top of page

2023’ün Öne Çıkan 4 Seyahat Trendi

Seyahat etmek geri döndü. Küresel seyahat acentalarına göre, pandemi ile ilgili iki yıllık kapanma ve sınırlamaların ardından gezi sektörü 2019 değerlerini çoktan aştı. Seyahat satışları, 2023 için 2019'a kıyasla yüzde 47 daha hızlı ilerliyor. Yapılan araştırmaya göre seyahatseverlerin yaklaşık dörtte üçü bize beklentilerine en iyi uyan bir seyahat deneyimi yaratmanın fiyattan daha önemli olduğunu söylüyor. Seyahat danışmanlarına göre sizlere 2023'ün en büyük dört seyahat trendini sıralıyoruz.

1) Trend Destinasyonlar

Japonya son zamanların en popüler destinasyonlarından biri oldu. 2023 için dünyanın en trend kayak merkezlerinden biri ülkenin kuzeyindeki Hokkaido Adası'ndaki Niseko oldu. İtalya her zaman olduğu gibi popülaritesini koruyor. Piedmont, Veneto ve Emilia-Romagna bölgeleri revaçta. Yine oldukça tercih edilen bir başka ülke ise Karadağ. Peru da gurme ve doğa rotası olarak fazlasıyla ilgi çekici. Tanzanya, safari destinasyonlarının başında gelirken, Mozambik ise safari sonrası inziva yeri olarak tercih ediliyor.

2) Yalnız Seyahat Etmek

Son zamanlarda, özellikle 35-65 yaş ve 65 yaş üstü gezginler arasında tek seyahate olan ilginin 2019'da yüzde 4'ten 2022'de yüzde 18'e çıktığı bildirildi. Yalnız seyahat etmek yeni hip trend. Hem de plan yaparken kendinize en uygun zamanları ve seyahat tarzını belirlemek adına da oldukça pratik.

3) Özel Yat Kiralamak

Kendine ait bir yat (sadece bir haftalığına bile olsa) her zaman lüks seyahatin ayırt edici bir unsuru olmuştur. Fakat şimdiye kadar özel yat gezileri dünyası hiç bu kadar yaratıcı ve çekici olmamıştı. Giderek artan taleple bu sektör son yıllarda hızla büyümekte.

4) Sanat Gezileri

Sanat merkezli seyahat, önde gelen bir lüks seyahat trendi olarak gastronomi odaklı seyahatin yerini alacağa benziyor. Sanat dünyasının yıldızları Manuela ve Iwan Wirth, rahat, sıcak ve korunaklı İskoç iç dekorasyonun kapsamlı bir sanat koleksiyonuyla buluştuğu Fife Arms adlı bir otel yarattılar. Koleksiyonda Picasso, Freud ve Richter dahil 14.000'den fazla eser yer alıyor. Marakeş'te yer alan Royal Mansour, konuklarına muhteşem Yves Saint Laurent Müzesi'ne ücretsiz giriş imkanı tanıyor. Ayrıca Art Basel, Frieze gibi dünyaca ünlü sanat etkinliklerinde de bu destinasyonlara seyahat etmek hala fazlasıyla popüler.

Opmerkingen


bottom of page