top of page

İçinde Yaşadığımız Deri: Aytaç Şaşmaz
“Her zaman 'an'da kalmaya gayret ediyorum”


Yeteneği ve güçlü oyunculuğuyla dikkat çeken Aytaç Şaşmaz, büyük hayalleri olsa da ayakları yere sağlam basan bir oyuncu. Oyunculuğu sonu olmayan bir bilgi birikimi olarak gören Şaşmaz, insanın hayatta aldığı yaraların onu daha güçlü kıldığına inanıyor.


Polo yaka triko kazak: Marni, Pantolon: Marni, Sneaker: Rick Owens


Genç ve başarılı bir oyuncu olarak kusursuzluğa bakışınızı merak ediyoruz. Bambaşka karakterleri canlandırırken, bu rollere hazırlanırken “kusursuz” performansı sağlamak için neler yaparsınız?

İlk olarak hayal ederim ve odaklanırım. Yaptığım işi hayatımın merkezine alıp kendimi onunla bütünleştiririm. Başka bir dünyada, başka bir karaktere bürünmek için “an”da kalmaya gayret ediyorum. O karakterle bütünleşip ona tüm benliğimle inanıyorum. İnandırmak istiyorsan, inanmak zorundasın!Baskılı tişört: Rhude, Beymen

Ceket : Marni

Pantolon : Obey, Beymen

Yüzükler : EpiceneOyuncu olmaya nasıl karar verdiniz? Sizce oyunculuğun en zor ve en tatmin edici tarafları neler?

Tiyatroyla tanıştığım zaman, hatta sahneye ilk adım attığımda ve hep orada kalmak istediği fark ettiğimde aslında oyuncu olmaya karar vermiştim. Sonu olmayan bir bilgi birikimi oyunculuk. Hiçbir zaman ben oldum diyemeyeceğin bir meslek. En zor tarafı ise popülerlik olarak tercüme ettiğimiz o hayat şartları. Bu yaptığımız mesleğin getirisi. En tatmin edici tarafı da yeri geldiği zaman örnek alınmak. En çıkmaz anlarda o yaşadığın ve yaşattığın “an”la beraber bir kapı açmak. Yol göstermek. İşte bu yüzden mesleğimi çok seviyorum.

Oyunculukta sana göre kusursuzluğa en çok yaklaşan, örnek aldığın isimler var mı?

Kimse için kusursuz diyemem. En başta kendim olmak üzere... Fakat çok beğendiğim ve yolunu çok sevdiğim bir oyuncu olarak Haluk Bilginer’i söyleyebilirim.

İnsan vücudunda (kendinde veya başkasında) kusursuz olarak gördüğün yer neresi?

Göz. Gözler her şeyi anlatır. Olan veya olacak olan her şeyi karşındaki kim olursa olsun bir bakışından hissedebilirsin. En azından benim için böyle.


Kemerli ceket : Martin Rose


Paulo Coelho, “Yara izleri, onları açan kılıçtan daha yüksek sesle konuşurlar” diye yazmış. Sizin hayatınızda büyük iz bırakan bir yara oldu mu? İnsanın aldığı yaraların onu güçlendirdiğine inanır mısınız?

Kesinlikle. Bu soruyu manevi yara olarak ele alıyorum. Aldığımız her yara, hissettiğimiz her acı vazgeçmediğimiz yolda birer tecrübeye dönüşüyor. Bu yüzden aldığımız her yara bizi biz yapan temel taşlardan diyebilirim.

“Beyazperdede bir süper kahramanı canlandırmak gibi bir hayalim var,” demişsiniz. Nasıl bir süper kahraman olmak isterdiniz?

Hayalim Süperman’i canlandırmak. Oyunculuğa başladığımdan beri aklımdaki ilk hedefim bu oldu. En büyük özelliği sorgusuz, sualsiz hayat kurtarmak olduğu için örnek aldığım bir süper kahraman kendisi. Ve en büyük hayallerimden birisi de uçmak.


Ribli atlet: Tom Ford


Pandemi döneminde hepimiz kendimizi dinleme ve bol bol düşünme şansını yakaladık. Sizde nasıl bir etkisi oldu bu dönemin? Hayata bakışınız değişti mi?

Pandemi döneminin ilk zamanlarında hepimiz işimize, sosyal hayatımıza bir süre ara verdik. Fakat ben enerjimi düşürecek ya da beni boşluğa sürükleyecek bir durumda bırakmadım kendimi. Umut etmeyi ve olumlamayı hayatımın bir parçası haline getirdim. Hayallerime yenilerini eklediğim ve kendimle savaştığım bir dönem oldu.Ribli atlet : Tom Ford, Biker ceket: Vintage, Pantolon: Levis


Son dönemde kariyerinizde sizi heyecanlandıran projeler var mı?

Evet, yeni başlayacağım bir sinema filmim var. Şu günlerde bunun için hazırlık sürecindeyim. Karakter hazırlığındayım. Yakında çekimlerine başlayacağız ve bunun için çok heyecanlıyım. Tüm enerjimi onu düşünerek ve onu hayal ederek geçiriyorum. Alper Çağlar imzalı ilk Göktürk filmimiz, ismi gibi Türk tarihinin en eski zamanlarını göstereceğimiz, öğreteceğimiz ve tanıtacağımız bir film olacak. O yüzden bir an önce başlamak ve çalışmak için can atıyorum.


“ALDIĞIMIZ HER YARA, HİSSETTİĞİMİZ HER ACI VAZGEÇMEDİĞİMİZ YOLDA BİRER TECRÜBEYE DÖNÜŞÜYOR.”Ribli atlet : Epicene Denim ceket: Levi's Pantolon: Obey,Beymen Yüzük: Epicene

 

VİDEO : UZAY KABULİ

FOTOĞRAF: MEMET EROL

FOTOĞRAF ASİSTANI: MELİS ALBAYRAK, YUSUF EROL, FURKAN KUMAŞ

STYLING: SEDA DESOVALI

MAKYAJ: SEZEN CAN

SAÇ: MERT PEKGÜZEL

PRODÜKSİYON: MÜGE SARIOĞLU

PRODÜKSİYON ASİSTANI: YASEMİN YILDIRIMGEÇ, BİLUN ATİKKAN

Comments


bottom of page