top of page

İşini Aşkla Yapanlar: Murat Türkili

“Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın” sözünü hepimiz biliriz. Mutlu bir hayatın sırrı elbette mutlu bir kariyerde saklı... İşte bu sözü hayatlarının merkezine koymayı başarmış altı isme, işini aşkla yapmanın sırlarını sorduk.


ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olan Murat Türkili, “Beymenli” olmayı öğrencilik yıllarında kafasına koymuş. Beymen'in artistik direktörü olan Türkili, 30 yılı aşkın süredir devam eden bu evliliğin, mutfağından yaratım süreçlerine kadar her detayında görev almış.


İşini aşkla yapan biri olmak hayata bakışınızı nasıl etkiledi?


Hayata çok daha pozitif baktığımı söyleyebilirim. Otuz yıldır devam eden mutlu bir iş hayatına sahip olduğum için çok şanslıyım.


Tişört / T-shirt: Louis Vuitton


Pek çoğumuz çocukken büyüyünce şu olacağım diye hayal kurarız. Siz bu hayali gerçekleştirdiniz mi yoksa hayat sizi bambaşka yerlere mi taşıdı? Bu yolculuktan bahseder misiniz?


Aslında benim için uzun bir yolculuktu; bu sene 30. yılımı tamamladım. Hatta bununla ilgili çok güzel bir kitap projesini hayata geçiriyorum. Otuz yıl öncesine geri dönüp baktığımda, aslında çocukluk hayalimi gerçekleştirdim diyebilirim. Zaten bu yüzden işimi severek yapıyorum. Hatta arkadaşlarımın bana gönderdiği mektuplarda yazan cümlelere baktığımda, Beymen’i ve “Beymenli” olmayı hep hayal ettiğimi, hep bu çatının altında olmayı kurguladığımı görüyorum. Hayal ettiğim şeyleri gerçekleştirme şansına sahip olduğum bir platformda, kendimi ve işimi ortaya çıkarabilmek ve yaratabilmek benim için çok büyük bir mutluluk.İşinizin en sevdiğiniz tarafları neler?


İşimin en sevdiğim tarafı yenilik aslında... Yaratmak ve sürekli yeniyi yaratabiliyor olmak benim için en önemli noktalardan biri.


Peki ya en zorlayıcı taraflarını sorsak?


En zorlu tarafı, işinizi mükemmel bir şekilde yapmaya çalıştığınız zaman uğraşmak zorunda kaldığınız insanlar... Kariyerine yeni başlayanlara vereceğiniz en önemli tavsiye? Bence en önemli tavsiye sabırlı olmaları. İşlerini sevmeleri; sevmedikleri işlerde boşuna zaman kaybetmemeleri. Bir de adanmışlık. 


FOTOĞRAF / PHOTOGRAPHY: ONUR DAĞ STYLING: TÜLİN AVCI SAÇ / HAIR STYLIST: REMZİ ATEŞ MAKYAJ / MAKEUP ARTIST: GÖKHAN SERPİN (MAC) FOTOĞRAF ASİSTANI / PHOTOGRAPHY ASSISTANT: MUSTAFA BERBER PRODÜKSİYON / PRODUCTION: ARMAĞAN MERVE BİLGİN & MÜGE SARIOĞLUComments


bottom of page