top of page

17. İstanbul Bienali

1987 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından her iki yılda bir düzenlenen İstanbul Bienali, bu yıl 17. kez 17 Eylül-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Farklı kültürlerden sanatçılar ve izleyiciler arasında görsel sanatlar alanında İstanbul’da bir buluşma noktası oluşturmayı amaçlayan İstanbul Bienali, pandemi nedeniyle bir yıl gecikmeli olarak 17. kez güncel sanatın yeni eğilimlerini bir araya getirip izleyiciye sunmayı, yurtiçi ve yurtdışındaki sanat çevreleri arasında uluslararası bir kültür ağı oluşturmaya hazırlanıyor.


Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwat ve David Teh’in üstlendiği 17. İstanbul Bienali için dünyanın farklı yerlerinden katılımcıların projeleri İstanbul’un çeşitli semtlerinde sergileniyor.

17. İstanbul Bienali’ne sanatçı, yazar, şair, düşünür, araştırmacı, mimar, aktivist, komedyen, şef, müzisyen, ornitolog, kukla ustası ve deniz bilimci gibi pek çok farklı alandan 500’ün üzerinde katılımcı yerel topluluklarla bireysel veya kolektif çalışmalar yürüterek katkı sunuyor.


17. İstanbul Bienali diğer senelerden farklı olarak belli bir konuyla değil, eserden çok sürece ve yaşama odaklanan sanatla geliyor.

Küratörler bu sene tek bir zaman ve mekânda büyük temalar etrafında büyük toplantıların gerçekleşmeyeceğini, bunun yerine belirlenen sürecin sonrasında da devam edecek fikirlerin tohumlarının atıldığı bir fikir akımını öngörüyorlar.


17. İstanbul Bienali Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 sergi mekânının yanı sıra şehrin dört bir yanından sayıları 50’den fazla kitapçı, sahaf, hastane, huzurevi, kafe, metro durakları ve bir radyo istasyonunda izleyiciyle buluşuyor.17. İstanbul Bienali sanatseverleri 20 Kasım tarihine kadar ücretsiz olarak ağırlıyor.


Comments


bottom of page