top of page

Başkalarının Hayatına Dokunmak

Bazı ünlüler var ki elde ettikleri şan ve şöhretle yetinmeyip daha fazlasını yapmak istiyor. Yaptığı iyiliklerle binlerce insanın hayatına dokunmuş, milyonlarcasına ilham olmuş ünlülerden birkaçını tanıyalım mı?

“Yaş aldıkça neden iki elimiz olduğunu daha iyi anlıyoruz... Biri kendimize, diğeri ise başkalarına yardım etmek için” diyen Audrey Hepburn ile başlayalım. Güzeller güzeli, yetenekli oyuncu Hepburn, 2. Dünya Savaşı sırasında açlıkla mücadele etmişti. Işıltılı ve başarılarla dolu hayatı çocukken yaşadıklarına oldukça tezattı. Muhakkak ki bir şeyler eksikti ki kariyerinin tam da zirvesinde emekli olmaya karar verdiğinde tüm zamanını hayır işlerine adamaya hazırdı. 1989 yılında UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak Etiyopya’daki bir yetimhaneye yaptığı ilk ziyaretin ardından, hayatını en çok da savunmasız çocuklara yardım etmekle geçirdi. Hatta 1988 ve 1992 yılları arasında, dünyanın dört bir yanındaki çocuklara temiz su, yiyecek ve ilaç ulaştırmak için filmlerde giydiği kostümlerinin çoğunu açık artırmaya çıkardı. Hayatının son aylarına kadar da bu uğurda mücadele verdi.

YAŞAM TUTKUSU

“Savaştan, kıtlıktan ve tecavüzden kurtulanlarla tanıştığımda, bu dünyadaki çoğu insanın ne şartlarda yaşadığına tanık oldum. Ne kadar şanslı ve korunaklı olduğumu anladım. Ve bir daha asla böyle olmamaya kararlıydım.” Bu sözler yine bir Hollywood yıldızına, Angelina Jolie’ye ait. Hayır işlerine olan bağlılığı, onun gerçek tutkusu ve neredeyse yaşam amacı haline geldi. Jolie, 2000’lerin başında Birleşmiş Milletler adına mülteciler için çalışmaya başladı ve o zamandan bu yana, mültecilerin güvenli alanlara yerleştirilmesine yardımcı olmak için 60’tan fazla saha görevinde yer aldı, savaştan zarar görmüş sayısız ülkeyi ziyaret etti. 2012 yılında BM Özel Elçisi olarak atanarak destek çalışmalarını diplomatik düzeye yükseltti. Bir yandan savaş sonrası hayatta kalanlara kaynak ve sağlık hizmeti sağlanmasına çalıştı, diğer yandan da dünya genelinde savaş bölgelerindeki cinsel şiddete yönelik cezasızlığı sona erdirmek için çalışan “Çatışmada Cinsel Şiddeti Önleme Girişimi”nin eşbaşkanlığını yaptı. Mülteciler, öksüz ve yetim çocuklar, cinsel şiddete maruz kalan kadınların yanında Jolie çevre konusunda da üzerine düşenden fazlasını yapmaya kararlı. Mayıs 2021’de Jolie, dünya çapında kadınları arıcı olarak eğitmek için tasarlanmış beş yıllık bir program olan “Arılar için Kadınlar” girişiminin “Vaftiz Annesi” seçildi. Bu konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla National Geographic dergisine arılarla kaplı bir fotoğraf için poz verdi. Gelelim iyiliğin hayatındaki önemini, “Günün sonunda her şeyden önemlisi, umut, nezaket ve birbirimizle kurduğumuz bağ” diyerek açıklayan efsanevi yıldız Elizabeth Taylor’a... Bundan yıllar önce AIDS koca bir bilinmezdi, üstelik bir o kadar da korkutucuydu. Yakın arkadaşı Rock Hudson’ı AIDS sebebiyle kaybetmesinin ardından yetenekli oyuncu Elizabeth Taylor, bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdi. 1985’te bugün hala son derece aktif olan AmFAR’ı ve 1991’de “Elizabeth Taylor AIDS Vakfı”nı kurdu ve hayatının geri kalanını bu iki vakıf için çalışmaya adadı. Taylor, ölümünün ardından vakfın ayakta kalmasını sağlamak için resimlerinin telif hakkının yüzde yirmi beşini vakfa bağışladı. Böylece Elizabeth Taylor’ın menekşe gözlerini görüp satın aldığınız her üründe, onun amacına bir destekte bulunuyorsunuz. Kız kardeşi lösemi ile 10 yıl süren savaşına yenik düştüğünde, ünlü oyuncu Keanu Reeves acısını yaşamak yerine, kanser tedavisi gören çocuklara ve kanser çalışmalarının araştırılmasına destek olmak adına bir vakıf kurdu. Kazancının yüklü bir kısmını da vakıfa bağışlayan oyuncunun, Hollywood’un en iyi kalpli yıldızı diye anılmasının tek sebebi bu değil elbette. Birlikte çalıştığı kişilere ya da onunla herhangi bir yerde karşılaşan hayranlarına olan nezaketi ve hassasiyeti yetmezmiş gibi, “Eğer bir kadını güldürebiliyorsanız, dünya üzerindeki en güzel şeye şahit oluyorsunuzdur,” gibi sözleri de kalpleri eritmeye yetiyor.

Yeni nesil başarılı, cömert ve bir o kadar da yardımsever ünlülerin başında geliyor, Fransız futbolcu Kylian Mbappé. “Çocukken sayısız hayaliniz olur. Birçok çocuğun sonsuz potansiyeli var; ancak bunları gerçekleştirebilecek şartları yok. Bu yüzden de ben burada onlara yardım etmek için varım ve her zaman onlar için çalışacağım” diyen 22 yaşındaki sporcu kariyerinin zirvesinde olabilir ama onun için daha da önemlisi çocuklar için bir şeyler yapmak ve bu konuda zaman kaybetmeye hiç niyeti yok. 2018 yılında Dünya Kupası’ndan kazandığı 400 bin avronun tamamını bir çocuk vakfına bağışladı. Geçtiğimiz sene ise kendi kurduğu vakfın, 98 çocuğun hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalar yaptığını hayranlarıyla paylaştı. 1993 yılında ilk albümünü çıkardığında herkes Haluk Levent’i konuşuyordu. Ancak “Bazen küçücük mutluluklar her şeydir” diyen Haluk Levent’in hayattaki tek amacı Anadolu Rock’ı milyonlarca kişiye sevdirmek değildi elbette... Dokunması gereken milyonlarca hayat, güldürmesi gereken sayısız yüz vardı. 2017 yılında Ahbap Derneğini kurdu. Hedefi, Türkiye’de ihtiyaç sahibi kişilere her türlü yardımda bulunmak, toplumda yardımlaşma ve dayanışma bilincini güçlendirmekti. Bugün ülkemizin 68 şehrinde gönüllü ağı bulunan Ahbap Derneği; acil yardım ve arama kurtarma çalışmaları, sağlık hizmetleri, temel ihtiyaç yardımları, öğrenci bursları gibi alanlarda çalışmalar yürüterek Türkiye’nin en güvenilir yardım kuruluşu olmaya devam ediyor.

Commentaires


bottom of page