top of page

İşini Aşkla Yapanlar: Barbaros Özbuğutu

“Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın” sözünü hepimiz biliriz. Mutlu bir hayatın sırrı elbette mutlu bir kariyerde saklı... İşte bu sözü hayatlarının merkezine koymayı başarmış altı isme, işini aşkla yapmanın sırlarını sorduk.


Halihazırda iki milyondan fazla müşteriye hizmet veren iyzico’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu, sürprizlerle dolu kariyer yolculuğunda konfor alanından dışarıya çıkmanın kendini geliştirmesini sağladığını söylüyor. İşini aşkla yapan şanslı insanlardansınız.

Polo Yaka Tişört / Polo Shirt: Lardini / Beymen Takım Elbise / Suit : Pal Zileri /

Beymen Ayakkabı / Shoes: Barrett / Beymen Saat, Takılar / Watch,

Accessories: Kendisine Ait / Barbaros's Own


Sevdiğiniz işi yapıyor olmak hayata bakışınızı nasıl etkiledi?


İşini aşkla yaptığında öncelikle sabah yataktan kalkmak sana zor gelmiyor. Günümüz dünyasında her gün hevesle uyanmak büyük bir şans! İşini severek yaptığın zaman bunu hayatının her alanına, evine ve ailene de yansıtıyorsun ve onlarla beraber geçirdiğin vakit de huzurlu oluyor. Ve işini aşkla yaptığın zaman başarılı oluyorsun. Başarıya ulaştığında etki alanın genişliyor ve iyilikler yapabiliyor, iyiliği paylaşabiliyorsun.


Pek çoğumuz çocukken büyüyünce şu olacağım diye hayal kurarız. Siz bu hayali gerçekleştirdiniz mi yoksa hayat sizi bambaşka yerlere mi taşıdı? Bu yolculuktan bahseder misiniz?


Kesinlikle beklemediğim bir yolculuk oldu! Benimki daha çok sırtına çantayı al, yola çık ve yönünü belirle; olduğun yerin en iyisi ol, şeklinde oldu. Okuldan ayrılıp barmen oldum, sonrasında ciddi bir işim olsun dedim ve kariyerime çağrı merkezinde başladım. Sonrasında ise Türkiye ve iyzico yolculuğu başladı. Sonuçta Türkiye’nin en büyük finansal teknoloji firması olduk. Benim yolculuğumda hiç değişmeyen nokta, her zaman konfor alanından dışarıya çıkmak oldu ve bu da hep kendimi geliştirmemi sağladı.İşinizin en sevdiğiniz tarafları neler?


İşimin en sevdiğim tarafı öncelikle ekibim. Seçebileceğim en iyi ekiple çalışıyorum. Bunun yanı sıra biz hayata dokunan bir iş yapıyoruz, bugün Türkiye’deki e-ticaretin, online alışverişin arkasında iyzico var ve ben bunun heyecanı ve mutluluğu ile her gün işe başlıyorum. Pandemi döneminde ise, özellikle müşterilerimizin yanında olabilmek ve onlara destek olabilmek yaptığımız işin ne kadar insana dokunduğunu bana bir kez daha hatırlattı.


Peki ya en zorlayıcı taraflarını sorsak?


İşimin en sevdiğim taraflarından biri insanların her gün hayatına dokunmak, ama aynı zamanda en zorlayıcı tarafı da bu. Müşterilerimizin bize olan güveninin sorumluluğunu her an taşıyor ve bunun için çok çalışıyoruz.


Kariyerine yeni başlayanlara vereceğiniz en önemli tavsiye?


Hayallerinizin peşinden koşmayın! Bunun yerine tutkunuz olan alanı bulun ve onun en iyisi olmak için her gün çok çalışın ve sürekli kendinizi yenileyin. Bu sizi başarıya götürecektir.


FOTOĞRAF / PHOTOGRAPHY: ONUR DAĞ

STYLING: TÜLİN AVCI SAÇ / HAIR STYLIST: REMZİ ATEŞ

MAKYAJ / MAKEUP ARTIST: GÖKHAN SERPİN (MAC)

FOTOĞRAF ASİSTANI / PHOTOGRAPHY ASSISTANT: MUSTAFA BERBER PRODÜKSİYON / PRODUCTION: ARMAĞAN MERVE BİLGİN & MÜGE SARIOĞLU

Comentarios


bottom of page