top of page

4 Adımda Daha Güzel Tırnaklara Sahip Olun


Özellikle kış aylarında el ve tırnak bakımı yapmak, en az cilt bakımı kadar önemli. Temiz, zarif ve bakımlı gözüken ellerin sırrı bakımlı tırnaklara dayanıyor. Daha bakımlı tırnaklara sahip olmak için yapmanız gerekenleri dört adımda topladık.


Birinci Adım: Ojesiz Güçlü Tırnaklar


Son birkaç yıldır nail-art’a olan ilgi giderek artıyor. Başarılı bir oje uygulaması için, tırnakların bakımlı ve sağlıklı olması çok önemli. Bu nedenle günlük olarak tırnak ve tırnak eti bakımına önem verilmeli. Kullanabileceğiniz farklı ama etkili bir tavsiyemiz var: Hint yağı.(Hint yağının besleyici ve nemlendirici etkisi tırnak plağına esneklik kazandırır, genel durumunu iyileştirir ve tırnakları ayrılmaya karşı dayanıklı bir hale getirir.)


L'Occitane Shea Nails

(L’Occitane’ın Shea Tırnak & Tırnak Eti Yağı uygulama fırçası sayesinde kolay bir kullanım sunar. Shea Butter içeriği ile daha parlak tırnaklara sahip olurken, tırnak etlerini de yumuşatarak manikür ihtiyacınızı azaltır.)


İkinci Adım: Kırılmayan ve Uzun Tırnaklar


Tırnak kırılmalarının en yaygın sebebi vitamin eksikliğidir. Tırnakları ve saçları besleyen biotin, kalsiyum, magnezyum, demir ve kolajen üretimini yenileyen bir aminoasit olan glisin eksikliği durumunda tırnaklar güçsüzleşir. Bu vitaminleri takviye olarak alabileceğiniz gibi fasulye, brokoli, süt, havuç ve tatlı patates gibi gıdaları daha fazla tüketmeye de özen gösterebilirsiniz.(Temiz ve kuru tırnaklara kütikülleri geriye iterek uygulayınız)

Küt tırnaklar badem veya oval şekillendirilmiş tırnaklara göre daha hızlı kırılır. Bu nedenle uzun tırnaklara sahip olmak için tırnak şekillerinin de etkisi oldukça büyüktür. Kendi tırnağınızı törpülemeye alışkın değilseniz, metal veya kağıt törpüler kullanmak yerine tırnak şekillendirmede oldukça etkili ve en az zararı veren cam törpüleri tercih edin. Sağa sola değil, tek yöne doğru bir uygulamayla tırnaklarınızı istediğiniz forma sokabilirsiniz.Üçüncü Adım: Daha Beyaz Tırnaklar


Tırnak plağı yani törpülenen dış kısım yarı saydam veya hafif pembe bir renge sahiptir. Fakat zaman zaman renk değiştirebilir. Yaşlanma, yeni ilaç alma ve sık oje kullanımı, sararmaya neden olur. Tırnakları uzun süre oje kullanımının zararlı etkilerinden korumak için mutlaka baz kullanmak gerekir. Baz kat uygulanmadığı zaman tırnaklar ojenin içerisindeki formaldehit gibi bazı kimyasalları emer ve tırnağın hava alması engellenir. Bu nedenle tırnak plağında bozulmalar meydana gelir.


Zeytinyağ ve Limon: Zeytinyağ tırnakları arındırır ve derinlemesine nemlendirir. Limon ise tırnakların rengini beyazlatmak için idealdir. İki yemek kaşığı zeytinyağın içine iki yemek kaşığı limon suyu konulduktan sonra mikrodalgada 10 saniye ısıtılan karışımın içinde ellerinizi 15 dakika bekletin ve yumuşayan kütikülleri içeri doğru itin. 15 gün boyunca 2 günde bir uygulanması tavsiye edilir.Dördüncü Adım: Nail Art
Karıştır Kullan (Mix N Match): Tek renk oje ile yetinmek artık demode oldu. Tırnaklarda birden fazla renk ve şekil kullanımı şart. Son dönemde tırnaklarda, sanat motifleri, semboller, emojiler, ying yang, leopar deseni ve göz alıcı renkler bir arada kullanılıyor.Soyut Desenler: ‘Less is more’ (Az ama öz) sözü tırnaklarda da kendine yer buldu. Minimalist ve soyut desenler, tırnak sanatının bu yılki öncüleri. Farklı renkte kalın ve ince çizgiler, noktalar, ebru desenleri ve geometrik formlar canlı veya sade renklerle buluşuyor.Murakami: Takashi Murakami ve çağdaş çiçek sanatı güzellik alanında da etkisini gösteriyor. Kendine özgü çizgisiyle anında fark edilen bu tasarım tırnak sanatına ‘saykodelik’ bir yaklaşım sunuyor.
Comments


bottom of page