top of page

Nocturne X Magnet Quarterly: Buçe Buse Kahraman

Tabiatın eşsiz çeşitliliğine, yapay zekanın gerçeklik algısı ve sonsuz hayal gücü sayesinde yenilikçi bir metotla vurgu yaparken; başarılı oyuncu Buçe Buse Kahraman da sanal mutluluk destinasyonumuza konuk oldu. Nocturne 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonunun geri dönüştürülmüş kumaşlardan yapılan parçaları eşliğinde natürel yaşamın en masalsı halini keşfe çıkarken bizimle de son projesi Yalı Çapkını, kariyeri, moda ve teknoloji hakkında sohbet etti.


Nocturne iş birliği ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek yapay zekanın yeniliklerinden faydalandığımız, sürdürülebilir bir set kurduk. Bu sayede çekim mekanları için bırakacağımız potansiyel karbon ayak izi miktarını azaltırken, teknolojik gelişmelerin ekosisteme sağlayabileceği faydanın sanatsal bir ürünü ortaya çıkarmada ne derece etkili olabileceğini göstermek istedik.

Konservatuar mezunu olduğunuz için kariyerini oyunculukla şekillendireceğinize zaten karar vermişsiniz, bize oyunculukla ilişkinizi tarif eder misiniz? Sete ilk gittiğiniz gün ile bugün bir senaryoyu okuyup karakteri çalışmak arasında bir farklılık var mı?

Oyunculuk, yaratmaya çalıştığım her karakterle birlikte beni kendime yakınlaştıran, bir başkasının gerçeğini anlamada, empati kurabilmede bana ayna tutan, duygusal dünyamı daha şeffaf hale getiren, bununla birlikte de Buçe olarak mesleğimle beni bütünleştiren bir yerde. Sete ilk gittiğim gün, heyecanlı ve herkesi gözlemleyen bir kız vardı. Her şeyin farkında olmak ve öğrenmek isteyen… Ancak zamanla farklı enerjiler, farklı karakterle, bambaşka set ortamları bana bu noktaya gelene kadar birçok şey kattı ve katmaya da devam ediyor. Her geçen gün kendimle ve mesleğimle ilgili bambaşka şeyler keşfediyorum. Dolayısıyla büyük bir fark var ve bu fark iş alanımda benim tatmin olmamı sağlıyor.


Dijital platform ve televizyonda eş zamanlı pek çok projeniz yayınlandı. Televizyonda her hafta yayınlanan ya da dijital platformda bir oturuşta tüm sezonunu izleten bir dizi arasında seçim yapmak zorunda olsanız hangisini seçerdiniz?

Ben iki platformda da çalışmayı çok seviyorum. İkisinin de kendine özgü zorlukları ve avantajları var. Çalışmanın kendisinden keyif alıyorum zaten ve ikisini de deneyimlemiş olmaktan mutluyum. İçerisinde yer almayı istediğim bir projenin televizyonda ya da dijital bir platformda yer alması öncelikli bir tercih sebebi olmaz benim için.

Son zamanların en çok konuşulan televizyon dizilerinden birinde oldukça da eleştirilen bir karaktere hayat veriyorsunuz? Yalı Çapkını'ndaki Pelin ile oturacak olsan ona ne söylerdiniz?

Hiç kimsenin, insanın kendisinden daha değerli olmadığını, birine bağımlı olmanın sevgi olmadığını söylerdim.


Kariyerinin devamında asla reddetmem diyebileceğiniz bir rol var mıdır?

Karşılaşacağım her karakterde bambaşka bir yan keşfedeceğime ve bir şekilde beni tatmin edeceğine eminim. Bu yüzden tüm projeler olabildiğince önyargısız yaklaşıyorum ama biyografik bir karakteri reddebileceğimi hiç sanmıyorum.

Yapay zeka ile ilgili gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Her birimizin kendi aktif yaşamlarında kullanabileceği pek çok uygulama çıktı. Herhangi bir tanesiyle etkileşim içinde misiniz?

Her ne kadar teknoloji çağında yaşasak da ben biraz teknolojiden uzağım, yaşam biçimi olarak da biraz eski kafalı biriyim. Bazı noktalarda beni korkutan yanları bile oluyor. Sanki bizi duygularımızdan ve eylemlerimizden kısıtlayacakmış gibi geliyor. Yine de teknoloji sayesinde erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi konularda doğru bilgiye hızlı ulaşmanın içinde yaşadığımız çağ için büyük bir artı olduğunu düşünüyorum.


Sürdürülebilir moda hakkındaki neler düşünüyorsunuz? Kişisel alışveriş yaparken bir markanın bu konuda hassasiyet göstermesini önemser misiniz?

Önceden çok dikkat ettiğim bir şey değildi ama artık dünyamızın geldiği ekolojik durum buna dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Marka hassasiyetleri dışında ben alışveriş yaparken genelde her sezon dolabımdaki çoğu ürünle kombin yapabileceğim parçalar almaya özen gösteriyorum. Genel olarak trend parçaları değil basic ve uzun süre giyinebileceğim ürünler tercih ediyorum.

Sürdürülebilir moda markaları veya tasarımcılar hakkında hangi isimler size ilham veriyor?

Nocturne'ün bu konudaki çalışmalarını beğenerek takip ediyorum. Stella McCartney’in üretimden ambalajlanmasına kadar geçen sürede gösterdiği çaba da bana ilham veriyor.


Genel Yayın Yönetmeni: Selim Can Çelik, İrem Bakić

Dijital İçerik Direktörü: Gökhan Oğuz Ünal

Yayın Direktörü: Ebubekir Elkatmış

Fotoğraf: Yağız Yeşilkaya

Fotoğraf Asistanları: Çoruh Hakan Erol, Çağdaş Sezgin, Aktuğ Yılmaz

AI Tasarım: Ayşegül Altınel

Retoucher: KLOBB

Stylist: Emre Köklüçınar

Stylist Asistanı: Juliet Efendieva

Makyaj: Hakan Kültür

Makyaj Asistanı: Zehra Eroğul

Saç: Remzi Ateş

Sosyal Medya Editörü: Sinem Durmaz

Prodüksiyon: Müge Sarıoğlu

Prodüksiyon Asistanı: Cerennur Kara

Comments


bottom of page