top of page

Macera tutkunlarına Özel 10 Destinasyon

Macera tatili söz konusu olduğunda yapılacak aktiviteler neredeyse sınırsız. Köpekbalıklarıyla dalıştan skydiving’e, yamaç paraşütünden bungee jumping’e, macera tutkunlarının nabzını hızlandıran on destinasyonu bir araya getirdik.


Queenstown, Yeni Zelanda

Dünyanın macera başkenti olarak adlandırılan Yeni Zelanda’ya bu unvanı kazandıran kesinlikle Queenstown. Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki kentlerden Queenstown, muhteşem manzaralarıyla doğa harikası bir destinasyon. Aynı zamanda Yeni Zelanda’nın kahve, şarap ve yeme-içme merkezi. Burada Kawarau Köprüsü’nde bungee jumping, Shotover Nehri’nde rafting, skydiving ya da The Remarkables sıra dağlarında heliski yapabilirsiniz.

Interlaken, İsviçre

Ekstrem sporların öne çıkan destinasyonlardan biri olan Interlaken, aynı zamanda yemyeşil doğal yaşam alanları ve parklarıyla da ünlü bir kasaba. İsviçre Alpleri’nin görkemli manzarası eşliğinde skydiving, yamaç paraşütü veya hiking yapabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en iyi maratonu kabul edilen ve her sene Eylül ayında gerçekleşen Jungfrau’ya katılarak dayanıklılığınızı test edebilirsiniz.

Moab, Utah

Macera denince aklınıza dağlık ve engebeli arazilerinde dağ bisikleti veya off-road sürüş deneyimi yaşamak geliyorsa, rotanızı Amerika’nın Utah eyaletindeki Moab’a çevirmelisiniz. Buradakien popüler parkurlardan biri Slickrock Patikası. Kaygan kaya oluşumları üzerinde zorlu iniş ve tırmanışlar içermesinden dolayı kesinlikle cesaret isteyen bu parkurun en önemli özelliği ise tamamladıktan sonra karşınıza çıkan 360 derecelik çöl manzarası. Buna ek olarak en zorlu beyaz su rafting parkurlarının yer aldığı Kolorado Nehri ve kaya tırmanışı için ideal Arches Ulusal Parkı da bu bölge yer alıyor.

Chamonix-Mont-Blanc Fransa

Adrenalin dozunuzu dağcılık yaparak alanlardansanız, doğa ve maceranın buluştuğu Chamonix tam size göre. 1821’den bu yana dağcılık sporunun başkenti kabul edilen bu köy, Alp Dağları’nın 4.810 metre yüksekliğindeki Mont-Blanc’ın eteklerinde konumlanıyor. Fransa’nın en eski kayak merkezlerinden biri olarak kabul edilen Chamonix, muhteşem pistleriyle kayak ve snowboarding tutkunları için hâlâ favori destinasyonlardan biri. Ayrıca dünyada ilk kez gerçekleştirilen 1924 Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış.

Victoria Şelalesi, Zambiya

Vahşi hayatın merkezi Zambiya, macera seyahati için ideal bir destinasyon. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan görkemli Victoria Şelalesi’ne de ev yapan Zambiya’da fil üstünde veyaat sırtında safariden raftinge, kanodan dağcılığa kadar pek çok aktivite yapmak mümkün. Bunlara ek olarak Mupamadzi Nehri’nden South Luangwa Ulusal Parkı’na yürüyebilir, Zambiya ve Zimbabve’yi bağlayan 111 metrelik köprüden bungee jumping yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz en ilginç aktivite Victoria Şelalesi’nde yer alan Şeytan Havuzu’na (Devil’s Pool) girmek olacak. Uçurumun kenarında kayalar tarafından oluşan bu doğal gölet, dünyanın en tehlike yüzme havuzu olarak anılıyor. Bu havuza balıklama atlamak cesaret ister.

Pamplona İspanya

Yaşayacağınız maceranın kültürel boyutuyla da ilgilenenlerdenseniz Pamplona tam size göre. Kuzey İspanya’da yer alan Pamplona, her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında San Fermin Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu kutlamadaki en önemli aktivite ise “encierro” yani boğalarla koşmak. Üçüncü yüzyıldan günümüze kadar gelen bu festival, havaya atılan bir fişekle beraber boğaların Pamplona şehrinde serbest bırakılmasıyla başlıyor. Daracık sokaklardan oluşan 825 metrelik bir parkurda gerçekleşen festivale katılmak için 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Katılımcıların boğaların dikkatini çekmek için beyaz kıyafetler üzerine kırmızı bir fular taktığı San Fermin’in kimi zaman ciddi yaralanmalara hatta ölümlere sebep olduğunu da belirtelim.

Cape Town Güney Afrika

Koruyucu demir kafeslerle suya bırakılarak okyanusun en çok korkulan avcılarıyla burun buruna gelmeye hazır mısınız? Cape Town’un doğusunda bulunan Gansbaai Sahili, 1995’ten beri “büyük beyaz” köpekbalığı dalışı yapmak isteyenlerin uğrak yeri. Ayrıca dünyada yıl boyunca büyük beyaz köpekbalıklarıyla dalış yapılabilen tek yer. Bu balıkçı kasabasına Cape Town’dan günü birlik veya yarım günlük turlarla veya araç kiralayarak 2 saatte ulaşabilirsiniz. Bu sırada size Güney Afrika’nın eşsiz manzaraları eşlik edecek.

Rio de Janeiro, Brezilya

Rio de Janerio’nun kalbinde yer alan Tijuca Ulusal Parkı, doğal güzellikleri ve sunduğu zorlu rotalarla maceraseverlerin favorilerinden. Bu parkı hiking için tercih edebilir veya komşu dağlarla beraber 270’den fazla güzergâh sunan Kesmeşeker Dağı’na (Sugarloaf Mountain) tırmanış yapabilirsiniz. Yine Tijuca Ulusal Parkı’nın bir parçası olan Pedra Bonita’da yelkenkanatveya yamaç paraşütü yapmak, kesinlikle en heyecan verici aktiviteler arasında. 696 metre yükseklikten bir kuş gibi süzülerek şehrin, sahil şeridinin ve ulusal parkın nefes kesen panoramik manzaralarının tadını çıkarın.

La Fortuna,Kosta Rika

Büyüleyici Kosta Rika’nın macera turları La Fortuna bölgesinde yer alıyor. Bu bölgede yer alan ve 2010 yılına kadar aktif olan Arenal Volkanı’ndan ismini alan ulusal park, rehberli safari turlarından raftinge, atv turlarından trekkinge, pek çok serüven sunuyor. Buranın en popüler aktivitesi ise ecoglide yani zip line. Yağmur ormanlarının içinden metal iplerle kayarken Arenal Volkanı Ulusal Parkı’nın yemyeşil doğasını, tropikal güzelliklerini ve egzotik hayvanlarını bir arada keşfetme imkânı yakalayacaksınız.


Everest Dağı, Nepal8.849 metre yüksekliğiyle Himalayalar’ın zirvesi Everest Dağı, Tibet ve Nepal arasında yer alıyor. Dünya üzerindeki en çetin macera destinasyonlarından biri olan Everest Dağı, gerçekten hem zihinsel hem de fiziksel olarak sınırlarınızı zorlayacak. Eğer bu deneyim kulağa fazla korkutucu geliyorsa hedefinizi zirve yerine ana kamplara çevirebilir veya hiking rotalarını tercih edebilirsiniz. Zirveye tırmanmadan ulaşmak isteyenler için ise helikopter turları da rağbet görüyor. Önemli bir not: 2023 yılında Everest Dağı turlarının fiyatları $30.000 ila $100.000 arasında. Bu bütçenin içinde lojistik, ekipman, sigorta, rehberlik edecek ekip gibi pek çok kalem yer alıyor.
bottom of page