top of page

Filmekimi 60 Bin İzleyiciye Ulaştı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Filmekimi, bu yıl 21. kez İstanbullu sinemaseverlerle buluştu. Venedik’te ödül kazanan The Banshees of Inisherin, Kemikler ve Her Şey ile Toronto'da ödül kazanan Fabelmanlar filmlerinin yanı sıra Beyaz Gürültü ve Güneş Sonrası gibi filmlerin yer aldığı Filmekimi’nde toplam 52 film gösterildi.

Uluslararası festivallerde gösterilmiş, ödüllü ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla 7-17 Ekim tarihlerinde gerçekleşen Filmekimi, Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli'de City's Nişantaşı – CINEWAM Premium+ ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinema Evi’nde gösterildi. Programa sürpriz olarak eklenen Steven Spielberg’ün merakla beklenen son filmi Fabelmanlar ve Luca Guadagnino’nun Kemikler ve Her Şey filmleriyle sona erdi.

Programda ayrıca Venedik’te En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan The Banshees of Inisherin, Cannes’da Büyük Ödülü paylaşan Öğle Güneşinde Yıldızlar ve Yakın ve En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Ayrılma Kararı gibi ödüllü ve merakla beklenen filmler yer aldı.

Filmekimi’nde Noah Baumbach, Jerzy Skolimowski, Mia Hansen-Løve, Michel Hazanavicius, Neil Jordan, Hirokazu Kore-eda, Cristian Mungiu ve Paul Schrader gibi usta yönetmenlerin yeni filmleri gösterildi. Ek gösterimlerle birlikte İstanbul’da 52 filmi toplam 208 seansta, 60 bine yakın izleyiciyle buluştu. Bu yıl Filmekimi'ndeki 24 filmin sesli betimlemesi görme engelli sinemaseverler için Hayal Ortağım uygulamasında sunuldu. Sesli betimleme teknolojisinden faydalanan görme engelli sinemaseverler, Filmekimi filmlerini Hayal Ortağım uygulamasıyla takip ettiler.


Comments


bottom of page