top of page

Doğanın Tarihi Yeniden Mi Yazılıyor?

Doğa, yarattığı eserlerle her zaman ustalığını konuşturmayı başardı. Zıt renkler, şaşırtan sesler, inanılmaz canlılar; kısacası müthiş bir uyum içinde çalışan bir ekosistem... Peki, insanlık olarak bu ustalıkla bir arada yaşamayı nasıl yönettik? Eko- kaygı gibi yeni kavramları hemen benimseyip sahiplensek de daha gidilecek çok yolumuz olduğu aşikâr.


Doğa, uzun süredir sıkıntı içindeydi ve insanlığa bir şey anlatmaya çalışıyordu. Türkiye, Yunanistan, Avrupa’nın bazı bölgeleri ve Kuzey Amerika’da, tarihin en büyük ve kaygı yaratan yangınları yaşandı. Her ne kadar özellikle yaz aylarında orman yangınlarının görülmesi doğal kabul edilse de artık bu olayların dünya genelinde daha sık, yaygın ve yoğun bir hale geldiği açığa çıktı. Küresel alarm çalarken, insanın var olduğu günden beri mücadelesini sürdürdüğü orman yangınlarıyla neden hâlâ uğraştığı sorusu da bir kez daha gündeme geldi. Pek çok kişi ormanlarımızın neden yandığını ve kimin suçlu olduğunu soruyor!

Cevap karmaşık, ancak sorunun temelinde iklim değişikliği ve pervasız arazi kullanımının yıkıcı bir birleşimi var. Tüm bu olanlardan öğrendiğimiz bir şey varsa, o da dünyadaki insanların sandığımızdan çok daha fazla birbirine bağımlı olduğu. Nerede yaşarsak yaşayalım, ne yaparsak yapalım aynı umutları ve hayalleri paylaşıyoruz: Temiz hava solumak, saf su içmek ve çocuklarımıza yaşanır bir gezegen miras bırakmak... İklim değişikliği acil eylem gerektirir ve bugün insanlık olarak en önemli görevimiz, tüm yaşamımızın bağlı olduğu ekosistemleri korumak ve eski haline getirmek için mevcut her kaynağı harekete geçirmek. Kaynak kelimesini kullanınca Bill Gates’in desteklediği bir girişim örneğini hatırlıyoruz. Küresel ısınmayı engellemek için atmosfere toz püskürtmek gibi kendi içimizde bizi çelişkiye düşüren çözümlerin, yaşlı gezegene herhangi bir zarar vermeyeceğinden emin olabileceğimiz bir dünya hayal etmeye devam ediyoruz. Tüm bunları sorgular ve düşünürken dünyayı daha iyi hâle getirebilecek motivasyon yüklü çevre dostu yaklaşımlara göz kırpalım!

Dünya değişiyor, doğa büyük bir ustalıkla kendini yeniliyor. Çevresel sorunların azalması için yapılması gereken aslında çok açık: Elektrikli araçlar, enerji tasarrufu sağlayan teknolojik ürünler ve temiz enerji gibi gerekli adımları atarak doğanın sesine kulak verme zamanı...

Comments


bottom of page