top of page

Yaratma Tutkusu: M. Kaan Yıldırım

Bugüne kadar pek çok ünlü markanın konaklama müdürlüğünü yapan M. Kaan Yıldırım'a göre iş hayatında mutlu olmanın sırrı, yalnızca maddi değil manevi olarak da sizi geliştiren bir ortamda çalışmakta gizli.

Kariyer hikayenizi sizden dinleyebilir miyiz? Aslında şu an yaptığım iş alanından tamamen farklı bir alanda eğitim aldım. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunuyum. Hatta üniversiteden mezun olduktan sonra bir süre mühendislik yaptım. Ardından çok sevdiğim ve keyif aldığım eğlence ve konaklama sektörüne geçtim. Öğrencilik yıllarımdan itibaren bu alanda çok farklı deneyimler kazanma şansım oldu. Dünyanın en saygın işletmelerinde çalışma fırsatı yakaladım. Önemli restoranların açılış anlarına tanıklık etme şansım oldu.

Sizce mutlu bir iş hayatına sahip olmanın sırrı nedir? Günümüzde ne yazık ki pek az insan işe gitmek için sabah yataktan heyecanla kalkıyor. Bunun en önemli nedeni, birçok kişinin mutlu olduğu işi değil, mecbur hissettiği işi yapması. Bana kalırsa iş hayatında mutlu olmanın sırrı, yalnızca maddi değil manevi olarak da sizi geliştiren ve sizin de kendinizden bir şeyler katıp fark yaratabileceğiniz bir ortamda çalışmakta gizli. Bu konuda kendimi hem çalıştığım kurum hem de takım arkadaşlarım açısından şanslı görüyorum. Ama kariyerimde böyle hissetmediğimi fark ettiğim dönemler olduğunda da hiçbir zaman değişimden korkmadım.

İşinizin sizi en çok zorlayan tarafları neler? Hizmet sektörü her zaman yüksek motivasyon ve pozitif enerji gerektiriyor. Karşınızdaki kişi sizden her zaman güleryüz ve iyi hizmet bekliyor. Ancak her iş alanında olduğu gibi bu alanda da zaman zaman olumsuz durumlar yaşanabiliyor. Böyle zamanlarda pozitif kalıp çözüm üretmek herhalde en zoru diyebilirim.

Kariyerine yeni başlayacak olanlara ya da kariyer değiştirmek isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Kariyere yeni başlamak veya kariyeri değiştirmek oldukça zor süreçler. Bu sürece girmeden önce yapılması gereken en önemli şey, o işi yapan profesyonellerle birlikte olmak, bir günü onlarla birlikte geçirmek. İşiniz bir süre sonra yaşam tarzınız oluyor ve sevmediğiniz bir iş, keyif almadığınız bir hayatı da beraberinde getiriyor. Bu nedenle kariyere başlamadan staj yapılmasını çok önemsiyorum. Eğlence ve konaklama sektörü özelindeyse kuşkusuz iletişim becerileri, problem çözme yetenekleri ve sosyal zeka çok önemli. Kaldığınız otelin odasındaki ufak detayları, eğlendiğiniz mekandaki aydınlatmayı hatırlamayabilirsiniz ancak yaşadığınız deneyimin bütününü hatırlarsınız. Bu yüzden kariyer değişikliği yapmadan önce, bunun yaşam şekli değişikliği olabileceğini hesaba katmak ve adımları buna göre planlamak gerekiyor.


FOTOĞRAF: EMRE KARATAŞOĞLU

FOTOĞRAF ASİSTANI: UĞUR ÇİFTDOĞAN

STYLING: ZEHRA GÜLCE

STYLING ASİSTANI: BEYZA NUR COCİ

SAÇ: REMZİ ATEŞ

MAKYAJ: UĞURKAN AVCI

MAKYAJ ASİSTANI: CEREN KAYA

PRODÜKSİYON ASİSTANI: BİLUN ATİKKAN

ASSEMBLY BUILDINGS'E TEŞEKKÜRLERİMİZLE

Comentários


bottom of page