top of page

Burcu Biricik Goes Femme Fatale

Kimsenin şüphelenmediği görünmez bir “temizlikçi” iken kaosun içine çekilen ve beklenmedik yüzünü keşfedeceğimiz çarpıcı bir karakter Fatma… Netflix’in 27 Nisan’da tüm dünya ile aynı anda gösterime girecek yeni yerli orijinal dizisi Fatma’nın başrolü olan başarılı oyuncu Burcu Biricik ile bu role hazırlanma süreçleri, günümüzde ‘Fatma’ olmak ve kendini bulmak hakkında konuştuk.


27 Nisan’da Netflix Türkiye aracılığıyla tüm dünya “Fatma” ile tanışacak. Öncelikle bu konudaki hislerini alabilir miyiz? 190 ülkede birden gösterime girecek bir yapımın başrolünde olmak nasıl bir duygu?

Zaten her zaman içinde yer aldığım bir projenin yayına giriyor olması aşırı heyecan barındırırken bir de bunun üzerine 190 ülkede yayınlanacak olması fikri beni heyecandan kudurtuyor. Yurtdışından nasıl bir geri dönüş olacağını çok merak ediyorum.


Bluz/Blouse: Balenciaga (Beymen),Etek/Skirt: Magda Butrym (Beymen)

Yüzük/Ring: MTOY by Müge Toy


Bu role nasıl hazırlandın? Rolün seni en çok etkileyen yönleri ne oldu?

İlk etapta bu kadın nasıl bakar, nasıl konuşur, nasıl durur gibi fiziksel özelliklerini düşünüp bu detaylara odaklanırken; zamanla fiziksel özelliklerinden önce psikolojisini doğru anlamam gerektiğini anladım ve oraya yöneldim. Ama neyse ki bana bu özgürlüğü sağlayan bir ön hazırlık zamanımız ve bu çalışmaları destekleyen iki şahane yönetmenim vardı. Öncesinde psikologla Fatma’yı uzun uzun konuştuk ve sonrasında yönetmenlerle oturup psikolojik seanslar yaptık. Çekimlere başladığımızda her şey çok daha kolay hale geldi.


Peki bu dizide Burcu’dan da bir şeyler görecek miyiz? Fatma karakteri ile aranızda ne gibi benzerlikler var?

Aslında ilk zamanlarda Fatma şimdiye kadar oynadığım karakterler arasında benden en farklı olanı diye düşünürken, set boyunca Fatma’yı oynarken fark ettim ki Fatma benden ziyade anneanneme benziyor. Başına gelen olaylar değil ama yürüyüşü, konuşması, bakışı... Ki anneannemin adı da Fatma. Ben de onunla büyüdüğüm için bir anda Fatma en iyi gözlemlediğim kadın karakterine dönüştü.


Görünmez olmak, kendi varlığın için savaşmak… Fatma’nın bu mücadelesi aslında biraz da erkek egemen dünyadaki kadına bir gönderme mi?

Bence öyle. Ve bu sadece ülkemizde değil aslında tüm dünyada yaşanan bir var olma, erkek egemen toplumda yer edinme çabası. O yüzden çok bizden, çok lokal bir karakterle bir o kadar global bir dert anlatıyoruz bu projede. Bir kadının tek başına nasıl yalnızlaştırılıp kaile alınmadığını; nasıl çaresiz durumda bırakıldığını görüyoruz. Günün sonunda da ortaya görünmez, duyulmaz kadınlar çıkıyor.

Body /Body : Saint Laurent (Beymen), Kolye ve Bileklik/Necklace and Bracelet: Il BernardoGöndermelerden devam edecek olursak… Her ne kadar farklı bir şekilde ele alınsa da içsel gücünü veya kendi potansiyelini keşfetmek de dizideki önemli temalardan biri. Kendisindeki gücün henüz farkına varamamış birine bu keşfinde ortak olmak nasıl bir duyguydu?

Ne güzel söyledin! Bu kesinlikle içindeki gücü keşfetme ve şahane bir dönüşüm öyküsü. Her ne kadar bizim anlatım yöntemimiz biraz metaforik olsa da bu keşfi yolda oynarken hissetmek müthiş bir deneyimdi. O gücü gerçekten içimde hissettim. Toplum tarafından görünmez kılınan bir kadının bunu kendi lehine çevirip harekete geçmesi güçlü bir duyguydu.


Fatma’yı anlamakta zorlandığın anlar oldu mu? Örneğin haksızlığa karşı cinayeti, ahlak ve adalet denkleminde nasıl formülize ettin?

Zorlandığım çok fazla yer oldu. Yaşadığı şeyler, başına gelenler kolay şeyler değildi çünkü. Ama bir yandan da bu zorlukta olmasa da hepimiz bunları ya yaşamışız ya da görmüş, duymuşuzdur. O yüzden bir yandan da empati kurması çok da zor değildi benim için.


Body: Magda Butrym (Beymen), Ayakkabı/Shoes: Balenciaga (Beymen)

Kolye/Necklace: Il Bernardo


Eğer dizide Fatma dışında bir karakteri seçmek zorunda kalsan, kimi seçerdin?

Açıkçası bunu hiç düşünmemiştim. Hepsi ayrı ayrı çok iyi yazılmış ve çok doğru isimlerle çok iyi oynanmış roller. Şimdi ne desem bilemedim. Mesela Fatma’nın kardeşi Mine de çok güzel bir rol ama yine de ben değil Hazal’ın (Türesan) oynamasını isterdim.


Son olarak Fatma’ya bu yolculuğunda bir tavsiyede bulunacak olsan bu ne olurdu?

Fatma zaten benim ona söylemek istediğim şeylerin çoğunu kendi yolculuğunda gördü ve farkına vardı. Sonrasını ben de çok merak ediyorum ama özellikle final sahnesinde yanında olmak onunla konuşabilmek çok isterdim.


1-Deri Ceket ve Kemer/Leather Jacket and Belt: Alexander McQueen (Beymen)

Ayakkabı/Shoes: Balenciaga (Beymen), Güneş Gözlüğü/Sunglasses: Celine (Beymen)

2-Ceket ve Etek/Blazer and Skirt: Hakaan Yıldırım, Bluz/Blouse: Versace (Beymen)

Yüzükler/Rings: MTOY by Müge Toy

3-Body ve Deri Pantolon/Body and Leather Pants: Saint Laurent (Beymen)

Deri Ayakkabı/Leather Shoes: Balenciaga (Beymen), Kolye ve Bileklik/Necklace and Bracelet: Il Bernardo

4-Elbise/Dress: The Attico (Beymen), Deri Ayakkabı/Leather Shoes: Balenciaga (Beymen)

Kolye/Necklace: PonponiereFOTOĞRAF/PHOTOGRAPHY: ERGİN TURUNC

STYLING: PINAR AYTAŞ

SAÇ/HAIR STYLIST: FERİT BELLİ

MAKYAJ/MAKEUP ARTIST: HAKAN KÜLTÜR

FOTOĞRAF ASİSTANLARI/PHOTOGRAPHY ASSİSTANTS: HASAN DOĞANAY & DENİZ POLATTİMUR

STYLING ASSISTANT: SEDA DESOVALI


Special Thanks to Grand PeraComments


bottom of page