top of page

Cosmed x Magnet Quarterly: Ebru ŞahinBaşarılı ve güzel oyuncu Ebru Şahin ile Cosmed için bir araya geldik. "Hayatından keyif alan insanın yansıttığı imaj; tüm fiziki güzellik algılarından daha pozitif ve etkili bir imajdır bence." diyen Şahin ile kariyer yolculuğundan ve güzellik sırlarından bahsettiğimiz keyifli bir çekim gerçekleştirdik.Oyunculuk hem mental hem de fiziki olarak yorucu bir iş. Senaryonun ilk geldiği andan ekrana uzanan süreçte neler hissediyorsunuz?


Senaryonun girişi ve metinde tercih edilen dil özellikle ilk okuyuşta benim için çok önemli. Özünde ruhumla bütünleşen bir senaryo geldiğinde bir solukta okuyorum. Sonra sakince anlamlandırarak tekrar okuyorum ve sadece karakterle aramızda kalacak bir bağ arıyorum. Her karakter benim için yeni bir insan, yeni bir yaşanmışlık ve yeni bir tutkuya dönüşüyor. Neredeyse tüm çevremle bir süre irtibatı kesip o karakterle ve dünyayla bağ kurmaya çalışıyorum. Aslında hiç bitmeyen bir çocukluk hayali gibi birçok karakteri yaşayabilmek, bir çok farklı hayatta farklı duyguda farklı tercihler içinde bulunabilmek çok keyifli ben de bunun tadını sonuna dek çıkarmaya çalışıyorum. Ekrana yansıma süreci elbet çok sancılı ve yorucu ama yine de içimizde büyüttüğümüz karakteri izleyicinin de bizimle birlikte bulmaya çalışmasını, büyütmesini, sarıp sarmalamasını görmek çok tatmin edici bir his.


Oyunculuğun neyi iyi öğrettiğini düşünüyorsunuz?


Oyunculuğun bana en çok anda kalmayı, farklı bakış açılarını, bir konu hakkında sonsuz olasılıkların içinden yaptığımız tercihlerin önemini ve sabretmeyi öğrettiğini düşünüyorum. Ve telaşa kapılmadan hayatın getirdiklerini daha hazırlıklıklı ve daha sakin karşılamayı.Spor Bilimleri’ni bitirdikten sonra kariyerinizi oyunculuk üzerine kurmaya nasıl karar verdiniz?


Bu benim için aniden verilmiş gibi görünse de altında aklımı ve kalbimi dinlemeyi öğrendiğim yaşlarımda başlayan büyük bir sevgi ve istek var.


Güzel Sanatlar Lisesini kazanıp gitmediğim dönemde spor da hayatımın bir parçasıydı. Gönlümüzdekiler mi önümüzdekiler mi diye baktığımda önce sporla başlamam belki de oyunculuğa beni hazırlayan bir süreçti. İkisinde de tutku, fiziksel performans, disiplin ve özveri var. Tüm projelerimde faydasını kullansam da özellikle bir tanesinde kısa dönem eğitimlerle birlikte ciddi aksiyon sahnelerini çekebilmeme hazırlayan çok güzel bir alt yapım vardı. Üniversite son sınıfta beni bu hayatta ne var eder ve mutlu eder diye düşündüğümde oyunculuk ve müzikten başka bir şey yoktu aklımda. Sporun getirdiği tutku ve disiplin benim için hep motivasyon oldu ve mesleğime olan samimi duygularım da beni buraya getirdi sanırım.


Sosyal medyada aktif ve büyük bir kitleniz var. Bir oyuncu olarak kitleniz üzerinde olumlu bir etkiyi nasıl bırakabileceğiniz hakkında hiç düşündünüz mü?


Gerçekten sevgi ve empatiyle bana yaklaşan, her anımda yanımda olan bana sonsuz ve koşulsuz desteğini esirgemeyen insanların varlığı çok büyük bir güç veriyor. Ben de onları incitmeden hassasiyetle davranıp yanlış yönlendirmeler yapmamak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Hayatta karşımıza çıkan her şeyin bir neden sonuç ilişkisi içinde olduğuna ve birilerine ilham, güç veya destek olabilme gücü varken bunu olabildiğince sağlamaya çalışıyorum. Birbirimize dokunmadan teğet geçerek duyarsızlıkla yaşamak bir hayatı es geçmek gibi geliyor bana.Güzel gözükmek bir imaj meselesi midir?


Güzellik göreceli bir kavram olmakla birlikte; bence tavır ve tarz sahibi olmak ve kendi eşsizliğini güzellik algılarından sıyrılarak sunmak insana değerli ve saygı duyulur bir imaj veriyor. Kişisel olarak herkeste farklı bir güzellik ve tavır bulmayı seviyorum bunun üzerine düşünmeyi ve gerçekle yansıtılan imaj arasındaki farkların nasıl sunulduğu üzerine kafa yormayı da. Kısaca toplayacak olursam Mevlana “Güzel bakan, güzel görür. Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır” der. Hayatından keyif alan insanın yansıttığı imaj; tüm fiziki güzellik algılarından daha pozitif ve etkili bir imajdır bence.


Makyajın bir ifade şekli olduğunu düşünüyor musunuz?


Gündelik anlamda baktığımızda makyaj duygularımızı yansıtmak ya da gizlemek için bir ifade aracı olabilir. Kusurları veya özgünlüklerimizi yansıtmak ya da gizlemek ya da bedenimizi istediğimiz kalıplara sokmak için kullanılabilir. Ama günümüz algısında makyajsızlığın farklılık sayılması ve kendini böyle ifade edenlerin zaman zaman çevre ve sosyal medya baskısına maruz kalması onu bir zorunluluk ve kabul edilme algısına dönüştürmemeli diye düşünüyorum. Belki makyaja ifade gücü açısından farklı anlamlar yüklememiz, özgüvenle fazla bağdaştırmamız ve hayatın genel akışında doğallıktan çok yer verilmesi de ifade ve imaj açısından makyajı hayatımızda fazla söz sahibi yapmış olabilir. İfade makyaj olsun veya olmasın kişinin kendini yansıtma biçimi olmalıdır ve bence bunu cildin ve bedenin öncelik olduğu bir algıda yapmak lazım. Sanat açısından hem sanatçının hem seyircinin deneyim yaşamasına, karakter yaratmaya olanak tanıdığı sanatın her alanında farklılıklar ortaya koyabilen estetik ve yaratıcılık içeren bir alan olduğu için sanatta ise kesinlikle ifade etme gücünü artırır diyebilirim.


Günlük bakım rutininiz ve bir güzellik sırrınız var mı?


Mümkün olduğunca az ve cilt yapıma uygun ürünler kullanmaya çalışıyorum. Makyajımı silmeden değil uyumak; evde boş vakit geçirmek bile cildime ihanet gibi geliyor. Temizliğe çok önem veriyorum onun dışında her sabah soğuk kompres yapıyorum.Gün içinde bununla ilgili neler yapıyorsunuz?


Setteysem pek vakit ve imkan olmuyor ama en azından makyajın ışıkların ve hava şartlarının cildimi kurutmasını önlemek için face mist kullanıyorum. Eğer vaktim varsa yüzümü temizleyip dinlendiriyorum


Vazgeçemeyeceğiniz bir güzellik ürünü var mı?


İyi bir nemlendirici ve dudak balmı


Çantamdan hiç eksik etmem dediğiniz bir makyaj malzemesi var mı?


Dudak balmıMesleğiniz gereği pek çok kez profesyonel makyaj da yaptırdınız, öğrendiğiniz bir ipucunu günlük hayatınızda kullandığınız oluyor mu?


Günlük hayatımda çok makyaj yapan biri olmadığım için genel olarak tüm makyaj ve ürün bilgilerini çalıştığım kişilerden alıp bana iyi gelen sevdiğim ürünlerden oluşan bir makyaj çantası hazırladım. Herkesin tekniği değişiyor ben de onları izlemeyi fırsat bulduğumda gördüklerimi uygulamayı seviyorum.

Comments


bottom of page