top of page

Lover / Never

Academia'nın Sevgililer Günü'ne özel hazırladığı kapsül koleksiyon, aşık olmak ve kendini sevmek arasındaki ince çizgiyi veya bekar olmanın kimi zaman da bir seçim olduğunu hatırlattı bize. Yine de yeni jenerasyonun bakış açısını merak ettik ve sorularımızı genç yetenekler Deniz Işın ve Fırat Altunmeşe'ye yönelttik.
Deniz Işın

Son zamanların belki de en çok merak edilen isimlerinden biri Deniz Işın. Bugünlerde Sefirin Kızı dizisinde hayranlıkla izlediğimiz genç ve yetenekli oyuncu aynı zamanda kimya üzerine etkileyici bir akademik formasyona sahip. Yeni sayımızda da aşktan bahsedeceğimize göre işin kimyasını öğrenmekte yarar var dedik ve Deniz ile aşk ve kendini sevmek kavramları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kendini sevmenin size göre formülü ne?

Kendimizi, çocuğumuz olarak görmek bana göre. Birlikte büyüyoruz ve sürekli öğretmeye onu büyütmeye uğraşıyoruz ama bu süreçte en çok o çocuğa acımasızlık ediyoruz. Halbuki yaramazlık yapan, etrafı kırıp döken, bazen düşüp tekrar kalkan; bazen de başkalarına göre basit bir problemi bile çözemeyen ama bunların hepsini hayatı öğrenmek için yaşayan bir çocuğa tahammül seviyemizi ne kadar yüksek tutabiliyorsak kendimize bu toleransı gösterebilmeliyiz. Hayat her zaman olaylara, kişilere ve kendimize aynı anda anlayışlı olabilme imkanı sunmuyor. O yüzden önce, her gün yeniden doğurduğu benliğiyle anlaşmalı insan, zaten sonra bakın görün etraf nasıl bağ bahçe oluyor.


Kendiniz için en büyük hayaliniz?

Elimden geldiğince her konuda dengede, akışta ve farklı bakış açılarını kollayabilen biri olmak sanırım. İş ve sosyal hayatımda ve tabii ki tüm insan ilişkilerimde kendi adıma başarı dediğim şey bu. Hiç aklımdan çıkmasın, hep gözüme takılsın, takıldıkça zamanıma ayak uydurabilmemi sağlasın diye minik dövmeler de yaptırdım hatta… Uzun vadeli hayallerden ziyade küçük hedeflerimi gerçekleştirerek, bir kar topu edasıyla büyüyerek yaşamayı daha çok seviyorum. Anda kalmayı zorlaştırmak istemem çünkü o zaman hayallerimi gerçekleştirdiğim “an”ları kaçırırım.
Kendimizi sevmeden başka birini sevmek ne kadar mümkün?

Maalesef hiç. Maalesef diyorum çünkü kendimizi sevmenin önemini anlamak zorlu bir süreç ama öz sevgi olmadan başka bir sevgiyi büyütmek de boşa. Günün sonunda kendinizi sevmeden, başkası için içinizde büyütmeye uğraştığınız sevgi, belki de “o” sevgi için en elverişli olan olsa da susuz bıraktığınız toprağınızda filizlenemeden kurur gider. Ve aslında; sevgiliyi sevgisiz bırakmaktır bu.


Sana göre aşkın tanımı?


Aşkın ne olduğunu bilseydik; etrafımız her acısı silinmiş her mutluluğu büyütülmüş prototip aşklarla dolardı gibi geliyor bana. Sanırım bu konuda da biraz özgürleşmemiz gerek. Tanımlar ve kalıplardan ziyade hisleri yaşamak ve tadını çıkarmak lazım. Sevginin bir çeşidi aşk ama kendi içinde de milyonlara bölünebilir bence; aileye duyulan aşk, arkadaşlığa, çiçeğe, böceğe, işe... İlla ki yaşadığım bir şeyi aşk olarak adlandırmak istersem “kendim olabildiğim, deliler gibi gülebildiğim ve şefkati hissedebildiğim her durum, her yer, her canlının yanı benim için aşk” diyebilirim.
İlk görüşte aşka inanır mısın?

Çok net bir şekilde hayır demek istemem ama ilk görüşte olan şeyin aşktan ziyade elektrik, çekim, etkilenme gibi şeyler olduğunu düşünüyorum ki bunlar da en güzel aşkların temellerini oluşturabilecek çok mühim hisler. Ama aşkın “ilk görüşe sığmayacak kadar derin, baktıkça güzelleşecek kadar yoğun, zamansız bir zaman” olduğuna inananlardanım. 


Fırat Altunmeşe


Bir süredir hem sinemada hem televizyon ekranlarında ilgiyle takip ettiğimiz başarılı oyuncu Fırat, şu sıralar Mucize Doktor dizisinin Demir’i olarak hayatımızda. Bugüne kadar bulunduğu her projede adından söz ettiren ve sanatçı bir aileden gelen Fırat ile kendini sevmenin yollarını konuştuk.
Kendini sevmenin size göre formülü ne?


Kendini sevmenin formülü öncelikle kendine karşı dürüst olmak ancak bunu yaparken de kendini kucaklamak ve kabul etmek. İnsan bazen kendine dürüst olayım derken ayarı kaçırıp acımasız davranabiliyor.


Kendiniz için en büyük hayaliniz?


5 dakikadır düşünüyorum ama aklıma bir tane bile “en büyük hayalim” diyebileceğim bir şey gelmedi. En büyük hayalim küçük veya büyük tüm hayallerimin gerçek olması olsun.


Kendimizi sevmeden başka birini sevmek ne kadar mümkün?


Mümkün değil diyebiliriz çünkü bana göre kendini sevmeyen bir insan başkasını da sevemez.


Sana göre aşkın tanımı?


Tamamlanma hissi diyebilirim kısaca ve kendimce.


İlk görüşte aşka inanır mısın?


Evet, inanırım.Comments


bottom of page