top of page

Tadı yavaş çıkar; Sri LankaDev filler, sanat eseri tapınaklar, uçsuz bucaksız çay tarlaları, tropik plajlar... Sri Lanka’da keşfedilecek çok fazla şey var. Adanın bir ucundan diğerine yaptığımız yolculuktan bazı unutulmaz duraklar...


Anuradhapura

Adanın bir ucundan diğer ucuna yolculuk ederken Sri Lanka’nın ilham dolu vahşi doğası size unutulmaz bir tropik deneyim yaşatıyor. İlk durağımız, ülkenin en büyük şehirlerinden ve Budizm’in en önemli merkezlerinden biri olan Anuradhapura. Dünyanın en eski ağacı olduğu söylenen Bodhi ağaçları arasında kaybolmak, MÖ 2. yüzyılda yapılmış devasa Budist tapınağı Mirisavatiya ve 14 hektarlık bir alana yayılmış kraliyet bahçelerini gezmek, bir dostla yapılabilecek en güzel aktivitelerden...


 


Dambulla

Anuradhapura’ya 14 km uzaklıkta olan adanın en iyi korunmuş tapınak kompleksini ziyaret etmek için Dambulla’ya varıyoruz. Pirinç tarlalarının arasında bütün güzelliğiyle Sigirya Kayası sizi karşılıyor. Yaklaşık bir saatlik tırmanış sonunda yakalayacağınız, bulutlara ulaşmış dev ağaç manzarası görülmeye değer.


 

Mihintale

Anuradhapura, Sri Lanka kültür üçgenin tam merkezinde. 13 km uzaklıktaki Mihintale antik tapınağında sizi dev bir Buda heykeliyle karşılıyor. Sizin ise yapmanız gereken tek şey güneşin batışını izleyerek zamanı yaşamak.


 

Nuwara Eliya

Sri Lanka denince akla ilk gelen sonsuz yeşillikte çay tarlalarını ve fabrikalarını gezmek, çayın yolculuğuna tanık olmak için Nuwara Eliya en güzel durak.

 Ella

Sri Lanka’nın meşhur mavi treniyle vahşi doğa manzaraları eşliğinde Nuwara Eliya’dan Ella’ya geçiyoruz. Bu tren yolculuğunun unutulmazlarınız arasına gireceğine eminim.


 


Yala National Park


Yala National Park, Sri Lanka’nın en meşhur ve en büyük milli parkı. Vahşi yaşam açısından bir hayli zengin olan parkta safariye çıktığınızda leopar, fil, timsah, buffalo, geyik ve maymunlarla kesin karşılaşacaksınız. 


Plajlar

Beyaz kumlu plajları, uçsuz bucaksız masmavi denizi ve palmiyeleriyle ülkenin farklı bölgelerinde deniz tatili yapmak için birçok seçeneğiniz var. Sörf, Sri Lanka’da oldukça popüler... Tangalle, Mirissa, Weligama ve Arugam Bay sahilleri en popüler sörf merkezleri. Ülkenin güneyi ise Hint Okyanus’unun en güzel sahillerine sahip.

Comments


bottom of page