top of page

Yaratma Tutkusu: Ceyda ve Beste Türkön

Kültür, sanat ve moda sektörlerinde marka deneyimleri ve hikayeleri kurgulayan marka ajansı Quiet'ın kurucuları Ceyda ve Beste Türkön'e göre bir tasarım ne kadar güçlüyse anlatılmak istenen hikaye de o kadar yüksek bir etki yaratıyor.


Tasarım ve sanatla yolunuz nasıl kesişti? Quiet’ın kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Quiet, 9 yıl önce tasarımı odağına alan bir marka ajansı olarak kuruldu. Kültür, sanat ve moda sektörlerinde marka deneyimleri ve hikayeleri kurguluyor, bu işleri de tasarım ve sanat disiplinleri çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Ayrışan işler üretmek için sanatın özgünlüğünü hikaye anlatıcılığıyla birleştiriyoruz. Markalarımız için artistik ifade biçimleri tanımlıyor, bu süreci strateji aşamasından içerik kurgularına ve üretimine kadar tasarımcı ve sanatçılar eşliğinde yürütüyoruz. Farklı disiplinleri dahil etmek işlerin bütününde çarpıcı etkiler yaratmamıza, hatırda kalır arşivlik işler çıkarmamıza alan açıyor.


Her şeyin hızla değiştiği, izleyicin dikkatinin çok sınırlı olduğu günümüzde farklı ve kalıcı işler yapmanın sırrı sizce nedir?

Markalara özel planlanan kurgular kesinlikle. Yaratım sürecinde sizi heyecanlandıran cesur işler dijital kanallarda ayrışıyor. Özellikle bizim portföyümüzde artistik algısı gelişmiş tüketiciler söz konusu olduğu için, tasarım ne kadar güçlüyse hikayeniz de daha yüksek bir etki yaratıyor.


Çocukken de yaratıcı bir alanda çalışmayı hayal ediyor muydunuz yoksa bambaşka hayalleriniz mi vardı?

Evet, ediyorduk. Bu alanda çalışmamız çok şanslı bir durum.


İşinizin sizi en mutlu eden tarafları neler?

Yaratıcı paydaşlar arası etkileşimli üretim süreçleri, kültürel farkındalık yaratan işler ve artistik zekası yüksek tasarım ve sanat projeleri.


Kariyerine yeni başlayacak olanlara ya da kariyer değiştirmek isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Sizi heyecanlandıran, farklı roller üstlenebileceğiniz, multidisipliner işlerde yer almak iş hayatını anlamlı kılıyor.


FOTOĞRAF: EMRE KARATAŞOĞLU

FOTOĞRAF ASİSTANI: UĞUR ÇİFTDOĞAN

STYLING: ZEHRA GÜLCE

STYLING ASİSTANI: BEYZA NUR COCİ

SAÇ: REMZİ ATEŞ

MAKYAJ: UĞURKAN AVCI

MAKYAJ ASİSTANI: CEREN KAYA

PRODÜKSİYON ASİSTANI: BİLUN ATİKKAN

ASSEMBLY BUILDINGS'E TEŞEKKÜRLERİMİZLE

Comments


bottom of page