top of page

Kadının Gücü

Türkiye’de kadın olmak hiç kolay değil. Üstelik ne olursa olsun gü.lü durabilen, başını dik tutabilen ve çizgisini bozmadan kendi kulvarında ilerleyebilen kadın olmak hiç değil. Biz de bunu başarabilmiş iki isim Zuhal Olcay ve Tuba Ünsal ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya geldik ve kadın, sevgi ve sanat üzerine sohbet ettik.

Tüm Parçalar: Prada


Zuhal Olcay


Türkiye’nin en yetenekli isimlerinden birisiniz. Zamansız bir müzisyen ve oyuncusunuz. Kariyerinize bu kadar başarı sığdırmış olmanın sizce sırrı nedir?

Teşekkür ederim. Kendimi bildim bileli oyuncu olmak istedim ve şarkı söyledim hep. Bunu meslek olarak seçmem asla tesadüf değil. Çok istedim, karar verdim ve eğitimini almak için yola çıktım ve neredeyse çocuk sayılabilecek bir yaşta. İşini sevince, daha doğrusu çok istediğin bir şeyi iş olarak seçince bir hayat seçmiş oluyorsun, bir yaşam biçimi; sana yaşaman için nefes gibi gereken bir amaç. Ve bir kez ona tutundun mu vazgeçmek çok zor, tüm önceliğin, varlık nedenin işin oluyor. Bir bakıma tuhaf hastalıklı bir sevda gibi... Kendimle yarışan dozunda bir hırs da var tabii, o olmadan olmaz. Düşer ya da vazgeçer gibi olduğunda asla izin vermeyen bir cadı bazen de melek ama hep zorlayan. Tüm bu mekanizma içinde belki de bunları becermemi sağlayan iç disiplinimin bir hediye olduğunu söylemeliyim, o olmasaydı zor tabii.


İnsanların, özellikle sanatçıların hep aşktan beslendiği söylenir. Siz kariyerinizde aşkı nasıl konumlandırırsınız?

Aşk elbette önemli, insanın varlığını farklı bir biçimde deneyimlediği çok güzel, çok dinamik fakat geçici bir süreç… Sanatçının varlığını yaratıcılığını besleyen bir duygu aşk ama tabii tek başına aşk yetmez. Duygusal beslenme, yaşamın her alanından binlerce seçenek arasından damıtacağınız çok çeşitli çok katmanlı çok fazla seçenek içerir. Bunları sanatınıza yansıtma biçiminiz de sizin kişiliğiniz, derinliğiniz ile belirlenir elbette.


Suni kürk: Farda

Etek: Nu

Gerdanlık ve küpe: Limonette Jewelry

Sütyen: Penti

Ayakkabılar: Serena Uziyel


Kendi deneyimlerinizden yola çıkarak kadın olmayı 3 kelimeyle tanımlayabilir misiniz?

Zor, emniyetsiz ve direnme gerektiren.


Ataerkil bir düzende bir kadının kendini tam anlamıyla olduğu gibi sevebilmesi mümkün müdür?

Bu da zor, şöyle ki aileden başlayan ve sonra kamusal alanda süregiden kadına bakış anlayışı içinde bir kadının özgür ve kendini seven, sayan bir birey olması için çok çabalaması gerekiyor. Önce kendi önyargılarına sonra da çevreninkilere karşı verilecek çetin bir uğraş.


Peride Celal’in kitabından uyarlanan ‘Gecenin Ucunda’ dizisinde Tuba Ünsal ile birlikte rol alıyorsunuz. Kendisiyle daha önce 2005 yılında ‘Seni Çok Özledim’ adlı dizide oynamıştınız. Yıllar sonra farklı bir dizide yeniden bir araya gelmek nasıl bir duygu?

Tuba ile bu ikinci bir araya gelişimiz. Bayılıyorum ona… Güzel, çalışkan, girişimci ve yetenekli. Oyunculuğuyla daha çok göz önünde olmalı ve eminim iz bırakacak işlere imza atacaktır.

Zuhal Olcay Tuba Ünsal

Ceket: Tanju Babacan Elbise: Şakir Buldan

Küpeler: Ninon Kolye: Tohum Design

Yüzük: Limonette Jewelry Ayakkabılar: Magda Butrym

Pantolon: Barruslondon/Gizia Gate

Ayakkabılar: Serena Uziyel


Aynı şekilde ‘Kel Şarkıcı’ adlı oyunda eski eşiniz Haluk Bilginer ile rol alıyorsunuz. Yıllar sonra birlikte oynadığınız ilk proje. Bize biraz bu oyundan ve projeye dahil olma sürecinizden bahsedebilir misiniz?

20 yıl sonra aynı sahnede olacağız Haluk'la, iki eski meslektaş partnerin sahnede yeniden buluşması bu. İki oyun arkadaşı yıllar sonra bir bakıma farklı, bir bakıma da tanıdık bir durumu deneyimleyeceğiz. Heyecan verici ve umarım hem bizler hem de seyirci için güzel bir süreç olacaktır.


Dizi ve film sektöründe güçlü kadın karakterlere daha çok yer verilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Elbette isterim, karakterlerin iyi ve derinlikli karakterler olması da şart tabii.


Kadınlar hakkında söylenmiş en güzel söz nedir?

“Kadın olmak zor çünkü erkeklerle uğraşmak zorundasın.”


Takım: Hazedy/Gizia Gate

Sütyen: Penti

Küpeler: Ninon


Tuba Ünsal


Bugüne kadar sayısız projede rol aldınız. Sizde en çok iz bırakan karakter hangisi oldu?

‘Masallardan Geriye Kalan’da Asya. Non-binary bir karakteri canlandırmak cinsiyetin getirdiği tüm kalıplardan sıyrılıp sadece insana odaklanmak iyi bir tecrübeydi.


Size göre kadın olmak ne demektir? Güçlü kadını nasıl tanımlarsınız?

Özgür olmak. Yaşamın her alanında kendi kudretine güvenmek ve öyle ilerlemek. Bir de hayata güvenmek.Full Look: Dior


İnsanların, özellikle sanatçıların hep aşktan beslendiği söylenir. Siz kariyerinizde aşkı nasıl konumlandırırsınız?

Aşk müthiş bir duygu. Çok aşıkken üreten ve bu aşktan beslenip yaratan biri olamıyorum. Aşk demlendikçe ben hayata katkıda bulunabiliyorum. Gözüm hiçbir şey görmüyor öncesinde. Bir noktada da bence büyük bir hastalık aşk.


Peride Celal’in kitabından uyarlanan ‘Gecenin Ucunda’ dizisinde Zuhal Olcay ile birlikte rol alıyorsunuz. Kendisiyle daha önce 2005 yılında ‘Seni Çok Özledim’ adlı dizide oynamıştınız. Yıllar sonra farklı bir dizide yeniden bir araya gelmek nasıl bir

duygu?

Zuhal müthiş bir enerji. ‘Seni Çok Özledim’de daha küçüktüm ve çok fazla anımız olmadı birlikte ama yine de Şanlıurfa’da set aralarında çok sohbet ettik. Şimdi daha çok şey paylaşıyoruz. Setteki en iyi arkadaşım. Zuhal çok özel bir sanatçı. Tiyatro anılarını dinlemek ve onun komikliklerine gülmek, setteki karakterlerinin üzerinden tatlı tatlı atışmak çok eğlenceli. Zuhal’in cool bir kadın olmasının yanında çok eğlenceli ve fırlama bir tarafı da var. İnanılmaz bir oyuncu. Onunla daha çok birlikte yapacağımız hayallerimiz var.

Zuhal Olcay Tuba Ünsal

Elbise: Ennush Korse: Züleyha Kuru

Küpe ve kolye: Ninon Küpe, bilezik ve kolye: Limonette Jewelry

Yüzük: Limonette Jewelry


Hayalinizde canlandırmayı çok istediğiniz bir karakter var mı?

Marilyn Monroe.


Her şeyin kendini sevmekle başladığı söylenir. Siz kendinizi sevmek için neler yapıyorsunuz?

Of! O kadar çok şey yapıyorum ki. Her yaptığım hatamı ya da başarımı aynı derecede kabul edip kutluyorum. Sürekli kendime güzellemeler yapıp duruyorum. “Tuba söylesin”, “Aferin sana”, “Bravo Tuba, bunu da başardın.” Farkına varmadan her şeyi takdir ederken sıra bize geldiğinde kendimize gereken değeri teslim etmiyoruz. Kendini sevme yolculuğu da kendinin farkına varma ile oluyor.

Zincir elbise: Züleyha Kuru

Sütyen: Penti

Şort: Feel The Lotus

Küpe ve kolye: Birce Fine Jewellery


Dizi ve film sektöründe güçlü kadın karakterlere daha çok yer verilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Kadın karakterlerin klişeleri yaratmayacak, gerçekçi, formatlanmadan olması gerekiyor yani gelenekselleşmiş rollerin ya da beklentilerin dışına çıkabilmek gerekiyor. Son yıllardaki yaş ayrımcılığı (ageism) başta olmak üzere, beden ayrımcılığı gibi kalıpların artık kadın rolleri seçiminde algıyı yönetmemesi gerekiyor. Bu iş senaryodan, yönetmene ve yapımcıya oradan da seyirciye uzanan bir zincir yani çok önemli bir sorumluluk. farkındalıklar gelişse de daha çok yol var.


Kadınlar hakkında söylenmiş en güzel söz nedir?

19. yüzyıl Osmanlısı’nda Şemseddin Sami şöyle demiş; "Kadın, insan türünün dişisidir, insan türünün yarısıdır. O nedenle de her zaman kadının konumu, toplumun yapısıyla doğrudan ilişkili, orantılıdır. Kadının konum ve durumu, toplumun durumunu gösterir.” Günümüzde kadının durumuna bakarsak toplumumuzun gelişme seviyesi de ortaya çıkacaktır.

Bluz ve pantolon: Louis Vuitton

Bilezikler: Farda

Küpe: Ninon

Ayakkabı: Tom Ford/Beymen


Genel Yayın Yönetmeni: Selim Can Çelik, İrem Bakić

Dijital İçerik Direktörü: Gökhan Oğuz Ünal

Fotoğraf: Ergin Turunç

Fotoğraf Asistanları: İzgi Yılmaz, Şimal Dilhan, Cihangür Erken

Styling: İbrahim Duman

Styling Asistanları: Nida Kuşdoğan, Başak Varol, Emirhan Varol

Saç: Remzi Ateş

Saç Asistanı: Enes Uçar

Makyaj: Onur Bayram

Sosyal Medya Editörü: Sinem Durmaz

Prodüksiyon: Müge Sarıoğlu

Prodüksiyon Asistanı: Ceren Nur Kara

Comments


bottom of page