top of page

İlham Veren Moda-Sanat İşbirlikleri

Sanat ve moda kavramları, inovasyon ve yaratıcı ifadenin iki alanıdır. Sanat bütün kısıtlamalardan muaf olsa da moda hızlı tüketim endüstrisinin taleplerine bağlıdır. Bu farklılıkları ortadan kaldırmak isteyen moda tasarımcıları, sanatın özgürlüğünü tasarımlarıyla birleştirerek başarılı sanat-moda işbirliklerine imza attılar. Biz de bu iki dünyanın en ikonik işbirliklerini radarımıza aldık.

Elsa Schiaparelli x Salvador Dalí“Boyalı Istakozlu Organza Akşam Yemeği Elbisesi”, bir tasarımcı ve bir sanatçının ortak çalıştığı en eski işbirlikleri arasında yer almaktadır. Elsa Schiaparelli ve Salvador Dalí gibi iki yaratıcı dehanın güç birliğinden doğan bu ilginç ve zarif elbise, 1937 yılında Vogue dergisinde yayımlanmasıyla, dönemin en çarpıcı elbiselerinden biri haline gelmiştir.

Longchamp x Tracey EminLongchamp, markanın en ünlü çantası “Le Pliage” modelini yorumlaması için 2004 yılında sanatçı Tracey Emin ile güçlerini birleştirdi. Emin’in “günah çıkarma” olarak adlandırılan işlerine göndermede bulunan ve sınırlı sayıda üretilen çantalar, evrensel bir aşk arayışı içinde olan bir kadının bir şehirden diğerine yaptığı seyahatleri anlatıyordu.

Louis Vuitton x Richard PrinceMarc Jacobs, Louis Vuitton 2008 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu için Richard Prince’in son ikonografisini hayata geçirmeye karar verdi. Ünlü “Hemşire” resimlerine atıfta bulunan modeller, şeffaf hemşire elbiseleriyle pistte yürüdüler. Ayrıca o dönemki çantalarda da Prince referanslarına yer verildi.

Yeezy x Vanessa BeecroftModa dünyasının aşina olduğu performans sanatçısı Vanessa Beecroft, 2016 yılında Yeezy’nin 3. koleksiyonu için anlaşma imzaladı. Beecroft ve yüzlerce sanatçının Yeezy üniformalarıyla sergiledikleri performans, dönemin en çok konuşulan defilelerinden biri olmasına sebep oldu.

Prada x Michael Elmgreen & Ingar DragsetMichael Elmgreen ve Ingar Dragset tarafından Teksas çölünün çarpıcı manzarasına karşı kurulan Prada enstalasyonu, lüks alışverişe dair ironik bir yaklaşım ortaya koydu. Prada mağazalarının tasarımını yansıtan ve “Prada Marfa” adıyla anılan enstalasyonda markanın 2005 İlkbahar/Yaz koleksiyonu sergilendi. Eser birçok kez vandalizm kurbanı olsa da hala kültürel bir ziyaret noktası olarak kabul edilmektedir.

Alexander McQueen x Damien Hirstİngiliz modaevi Alexander McQueen, markanın ikonikleşen kafatası figürünün 10. yılını kutlamak için sanatçı Damien Hirst’ü seçti. Hirst, McQueen için 30 üründen oluşan sınırlı sayıda eşarp koleksiyonu yarattı. Koleksiyonda, Dante’den ilham alan kelebek ve böcekler motifleri, markanın kafatasını yeniden yorumlamak için kullanıldı.

Stella McCartney x Ed RuschaAmerikalı sanatçı Ed Ruscha, kendine özgü stilini Stella McCartney’nin 2016 Sonbahar/Kış kampanyası #Stellacares’a ödünç verdi. Fotoğrafçı Harley Weir tarafından çekilen reklam kampanyasında “Meat Free” ve Veg Out” gibi ifadeler, Ruscha’nın 1980’lerde yarattığı ve ‘Boy Scout utility modern’ olarak adlandırdığı karakteristik format kullanıldı.

Louis Vuitton x Takashi MurakamiTicari olarak en başarılı moda-sanat işbirliklerinden biri olan Louis Vuitton x Takashi Murakami aksesuar koleksiyonu, 2003 yılında modaseverlerin beğenisine sunuldu. Japon sanatçı tarafından tasarlanan renkli LV monogramlı çantalar, 2000’lerin en popüler modelleri arasında gösteriliyor.

Raf Simons x Robert MapplethorpeRaf Simons, 2017 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu için Robert Mapplethorpe’un fotoğraflarından ilham aldı. Fotoğrafçının bazı çığır açan ve az bilinen erotik fotoğrafları giysilerde baskı olarak boy gösterdi. Bu işbirliğini diğerlerinden ayıran özellik ise, Robert Mapplethorpe Vakfı’nın Simons’a ulaşıp, fotoğrafların kendisinin tasarımlarına adapte edilmesini istemesiydi.

Rei Kawakubo x Merce Cunningham
Comme des Garçons markasının kreatif direktörü Rei Kawakubo, moda ve sanat arasındaki sınırları ortadan kaldıran çizgi dışı tasarımlarıyla tanınmaktadır. New York’lu koreograf Merce Cunningham’dan ilham alarak yarattığı ‘Body Meets Dress, Dress Meets Body’ adını taşıyan 1997 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, dans ve avangart modanın kesişme noktası olarak kendine önemli bir yer edinmiştir.


Comentários


bottom of page