top of page

Seçim Meselesi

Kendi dünyasında mutlu olanlar ve bu dünyadan sıyrılanlar olarak ikiye ayrılıyoruz. Kimisi daha büyük dünyalara ait hissederek daha büyük ufuklara yelken açarken kimisi de kendi dünyasına uzaklardan gelen bir gemi bekliyor. Aşıklar Bayramı da tam da bize bunu anlatıyor. Aşıklar Bayramı’nın Dilek hemşiresi, Burcu Cavrar ile filmin hikayesinde bizde ufak bir seyre çıkıyoruz.

Aşıklar Bayramı filminde Dilek hemşire karakterini canlandırıyorsunuz. Dilek hemşire rolünü ilk okuduğunuzda ona karşı ne hissettiniz?

Dilek küçük bir yerde kendi dünyasını yaratabilmiş kendini gerçekleştirmiş bir karakter. Sistem bunu gerektiriyor diyip ödün vermek yerine kendini kabul ettirmek için mücadele veren ve bunun tadını da çıkaran dramatize etmeden bağımsız yaşayan güçlü bir kadın. Okuduğumda keşke tüm kadınlar ya da tüm insanlar bu kadar cesur olsa dedim açıkçası:) . Korkularımız maalesef kendimizi yaşamamıza büyük ölçüde engel oluyor. Mutsuz bireyler oluyoruz hayatın içinde. İnsan en çok kendini gerçekleştiremediğinde mutsuz olmaya başlıyor benim fikrim. Çoğumuz da hayatın içinde bazen hiç denemeden bile zorunlu olduğunu düşündüğümüz şeyi yapma refleksinde yaşıyoruz ve mutlu olmayı denemiyoruz aslında. Dilek belki de mümkün dedirtebilecek bir karakter olmuştu bu hikayenin içinde …


Aşıklar Bayramı senin için nasıl bir deneyimdi?

Aşıklar Bayramı benim için özel bir işti. Sinemanın yeri bende zaten çok başkadır. Hele ki çalışmak istediğim bir yönetmenle ve işini iyi yapan oyuncularla çalışıyorsam değme keyfime:). Kıvanç çok disiplinli ve iyi bir oyuncu. Onunla çalışmak da Özcan gibi işini seven artı güzel bir insanla çalışmak cebime koyduğum en güzel tecrübelerden oldu. Elazığ ve Kars’ta bulundum ben. Özellikle Kars kültürü inanılmaz, aşık atışması izledim güzel insanlarla vakit geçirme fırsatım oldu orda. Tatlı anılar biriktirdim diyebilirim iş yapmak dışında da.


Güçlü kadın olmak terimi sizin için ne ifade ediyor?

-Güçlü kadın olmak -güçlü kişi olmak yaşanılan sıkıntıları göğüslemek, iyi kamufle edebilmek gibi algılanabiliyor çoğu zaman, ama benim fikrim evet yaşanmışlıklar, kötü tecrübeler, kayıplar, kötü anılar insanı güçlendirebilir mümkün tabi ki fakat daha çok kendine dürüst olabilmek, kendini gerçekleştirebilmek, tüm koşullara ve engellere rağmen kendini olduğu gibi yaşayabilmek en büyük cesaret geldiğinden bana, bunu başarabilmiş enerjiler gördüğümde evet ne kadar güçlü bir kadın güçlü bir insan diyorum aslında daha çok…Kendi özel hayatınızda Burcu Cavrar nasıl bir kadındır?

-Tam da yukarda bahsettiğim şeyler üzerine çalışan bir kadın Burcu Cavrar :)

Derdi gayesi kendini gerçekleştirmek, kendi gerçekliğini olduğu gibi yargısız kabul edebilmek ve kabul ettirmek üzerine içsel yolculuğa önem veren bir kişi… Onun dışında bir koç kadınıyım ve karadenizliyim :) bunun içinde inat kokusunu almamak mümkün değil ya da dik başlılık, asilik :) kendi doğamın içinde yolumu bulmama yardımcı özelliklerim olduğu için seviyorum o özelliklerimi. Kendimle mutlu olmaya çaba harcıyorum hayatta en çok…


Televizyonda da devam eden işleriniz var. Çoğu insan ikisini ayırıyor birbirinden sizce iki platformu ayıran en büyük etken nedir?

-Yaptığımız meslek koşullarla çok paralel oranda vücut bulduğu için elbette haftada iki buçuk saat dizi çekmekle 40-45 dakika dizi süresinde bir şeyler ortaya koymak aynı olmuyor. O yüzden bence de ayrışıyor birbirinden koşullar sebebiyle…Tv’de sizi Mahkum dizisinde izliyoruz. hikaye çok kilit bir noktada kalmıştı, Bu sezon bizi neler bekliyor? Ceyda karakteri özelinde biraz bu yolculuğunuzdan bahseder misiniz?


Ters köşe olacağımız bol sürprizli bir hikayeyle geliyoruz diyebilirim çok spoiler vermeden:). Ceyda için de dengeler değişiyor. Geçtiğimiz sezon yaşananlar her karakterin durduğu yeri değiştirecek biraz… Mahkum sevilen bir iş oldu güzel bir ekiple çok keyifli bir sezon geçirdik biz. Bu sezon da umuyorum ki üstüne katarak devam edelim:)…Geçtiğimiz sezonlarda tiyatroda yapıyordunuz. Bu sezon bir oyunda sizi görecek miyiz?


-Henüz netleşmiş ve anlaşılmış bir oyun yok ortada bu sezon için. Ama içime çok sinen bunun içinde olmak istiyorum diyebileceğim bir şey olursa da neden olmasın diye bakıyorum her zaman . Tiyatro da başka bir haz kesinlikle…
Commenti


bottom of page