top of page

Yılın Ambalaj Trendleri

Pentawards 2022 konuşmacıları, ambalaj trendleri ve değişen koşullara markaların kendilerini nasıl yaratıcı yollara adapte ettiğinden bahsediyor.


2007 yılında kurulan Pentawards, ambalaj tasarımı için önde gelen küresel bir platform. Tasarımda en iyiyi, en yaratıcıyı belirlemek ve küresel anlamda ambalaj tasarımlarına farkındalık sağlamak amacıyla her yıl gerçekleşen Pentawards Festivali, 22-23 Eylül 2022 tarihlerinde Londra Bilim Müzesi’nde gerçekleşecek.

Festivalin bu yılki konuşmacıları arasında eski model ve çevreci Lily Cole, sanatçı Felipe Pantone ve PepsiCo başkan yardımcısı ve baş tasarım sorumlusu Mauro Porcini ve pek çok önemli isim yer alıyor.


1. Kişiselleştirilen Şişeler

Stranger&Stranger CEO’su Ivan Bell’in belirttiğine göre, son yılda özel tasarım cam şişe sayısında belirgin bir artış var. Bell, ‘Müşteriler, markalarına daha fazla yatırım yaparak, kişisel tasarımlar sipariş etmeyi tercih ediyor. Bu sayede ortaya daha bireysel ve ikonik tasarımlar ortaya çıkıyor.’ diyor. Ivan Bell bu durumu temelde hazır cam şişe üretimi ile özel tasarım cam şişe üretimi arasında zaman ve maliyet olarak eskisi gibi büyük bir fark bulunmamasına bağlıyor. Bu da müşteriyi kişiselleştirilebilen şişelere yönlendiriyor.


2022 Pentawards shortlist - MARU tasarımı Kadoya portakal ve limon suyu şişeleri

2021 Diamond Pentawards kazananı - Moët Hennessy ve Stranger & Stranger tasarımı Eminente Reserva


2. Sürdürülebilir Malzemeler

Ambalajlamada yıllardır dikkat çeken bir konu olan ve atık oluşumunun en aza indirilmesi, insan ve ekosisteme zarar verilmemesi gibi temel ilkelerden oluşan sürdürülebilirliğin önemi son yıllarda giderek artıyor. Ivan Bell, müşterilerin tek kullanımlık plastiklere olan bağımlılığın da her geçen gün azaldığını dile getiriyor. Buna bağlı olarak üretimde sürdürülebilirliğe yardımcı ve alternatif malzemeler tercih ediliyor. Bell’e göre bu trend önümüzdeki yıllarda da sıklıkla karşımıza çıkacak.

2021 Altın Pentawards kazananı – Morrama tasarımı Wild Deodorant

2021 Gümüş Pentawards kazananı – Studio Blackburn tasarımı The Pinter


3. Lüksü Yeniden Tanımlamak

Ambalajdaki sürdürülebilirlik yalnızca ev ürünleri ile sınırlı değil. Design Bridge’in kreatif direktörü Emma Follett, ‘Gördüğüm en heyecan verici şeylerden biri, lüksün ne anlama geldiğini ve lüksü daha sürdürülebilir şekilde nasıl sunabileceğimizi yeniden ele almamız.’ diyor ve şampanya evi Ruinart’ın yakın zamanda hediye kutularını nasıl yeniden tasarlandığını ve bunun onlara 2021 Altın Pentawards’u kazandırdığını örnek gösteriyor.

Bu yeni tasarım %99 kâğıttan yapılmış, tamamen geri dönüştürülebilir ve şişenin şekline göre tasarlanmış. Şişenin ikonik kıvrımlarını vurgulayan kâğıt kabuk, ona gerçekten lüks bir his veren yumuşak bir dokunuş ve inceliğe sahip.

2021 Altın Pentawards kazananı – Chic tasarımı Ruinart Second Skin


4. ‘WOW’ Faktörüne Duyulan İhtiyaç

Pandemi ile artan çevrimiçi alışveriş alışkanlığı günümüzde insanların vazgeçmediği bir rahatlık haline geldi. Şimdi mağazalar tekrar açılmış olsa da çevrimiçi alışverişin verdiği o kolaylık, mağazaların mücadelesini arttırıyor. Emma Follett’a göre bu durum markaların sunumları ve ambalajlarını da büyük ölçüde etkiliyor.

Follett, ‘Kutu açma aslında kullanıcının kesintisiz dikkatini yakaladığınız ve markanın hikayesiyle ilgili ekstra bir şeyler anlatabilme adına oldukça kıymetli bir an. Özellikle alışveriş ve marka deneyiminin çoğunlukla çevrimiçine kayması sebebiyle de her zamankinden daha önemli.’

2021 Altın Pentawards kazananı - Shenzhen Baixinglong tasarımı Eat Whatever You Want

2021 Gümüş Pentawards kazananı - Heilongjiang Guangwei tasarımı Ben Geng


5. Sosyal Farkındalık

Mauro Porcini, beşinci ve son trendi ‘Güçlü ve Gururlu’ olarak tanımlıyor. Porcini, bu noktada dünyamızı etkileyen konularda sosyal bir duruş benimseyerek platformlarını bu amaç doğrultusunda kullanan markalara değiniyor. Markalar, sosyal mesajlara ve insanlığı etkileyen önemli konulara ambalajlarında veya tasarımlarında değinerek bu şekilde toplumsal farkındalıklarını gösteriyorlar.

2021 Altın Pentawards kazananı – Supperstudio tasarımı Love is Love ZeytinyağıΣχόλια


bottom of page