top of page

Kripto-Altın Bitcoin

Sanal dünyanın temelleri çoktan atıldı. Bu dünyanın dijital altını ise Bitcoin. Altın gibi sınırlı sayıda olması nedeniyle, arada değerinde düşüşler olsa da sürekli yükselme potansiyelini içinde taşıyor. Kalıcı olup olmayacağı tartışması ise çok gerilerde kaldı.Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto müstear ismini kullanan bir yazılımcı tarafından deklare edildi. Böyle bir kişinin gerçekte var olup olmadığı dahi tartışmalıyken projenin bir grup yazılımcı tarafından üretildiği iddiaları da dillendirilmekte. Bitcoin’in ayırt edici özelliği, merkezi bir yapı tarafından idare edilmemesi. İşlemler üç ayrı madenci tarafından onaylandığında işlem gerçekleşiyor ve zincir oluşuyor. Zincirler takip edilerek ilk işleme kadar varılması mümkün. Bitcoin çıktığı ilk günden itibaren büyük ilgi gördü ve bu ilgi azalacağa benzemiyor. Küresel mali krizin finans kuruluşlarına olan güveni sarsmasıyla bu ilgi daha da arttı. Bitcoin, ekonomik gelişme ya da olaylardan doğrudan etkileniyor; hızla değerlenip düşebiliyor. İnternet dünyası büyürken ticaret, alışveriş, konser, toplantı gibi farklı organizasyon ve etkinlikler bu mecraya taşındı. Metaverse yeni bilinmezleriyle geliyor. Sanat eserleri dahi NFT olarak bu sanal dünyada kendi dijital pazarını doğurdu. Bu dünyanın öncü parası ise Bitcoin ve alternatif kripto varlıklar olacak. Bitcoin için kısaca; fiziki yaşamdaki para veya varlıklarınızı sanal dünyaya transfer etmenin ve bu parayı internet ortamında kullanmanın bir aracı da diyebiliriz. Halihazırda faaliyette bulunan birçok platform üzerinden Bitcoin ya da farklı kripto para ve varlıkları almak mümkün. Türkiye’de bankalar üzerinden bu platformları işleten şirketlerin hesabına gönderilen nakitle başta Bitcoin olmak üzere kripto varlık almak mümkün.


SOĞUK CÜZDAN


Fiziki paralar cüzdanda taşındığı gibi Bitcoin ya da diğer kripto varlıklar da soğuk cüzdan adı verilen flaş bellek benzeri cihazlarla taşınabiliyor. Bir milyon lira için bir çantaya ihtiyaç duyarken 1 milyar dolar karşılığı Bitcoin için bozuk paranızı koyduğunuz küçük pantolon cebiniz yetiyor. Kuşkusuz para cüzdanınızı koruduğunuz gibi soğuk cüzdanınızı da korumanız gerekiyor. Soğuk cüzdandaki Bitcoin ya da diğer bir kripto varlığınızı bir bilgisayar yardımıyla istediğiniz ülke ya da kişiye gönderebilirsiniz. Üstelik bunun için SWIFT kodunuza ihtiyaç olmayacak. Şimdilik bu gönderilere devletlerin müdahalesi bulunmuyor yani vergi ya da sorgulama söz konusu değil. Ancak bunun yeni bir alan olduğunu unutmayalım. İleride kripto varlıklarla ilgili yasal düzenlemeler geldiğinde yine sorgulama olmayacağını söylemek fazla iddialı olacaktır.

Bitcoin ve kripto varlıklar hızla yayılırken bunlarla ticaret yapan şirketler arasında Tesla, Microsoft, PayPal gibi birçok uluslararası dev kuruluş yer alıyor. Bitcoin ile işlem yapan kuruluşların komisyon oranları kredi kartlarına göre hayli düşük. Yüzde 0 ila 2 arasında değişiyor. Her gün başta ABD olmak üzere kripto varlıklarla ilgili ATM sayısı artıyor.

Bitcoin şimdiden alım satım sistemlerinde yer edindi ve e-ticaretin bir parçası haline geldi. İleride günlük hayatta markette, manavda, kasapta Bitcoin ya da kripto paralarla ödemeleri görmek şaşırtıcı olmayacak.

Comentários


bottom of page