top of page

Şans Getirecek 10 Yeni Yıl Geleneği

Her ülkenin yeni yıl kapıyı çaldığında şans getirmesi adına kendi yolları vardır. Birçok insanlar yeni yıla şans getirdiğine inandıkları yemekler ile başlar: fasulye ve mercimek gibi yuvarlak yiyecekler, erişteler ve lezzetli tatlılar genellikle listenin üst sıralarında yer alır. Bazı kültürlerde ise kıyafetler büyük önem taşır. Öte yandan, saat gece yarısına geldiğinde nerede olduğunuz (veya ne dinlediğiniz), giydiğinizden daha önemli olabilir.


Yılbaşı gecesini nasıl kutlamayı seçerseniz seçin, ister lüks bir yılbaşı yemeği, ister evde yılbaşı filmlerini izlediğiniz bir gece veya dilekleri yerine getirmeye odaklanan bir planlama seansı olsun, hepimizin yeni yıldan beklentisi mutlu ve huzurlu bir yıl geçirmek. Bu yüzden sizlere bazı kültürlerin yeni yılda şans için yaptıkları bazı gelenekleri bir araya getirdik.


1) Yuvarlak Yiyecekler Yemek


Birçok kültür, yeni yıl arifesinde yuvarlak yiyecekler yemenin refaha yol açacağına inanıyor. İtalya'da mercimek yemenin şans getireceğine inanırlar. ABD'nin güneyinde yuvarlak şekliyle madeni paraları andıran ve Hoppin' John yemeğinin içerisinde yer alan siyah bezelye de aynı işlevi görüyor. Filipinler'de ise bir yıl bolluk sağlamak için her ay için bir tane olmak üzere 12 yuvarlak meyve yemek gelenekseldir.



2) Puantiyeli Kıyafetler Giymek


Filipinliler yeni yılda şans için sadece yuvarlak yiyecekler yemeye çalışmazlar - aynı zamanda onları giyerler. Puantiyeli giysilerin yeni yılda şanslarını arttırdığına inanıyorlar. Artık geleneksel bir hale gelen yuvarlak desenli kıyafetler giyme alışkanlıkları aslında onlar için şu mesajı vermektedir: 'bolluk ve bereket sizden gittiyse mutlaka geri gelecektir."




3) Bir Kürenin İnişini İzlemek


1907'den beri büyük topun düşmesini izlemek için New York Times Meydanı'nda kalabalıklar toplanıyor. İlki sadece demir ve ahşap iken, bugün 2.688 Waterford kristal üçgeni ve 32.256 LED ile kaplı 11.875 kiloluk bir jeodezik devasa kürenin inişini kendi evinizin sıcaklığından ve konforundan bile izleyebilirsiniz.


4) Yedi Dalga Üzerinden Atlamak


Brezilyalıların büyük bir kısmı yeni yıla girdikten sonra sahile gidiyor ve denize çiçekler bırakırken 7 dalga üzerinden atlarken dilek tutuyor. İnanışa göre deniz tanrıçası dileklerin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda yeni yılda huzur ve şans için o gün beyaz giymeyi tercih ediyorlar. Dileklerin gerçekleşmesi için yapılan bir başka ritüel ise mum yaktıktan sonra kuma gömmek.


7) Şans Tılsımı Satın Almak


Almanya ve Avusturya'da, arkadaşlarınıza ve ailenize onlara iyi şans getirmeleri için hediye edebileceğiniz birkaç farklı şans sembolü vardır. Bunlara domuzlar, mantarlar, yoncalar ve baca temizleyicileri dahildir. Bu şans getiren objeleri bir Noel pazarından satın alabilir veya badem ezmesi hediye edebilirsiniz. Tabii, yolunuz Almanya veya Avusturya'ya düşerse. Ayrıca başka kültürde şans getirdiğine inanılan semboller de yeni yılda şans için tercih edilebilir.


6) Tabak-Çanak Kırmak


Danimarka'da kırık tabak çanaklar iyi bir şeydir: insanlar arkadaşlarının ve ailelerinin kapılarına tabak çanak atarak dolaşırlar. Ertesi gün evinizin önünde ne kadar çok parça varsa, o kadar şanslı ve seviliyorsunuz demektir. (Tabii ki ertesi gün hepsini süpürmek zorunda olan siz değilseniz.)



7) 12 Üzüm Yemek


İspanyollara ait olan bu gelenek ise yeni yılın her ayını temsil etmesi için saatler 00.00'ı gösterdiğinde 12 adet üzüm yemekten geçiyor. Üzümlerin her birini de kiliselerden gelen çan sesleriyle eşzamanlı yiyorlar. Bunun yeni yıl için uğur getireceğine inanıyorlar. Ancak, çan sesleri bitene kadar üzümlerinizin her biri üzerine düşünerek bitiremezseniz, yeni yılda talihsizliklerle karşılaşabilirsiniz.


8) Sevdiğiniz Birini Öpmek


Muhtemelen bunu zaten daha önce duymuşsunuzdur. Saat gece yarısına geldiğinde sevdiğin birini öpmen gerekiyor. Washington Post'a göre bu gelenek, o yılın kaderini belirleyen kişinin temas kurduğu ilk kişi olduğuna inanan ingiliz ve Alman folklöründen geliyor. O bakımdan partnerinizi akıllıca seçin!




9) Aşkı Bulmak için Ökse Otu Koymak


Öpecek kimse yok mu?Harry Potter'ın ilk öpücüğünden Justin Bieber'ın tatil melodisine, Friends'in Noel bölümünden Love Actually filmine kadar ökse otunun altında öpüşmek pop kültürünün her yerinde. Ancak bu Noel geleneğin kökeni Vikinglere ve Keltlere kadar dayanıyor. Vikinglere göre huzur ve aşk, Keltlere göre bereket ve neşenin sembolü olan ökse otunun öpüşmeye dayalı hikayesi ise 18. yüzyılda İngilizlerin Noel süsü olarak kullanmalarıyla başlamış. Bir başka gelenek ritüel de İrlandalılardan. İrlandalılar, 31 Aralık'ta yastığınızın altına bir dal ökse otu veya sarmaşık koyarsanız, gelecekteki partnerinizi rüyanızda göreceğinize inanırlar.


10) Kapı Süsünüze Soğan Eklemek


Yunanlılar için soğan, şans ve doğurganlığın sembolüdür, çünkü soğan kimse onlarla ilgilenmediğinde bile filizlenme özelliğine sahip bir sebzedir. Yeni yıl arifesinde Yunanistan'daki aileler, refahı eve davet etmenin bir yolu olarak kapılarının üzerine soğan demetleri asarlar. Ayrıca, kapıya asılan soğan sayesinde evdeki her bir bireyin kişisel anlamda gelişim göstereceğine ve "yeniden doğuş" yaşayacağına da inanılır.

bottom of page