top of page

Porselenin En Sıra Dışı Hali

Kişiye özel bisiklet tasarımlarıyla tanınan Festka, Bangkoklu bir porselen koleksiyoncusu müşterisinin siparişi üzerine 2019 yılında “Festka Spectre Porcelain”i yarattı. Tamamlanması 13 ay süren ve tamamen el yapımı olan bu çılgın proje, Festka’nın sanat yönetmeni Tom Hnida ve ünlü Çek sanatçı ve illüstratör Michal Bačák’ın güç birliğini gözler önüne seriyor.
Michal Bačák, porselen plakaların üzerine yaptığı kobalt mavisi kulanarak elleriyle yaptığı çizimleri, 24 ayar altın varak ile detaylandırmış. Çizimler, bisikletin siparişini veren müşterinin yaşamındaki dönüm noktalarının yanı sıra çocuklarının isimleri, seyahat etmek, flüt çalmak, porselen ve bisiklet gibi hobilerine dair detaylar barındırıyor.

Kırılgan görünümünün aksine karbon fiber gibi oldukça sağlam bir kadroya sahip Spectre Porcelain, Festka’nın diğer modelleri gibi üstün bir performans bisikleti. Mükemmel uyumu yakalamak için gümüş imalatçısının logoları dahi çıkarttırılarak kendi el çizimi tasarımlarıyla değiştirilmiş. Daha hafif olabilmesi adına ise tekerlek setindeki rulmanlar yerine yüksek performansa sahip seramik rulmanlar eklenmiş. Fiyatı 35.000$ olan Spectre Porcelain gibi sadece kişiselleştirilmiş projelere imza atan Festka, yılda sadece 200 ila 400 arasında bisiklet tasarlıyor.

Comments


bottom of page