top of page

I'M POSSIBLE

Sporun hayatları değiştirme gücüne inanarak yola çıkan adidas'ın, sahada ve saha dışında engelleri ortadan kaldıran ve efsanevi 'Impossible Is Nothing' kampanyasının devamı olarak cinsiyet eşitliğine vurgu yapan 'I'M POSSIBLE' kampanyası için Magnet Quarterly olarak genç yıldız Asude Kalebek ile bir araya geldik. 'I'M POSSIBLE' özel çekimimizde, Asude'nin hayalleri ve motivasyonlarını keşfe çıkıyoruz.

Son dönemin yükselen yıldızlarından Asude Kalebek, büyük bir kararlılıkla adım attığı oyunculuk kariyerinde imkansızı başaranlardan. adidas ise “I’M POSSIBLE” kampanyasıyla her zaman engelleri ortadan kaldıran ve ilham veren kadınların hikayelerine ışık tutuyor. Daha ilk rolüyle ses getiren, güzel bir projede yer almayı başaran ve oyunculuğuyla büyük beğeni toplayan Kalebek ile hayalleri, hedefleri ve zoru başarmanın yolları hakkında konuştuk.

Full Look: adidas

İlk oyunculuk deneyiminle herkesin beğeni topladığı bir dizide yer aldın. Henüz ilk rolünde bu denli büyük bir projede yer almak seni nasıl hissettirdi?

Bu kadar büyük bir işte rol alacak olmam, ben okula gidip gelen standart bir öğrenciyken bir anda oldu. Ne ile karşılaşacağımı bilmediğim, bilinmezliklerle dolu bir döneme girdim. İnsanların bana, oyunculuğuma bakışı ne olacak, ekranda kendimi görünce ne hissedeceğim, hayatım ne kadar değişecek kestiremedim. Hayatımın, ilişkilerimin çok değişeceğinden korktum. Şimdi dizi yayınlandı, Türkiye’nin büyük isimlerinden tebrik aldım. Halk da sevdi beni, ya da Raşel’i bilmiyorum. Hala göz önünde olmaya alışmaya çalışıyorum. Günlük hayatım neredeyse değişmedi, okuluma gidip geliyorum, arkadaşlarım için öncesinde neysem oyum zaten. Tersi olsun hiç istemezdim de. Dizi yeni yayınlandığında arkadaşımla Galata Yahudi Mirası Turu'na gitmiştik. Orada, geziye katılan burada doğup büyüyüp İsrail’e göç etmiş kişilerle tanıştım, Anlatıyorlar, annem de senin gibi “volar me quero, alas no tengo” derdi, biz aynı sizin gibiydik diye. Bana sarılıyorlar, İsrail’e evlerine davet ediyorlar, senin yiyişini görünce oğlum Amerika’dan börekitas istedi canı çekmiş diyorlar. Beni en çok dizinin anlattıklarını gerçekten yaşamış insanlarla tanışmak, onların beni “Raşelika” diye kabul edip sarmaları etkiliyor.

Full Look: adidas

Oyunculuk, çocukluğundan beri hayalini kurduğun bir meslek miydi? Bu hayaline ulaşmak için ne gibi zorluklarla karşılaştın?

Bir şeyi ilk yapan olmak, insana daha büyük şeyler yapma cesareti veriyor. Artık o yolda bir öncü aramıyorsun da gerçekten bir şeyleri sen mümkün kılıp ilk olabilirsin bunu anlıyorsun. Kafandaki sınırlar bir bir kalkıyor. Sanki her şey mümkünmüş gibi görünüyor.

Genç yaşta yakaladığın bu başarı, gelecek hedeflerini şekillendirmende nasıl bir rol oynadı?

11 yaşından 17’ye kadar doldurduğum 6-7 defter var, içleri hep gelecek planlarıyla dolu. En yakınlarım dışında kimse bilmez. Hep hedefler koymuşum ileride Fransızca bileceğim, oyuncu olacağım hatta sene sene yazmışım nereye geleceğimi. Bunlar olana kadar ben bile onlara sadece çocuk işte, büyük hayalleri var, ne tatlı olarak bakıyordum. Ama belki de bilinçaltıma işlemiş, yazdıklarımı okuyunca kararlarımı hedeflerime göre verdiğimi anlıyorum.

Full Look: adidas

Senin gibi hayallerinin peşinden koşan genç kızlara ne gibi tavsiyelerde bulunurdun?

Yapmayı sevdiğin şeyleri yapmaya devam et; yapma şansın olmadığında karşındaki engelleri bir bir kaldırma planları yap. Hem realist hem de hayalperest olabilmeye çalış. Sadece bir konuda değil birçok farklı konuda kendine ne kadar çok şey eklersen o kadar ilham kaynağın olur. Kötüsüyle iyisiyle yaşadıkların seni sen yapacak, olduğun kişi de senin sanatını oluşturacak. Samimi ol, dürüst ol, kendin ol. Bunlar görünecek. Değerini görebilecek insanlarla karşılaşmanı an meselesi olarak gör. Kendini ne kadar ortaya koyarsan bu insanlara ulaşma şansın o kadar artar. Mükemmel yapmaya çalışma, sadece yap. Yaptığın şeyin kötü olma riskini de alırsan heyecan verici olur, dedi, tanıştığım saygın insanlar. Acele etme, tüm hikaye istediğine ulaşana kadar olanlar aslında, ulaştığında yeni bir hikaye başlayacak.

Ceket: Maison Margiela(V2K Deasigners), Full Look: adidas

Başarılı bulduğun ve kendine örnek aldığın kadın figürleri kimler?

İlham kaynağım olan kadın, annem. O hayatı ciddiye almadan yaşamayı ve bir şeylerden keyif almayı çok iyi bilir. Zaten yaptıklarımızdan keyif almayacaksak başarılı olmak ne işe yarasın?

Gömlek, Ceket/Shirts, Jackets: Vakkorama, Full Look: adidas

adidas'ın ‘I'M POSSIBLE’ sözü senin için ne ifade ediyor?

İnsanlar çoğu zaman kendi limitlerini belirliyor. Ben kendimi yapabileceklerim konusunda sınırlamamaya çalışıyorum. Yarın bundan apayrı düşünebilirim, yarın bambaşka şeyler isteyen bambaşka bir insan olabilirim. Bir şeylere tutunma ve kendimi tanımlama ihtiyacımdan vazgeçmeye çalışıyorum, bunlar sınırlar oluşturuyor ve sınırlar arttıkça hayal gücüm köreliyor ve hayal gücüm köreldikçe de sınırlarım artıyor. Hepimizin içinde neyin mümkün olup olmadığını bilmeyen hayalperest çocuk var sadece onu dinlemek istemiyoruz. Ben “olgun ve profesyonel” olmak adına o sesimi hiç bastırmazsam bugün beni imkansız dediğim noktaya getirdi yarın nereye götürür merak ediyorum.

Full Look: adidas

Önüne gelen senaryoları / projeleri değerlendirirken önem verdiğin kıstaslar nelerdir?

Senaryo dilinin ekranda nasıl duracağını merak ediyorsam ve içimde o karakteri anlatma ve anlama isteği oluşuyorsa o iş için heyecanlanırım. Heyecanlandıran, risk alma ve hata yapma alanı tanıyan, keşfetmede özgür hissettiren işler…

 

Genel Yayın Yönetmeni/Editor-in-Chief: İrem Sent & Selim Can Çelik

Dijital İçerik Yöneticisi/Digital Content Manager: Gökhan Ünal

Fotoğraf/Photography: Erdi Doğan

Fotoğraf Asistanları/Photography Assistants: Furkan Irmak, Ali Şimşek, Mazlum Sungu

Styling: Şeyda Sözüer

Styling Asistanları/Styling Assistants: Safiye Kaptanoğlu, Tuğçe Bozkurt

Saç/Hair: Onur Bayram

Makyaj/Makeup: Hazal Öçal

Makyaj Asistanı/Makeup Assistant: Şeyma Erikçi

Prodüksiyon/Production: Müge Sarıoğlu

Prodüksiyon Asistanı/Production Assistant: Bilun AtikkanComments


bottom of page