top of page

Yaşam Becerilerinde Ustalaşın

Dünyada olup bitenleri düşününce çoğumuz hayatımızda gerçekten ne yapmak istediğimizi sorgular hâle geldik. İster kariyer değiştirmeyi ya da yeni bir beceri edinmeyi, ister ufkumuzu genişletmeyi hedefleyelim artık neredeyse her şey için bir uygulama var. Bu cesur yeni dünyada var olabilmek için size ilham ve motivasyon sağlayacak dokuz uygulama seçtik. 


Udemy, kişisel ve profesyonel gelişim için tasarlanmış bir uygulama. Yazılım geliştirmeden iletişim becerilerine, bilişim teknolojilerinden tasarıma binlerce çevrimiçi ders sunan uygulamanın ücretsiz ve ücretli seçenekleri bulunuyor. Bir hobi edinmek ya da sadece sayısız seçeneğe göz atıp ilham bulmak istiyorsanız bu uygulama tam size göre.
 

Kitap özetleri için en iyi uygulama olan Blinkist, 4 bin 500’den fazla kurgu dışı ve popüler podcast’e dair 15 dakikalık bilgiler sunuyor. Bunları okuyabilir ya da gün içerisinde seslendirilmiş versiyonlarını dinleyebilirsiniz. Önceki seçimlerinize göre derlenen kitaplarla yeni fikirleri keşfedebilir ve motivasyon kazanabilirsiniz. 

eToro, finans ve yatırım kopyalama hizmeti sunmaya odaklanan bir sosyal ticaret ve çoklu varlık aracılığı şirketi. Kripto para dünyasına adım atmak istiyorsanız eToro mükemmel bir başlangıç noktası. Güvenli ve emin bir hizmet sunan uygulama, müşterilerinin fonunu birinci sınıf bankalarda tutuyor ve tüm bilgilerini SSL şifreleme ile koruyor. eToro ile Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple gibi kripto para opsiyonlarına yatırım yapabilirsiniz.

 

Anchor; podcast hazırlamak, yayınlamak ve bundan para kazanmak için ihtiyacınız olan tek uygulama. Tüm kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği bu platform podcast hazırlamanın en kolay yolunu sunuyor. Bir Spotify şirketi olan Anchor, kendi içeriğinizi kaydetme, düzenleme, yayınlama ve ardından tüm dinleme uygulamalarına ücretsiz olarak dağıtma olanağı sunuyor.


 

Calm, herkese hitap edecek bilim temelli bir farkındalık uygulaması. Stres ya da endişenizi azaltmak, daha dinlendirici bir uyku çekmek ya da anı daha iyi yaşayabilmek istiyorsanız bu ödüllü uygulama işinize yarayacak. Uygulamada sakinleştirici egzersizler, nefes teknikleri, rehberli meditasyonlar ve Harry Styles, Idris Elba ve Matthew McConaughey gibi isimlerin seslendirdiği uyku hikâyeleri yer alıyor.

 

Dijital çağ artık kodlama bilgisi gerektiriyor. HTML, JavaScript ya da Python dillerinde kodlama öğrenmek istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Mimo ile programlama öğrenebilir, uygulama geliştirip internet sitesi kurabilir, hatta yazılımcı bile olabilirsiniz. Uygulama bazı açılardan yüzeysel kalsa da kodlamanın esaslarını öğrenmek ve becerilerinizi geliştirmek için birebir.

 

Yapay zekâ bazlı mobil uygulama SketchAR ile yaratıcılığınızı ve çizim becerilerinizi geliştirin. Yapay zekâ ile çizimin eşsiz ve interaktif yaklaşımıyla yaratıcılığı geliştirmeyi amaçlayan uygulama, dijital bir skecin üzerine bir kâğıt katmanı açarak artırılmış gerçeklik teknolojisi ile gerçek bir kalem kullanarak resmin “üzerinden geçmenizi” sağlıyor. 


Bitki ve çiçek sevenler buraya! Candide Gardening bitki bakımında ihtiyacınız olan her noktada yardım sağlayan, ilham veren ve dünyanın dört bir yanından en güzel bahçeleri sunan ücretsiz bir uygulama. Plant ID özelliği sayesinde bitkilerinizin türünü saniyeler içinde öğrenebilir, ipucu ve tüyolarla bilgi dağarcığınızı genişletebilir, bitki satıp takas edebilir ve yakınınızdaki bitki bahçelerini ziyaret etmek için bilet alabilirsiniz. 

Dünyanın bir numaralı beyin egzersizi uygulaması olan Elevate odaklanma, hafıza, konuşma, işleme hızı ve matematiksel beceriler gibi yetilerinizi 40’tan fazla oyunla geliştiren bir uygulama. Diğer birçok beyin egzersizi uygulaması gibi Elevate de “freemium” hizmet sunuyor; yani ücretsiz kullananlara her gün çeşitli egzersizler sunarken ücret ödeyen kullanıcılara günlük içeriklere ek olarak çok sayıda egzersiz sağlıyor.

Comments


bottom of page