uçak bağlantısı ile bölgenin geleceğinin parlak olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin hizmet anlayışı zaten fark yaratıyor. Bu anlamda bir eksiğimiz yok sadece tanıtım anlamında biraz daha fazla çalışacağız ve insanları bölgemize yönlendireceğiz. Türkiye coğrafi konumuyla bu anlamda zaten çok geniş bir nüfusa hitap ediyor. Zaten ülkemize yaz döneminde yoğun olarak gelen Rusya, BDT ve Ortadoğu pazarındaki kitleleri kışa alıştırabiliriz.


Bu yıl sezona dair beklentileriniz neler?

Pandemi maalesef hepimizin canını fazlasıyla sıktı. Uçuş yasakları, insanların tedirginliği zor dönemler yaşattı. Aşılanma oranının artmasıyla ve insanların uzun zamandır tatil yapamaması bize bu yıl artı olarak dönecek diye düşünüyoruz. Çalışanlarımızın tamamı çift aşısını tamamlamış durumda bunun yanı sıra Turizm Bakanlığı ve TÜV SÜD’den aylık olarak sağlıklı turizm sertifikamızı alıyoruz. Bizler kurallara iyice alıştık. Kurallara dikkat ettiğimiz için sezonda sıkıntı yaşamadık. HES kodu ile check-in yapıldığından bu senenin daha kolay geçeceğini düşünüyoruz. Kayağın ayrıca daha izole bireysel bir spor olmasından dolayı bir tık daha avantajı var.Comments


bottom of page