top of page

Porsche 911 Sally Special

Tüm zamanların en popüler spor araba markalarından Porsche, çok özel bir 911 Sally Carrera tasarımını araba tutkunlarının beğenisine sundu. Pixar ve Porsche, bu özel tasarım için bir araya gelerek yalnızca tek adet üretilecek bir 911 yarattılar: Sally Special.



Cars filminin karakterlerinden Sally Carrera, 2002 yapımı Porsche 911 modelinden

esinlenerek yaratılmıştı. 20 yıl sonra ise bu sefer Porsche, Sally Carrera karakterini gerçek hayata uyarladı. Yapımına Kasım 2021 yılında başlanan bu özel araba için 20 yıldan uzun süre önce orijinal Sally’yi yaratan Cars ekibi üyeleri, Porsche ekibi ile güçlerini birleştirdi ve 10 ay süren titiz çalışmalarının sonucunda da “Sally Special”

kullanıma hazır hale geldi. Porsche’nin renk skalasının dışında kalan ve “Sallybluemetallic” olarak adlandırılan özel bir renk ile tamamen elde boyanan araba ayrıca sadece bu modele özel pek çok detay barındırıyor.



Bunlar arasında en çok zorlandıkları ise Sally’nin şimşeğe benzer dövmesini hayata geçirmek olmuş. Her bir detayı özenle seçen ekip Sally Carrera'da Turbo görünen görünümlü jantlarını da Sally Special için kişiselleştirdiler. Araç içinde yer yer Cars

simgeleri ve ön yolcu koltuğunun karşısında “Sally Special” yazısı bulunuyor. Ayrıca direksiyonun yanında yer alan sürüş modu panelinde ise Şimşek McQueen’e bir göndermede bulunan “Kachow! Mode” yazdığı görülmekte.





Maksimum 311 km/sa hıza ulaşan bu özel modelin ayrıca hayırsever bir anlam da taşıyor. Tek adet üretilen Sally Special, Kaliforniya’daki Monterey Otomobil Haftası kapsamında 20 Ağustos günü RM Sotheby’s tarafından yapılacak açık artırma sonucunda sahibini bulacak. Elde edilecek gelirin bir kısmı genç kadınlara

yardımda bulunan Girls Inc.’e bağışlanacak, kalan kısmı ise Ukrayna’dan gelen mültecilere destek olmak amacıyla kullanılacak.



Aracı satın alacak şanslı kişi ise ayrıca araç ile eşleşen bir saatin, özel bir araç içi kılıfın, ek bir tekerlek setinin ve Sally Carrera’yı ilk kez çizen Bob Pauley’in arabanın yapım aşamasını gösteren çizimlerinin yer aldığı kitabın da sahibi olacak.






Comments


bottom of page