top of page

Muzır Neşriyat ya da Gençliğin “Kalp Çarpıntısı”


İlk sezonunda neler olduğunu neredeyse unuttuğum için ikinci sezonuna başlarken tekrar göz atıp bir oturuşta iki sezon birden izlediğim Netflix’in muzır neşriyat uyarlaması “Heartstopper” Türkiye’nin eşiğinde olduğu sansür krizinin önemli öznelerinden biri. Alice Oseman tasarımı ‘Heartstopper’ 2016’da bir internet çizgi romanı olarak yayımlanmaya başladı.Toplamda beş kitaptan oluşan serinin ilk kitabı 2018 yılında çıkarken; “Kalp Çarpıntısı” adıyla Türkçeleştirilerek okuyucuyla buluştu. Sonra da yükselen aile siyasetinin propaganda aracı oluverdi. Kitaplar önce müstehcen bulunarak “muzır” neşriyat adı altında kapalı zarflarda satılmaya başladı. 2021 yılına geldiğimizde ise aynı isimle Netflix tarafından uyarlanan diziye +13 ardından da +18 işaretleri getirildi.


Netflix sansürü tartışmaları yeni değil. David Guggenheim tarafından yaratılan bir Amerikan siyasi drama “Designated Survivor” da kendi payına düşeni alarak Türkiye’den bahsedilen bölümü eksik olarak platformda izleniyor.


Politik ilgisizlikten uykusuzluğa, dikkat eksikliğinden doğum oranlarının düşmesine kadar her şey için tüm dünyada Netflix suçlanıyor. Streaming yayın yapan diğer pek çok kanal da tartışmaların ateş hattında.


Belirli periyotlarda ödeme yapılarak insanların kendi rızası dahilinde bir yayını izlemesinin başka bir izne tabi tutulması sansürden başka bir şey değil. Zaten doğası gereği bir propaganda aracı olarak kullanılan sinema - televizyon gibi araçların teknoloji ile beraber gelişmesinin kaçınılmaz sonuçları olacaktır ama bunun bireylerin kişisel hayatlarında verecekleri herhangi bir kararı etkileme potansiyelini tartışmayı anlamsız buluyorum. Çünkü aynı bahaneyle bir başkasının hassasiyetini etkilemesi gündeme getirilerek neyin yasaklanması neyin yasaklanmaması gerektiğini belirleyecek bir otorite kurulduğunda bunun adı “Sansür Kurulu”ndan başka bir şey olmuyor.“Heartstopper” yeni nesil kuir serisi


Peki “muzır neşriyat” uyarısıyla izleyebildiğimiz dizi ne anlatıyor? Kit Connor ve Joe Locke’un ana hikayenin odağında olduğu dizi alışık olduğumuz kuir drama yerine tüm şekillerde, boyutlarda, yaşlarda ve deneyimlerde var olan tuhaf hikayeleri derliyor. Bu deneyimler her zaman travmatize eden anlar ve ders vermek için yaratılmış olaylar değil; gerçeğin kendiliğinde, kelimelere yüklediğimiz anlamlar ile sıkıntılardan da var olabilirler. "Heartstopper", yer yer acıtan tatlı bir sevgi ve topluluk mesajıyla tam olarak bunu yapıyor.


Andrew Scott ve Paul Mescal’ı buluşturan “All of Us Strangers”ın 22 Aralık’ta vizyona gireceği haberi tansiyon yükseltirken; geçtiğimiz cuma ikinci sezonu yayına giren “Heartstopper” da duygu yüklü hikayesiyle üçüncü sezonun yolunu gözletmeye başladı.

Comments


bottom of page