top of page

Mark Ryden x Barbie

Geçtiğimiz haftalarda Barbie'nin yaratıcısı Mattel Creations şirketi “Pop Sürrealizmin süperstarı” olarak adlandırılan ressam Mark Ryden ile sınırlı sayıdan oluşan bir Barbie koleksiyonu yapacaklarını duyurarak büyük yankı uyandırdı.

Ryden yaptığı açıklamada, ”Barbie uzun zamandır sanatımda yer aldı. Barbie'yi tanımlamak zor. O kültürel bir fenomen, örnek teşkil eden bir figürdür. Andy Warhol'un Elizabeth Taylor ve Marilyn Monroe gibi isimlerle birlikte canlandırmaya değer gördüğü iyi niyetli çok ünlü bir figürdür,” dedi.

İşbirliğinin en önemli parçalarından biri, yeşil-sarı saçları, altın tacı ve bir takım hayvan kafası filizleyen bir elbisesiyle türünün tek örneği olan "Doğa Kraliçesi Barbie".

Koleksiyonda dikkat çeken Ryden temalı Barbie'lerden bir diğeri ise, sarı-siyah çizgili ve kapüşonlu kürk elbisesi, kanatları ve solgun yüzüyle "Arı Barbie". Mattel Creations, Arı Barbie'yi "nektardan daha tatlı ve acı gibi derin" olarak tanımlıyor. Fiyatı ise 150 dolar.

Koleksiyondaki başka bir ürün ise set olarak satılan ”Sürrealist Baloda Mark Ryden x Barbie". Kahküllü iki bebek sürreal motiflerle süslenmiş elbiseler giyiyor. Birinin başında bir küre; diğerinde ise yıldız ikonu var. Set ayrıca sırlı, gözlerle süslenmiş oniki yüzlü, okült benzeri bir kaide ile birlikte geliyor. Tüm kapsül koleksiyon ve aksesuarlar, 18 Kasım'dan itibaren Mattel'in web sitesinde öncesinde ise bir hafta boyunca 8382 Melrose Bulvarı'ndaki Ryden x Barbie L.A. pop up dükkanından satın alınabilir.


*Tüm görsel hakları Mattel Creations'a aittir.

Comments


bottom of page