top of page

Eviniz Daha Fazla Güneş Işığı Alsın

Evlerimizdeki donuk ve az aydınlatma, yaşam alanlarına kasvetli bir hava katabilir.

Araştırmalar, doğal ışığın davranışlarımız ve zihnimiz üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu gösteriyor. Evinizde düşük doğal aydınlatma varsa ve led ışıklarınıza daha az güvenmek istiyorsanız, evinizin iç aydınlatmasını artırmak ve daha parlak görünmesini sağlamak için birkaç kolay ipucu.

1. Duvar Boyası

Hafif duvar boyası doğal ışığı odanıza yansıtır. Beyaz gibi açık tonlar odaların daha parlak görünmesini sağlarken, koyu renkler daha az ışığı yansıtarak odaların daha koyu görünmesini sağlar. Koyu duvar kağıtlarını veya koyu renkli duvar boyası yerine beyaz, açık pembe, açık mavi gibi açık renkler tercih edin. Tavanı beyaza boyamak, doğal ışığı yansıtmanın başka bir yoludur.


2. Cam Karolar

Mutfak ve banyo alanlarınızda cam karo kullanın. Cam karolar ayna gibi davranır ve onlara çarpan ışığın %100'üne yakınını yansıtır. Mutfak alanlarının daha parlak görünmesini sağlamak için duvarları, dolapları ve döşemeyi aynı renk koordine edin. Benzer şekilde duvarlarda ve zeminde parlak fayansları tercih etmek, yarattıkları ışık yansıması etkisi nedeniyle banyonun daha ferah ve iyi aydınlatılmış görünmesini sağlayacaktır.


3. Perdeler

Bir yanılsama yaratın, koyu perdeleri açık renkli olanlarla değiştirin. Koyu renkli perdeler evlerinize klasik bir dokunuş katabilir, ancak gerçekte ışık engelleyicilerdir. Ağır ve koyu perdeleri beyaz renkli perdelerle değiştirin. Beyaz perdeler sadece ışığı yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda pencerelerin boyut olarak daha büyük olduğu yanılsamasını da yaratır. Perdeleri pencerelerinizin üstünden biraz daha yükseğe asın, böylece daha uzun görünürler.


4.Tavan Penceresi

Tavanlara tavan pencereleri takın, doğrudan güneş ışığının sızmasına izin verin.

Doğal ışığa izin vermenin iyi bir yolu tam olarak budur. Tavan pencereleri, doğrudan güneş ışığının sızmasına izin vererek onları geleneksel pencerelerden daha etkili hale getirir. Bu kurulumlar ayrıca evlerde çapraz havalandırmaya yardımcı olur ve yaşam alanlarını soğutmanın doğal bir yoludur.

5. Aynalar ve Parlak Yüzeyler

Aynaları efektif bir şekilde kullanmak evinizi çok geniş gösterecektir. Ayrıca parlak metalik yüzeylerde aynı ayna etkisini oluşturur. Evinizi parlak boyalı mobilyalarla döşemek ve metalik eşyalardan yardım almanın ışığı yansıtma açısından etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Comments


bottom of page