top of page

Londra Tasarım Festivali 20 Yaşında

Londra Tasarım Festivali, bu sene 20. yılını Londra genelinde gerçekleşecek bir etkinlik, enstalasyon ve sergi programı ile kutluyor.İlk kez 2003 yılında Sir John Sorrell CBE ve Ben Evans CBE tarafından hayata geçirilen Londra Tasarım Festivali, her yıl Londra’nın mevcut tasarım faaliyetlerini temel alan konseptleriyle yaratıcılığı teşvik ediyor ve ülkenin en büyük düşünürlerini, uygulayıcılarını, perakendecilerini ve eğitimcilerini bir araya getiriyor.Organizatörlerin belirttiğine göre Londra’da yaklaşık her altı kişiden biri yaratıcı endüstrilerde çalışıyor. Ancak sektör pandemi, yaşam maliyeti krizi ve Brexit’teki belirsizlik nedeniyle son birkaç yıldır zorluklarla karşı karşıya. Festival bu durumlardan etkilenenlere de dikkat çekebilmeyi hedefliyor.


Festival başkanı John Sorrell, Londra Tasarım Festivali’nin başından itibaren halka açık olacak şekilde kurgulandığını belirtiyor. Festival tasarımcılarının çalışmalarını üretmelerine ve sergilemelerine yardımcı olurken yaratıcı endüstriler için olabildiğince geniş bir izleyici kitlesine ulaşarak diğer tasarım etkinliklerinden ayrışıyor.


Festivalde ‘Görülecek Yerler’ projesi yer alıyor. Bu girişimin bir parçası olarak tasarımcı Sabine Marcelis, Londra’nın merkezinde bir dış mekân kurulumu olan ‘Swivel’i yarattı. Sony Design’ın ‘Into Sight’ tasarımı ve diğer enstalasyonlar, fiziksel ve sanal ortamlar aracılığıyla görsel ve duyusal efektleri keşfediyor. Sabine Marcelis, Avrupa, Orta Doğu ve Brezilya’dan temin edilen çeşitli travertenler, kuvarsit ve mermerlerden yapılmış döner koltuklara sahip interaktif bir yerleştirme ile St Giles’a renk ve etkileşim getirmeyi hedefliyor.
Sony Design tarafından üretilen Into Sight, ziyaretçileri görsel ve işitsel bir yolculuğa davet ediyor ve onlara gerçek boyutlu bir medya platformu sunuyor. Organizatörler, işitsel ve görsel efektlerin sürükleyici etkileşimi sayesinde ziyaretçilerin fiziksel ve meta gerçekliklerin bir arada bulunmasına ilişkin yeni içgörüler keşfedebileceklerini söylüyor.Geçtiğimiz birkaç yıl içinde kapsamı şehrin geneline yayılan festival için Greenwich merkezli mimarlık ofisi Stanton Williams ile mühendislik firması Webb Yates, dairesel bir buluşma yeri olarak tasarlanmış neolitik esintili bir taş yapı olan ‘Henge’yi sunuyor. Aynı yerde Niccolo Casas’ın 3D baskı şirketi Nagami ile ortaklaşa oluşturduğu ‘Plasticity’ adlı heykeli bulunuyor. Parley for the Oceans ile hayata geçirilen bu eser; okyanusların güzelliğine ve onu bekleyen tehlikelere dikkat çekme görevini üstleniyor.

Londra Tasarım Festivali’ni, 17-25 Eylül tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

תגובות


bottom of page