top of page

Röportaj: Nobu Tokyo Kurumsal Şefi Shuichi Yamaguchi

Türkiye ve Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin yıldönümü tesisinin 100. Yılına özel Nobu Istanbul’da gerçekleşen Tokyo haftası için İstanbul’u ziyaret eden Shuichi Yamaguchi ile deneyimlerini ve İstanbul'u konuştuk.Kariyerinizi seçmenizde sizi etkileyen unsurlar nelerdi? Kişisel deneyimlerinizin mutfakta oluşturduğunuz tarza etkileri olduğunu düşünüyor musunuz?


Çok genç yaşta yemek yapmaya ilgi duyduğumu hatırlıyorum. Her zaman mutfağın içinde aile büyüklerine yardım eder, yeni şeyler öğrenirdim. Tüm bu deneyimler bir noktadan sonra kariyerimi seçmem konusunda bana ilham verdi. Kaiseki tarzında bir eğitim gördüm ve geleneksel tarzda yemekler sunan Japon restoranlarında çalışmaya başladım. Nobu ile yollarım kesiştiğinde ise Japon

mutfağına olan füzyon ve eklektik yaklamışımı içimde büyük bir merak uyandırmıştı. Şimdi aradan 20 yıl geçti ve Nobu’nun geleneksel yemeklere olan modern yaklaşımı sayesinde mesleğime olan bakış açımı geliştirmeye devam ediyorum. Şef Nobu ile çalışmak, serayahatler düzenlemek ve sınırsız lezzet

olanaklarını deneyimlemek, gastronomik kariyerini etkileyen şeyler arasında.


Türkiye ve Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin yıldönümü tesisinin 100. Yılına özel Nobu Istanbul’da gerçekleşen Tokyo haftası için İstanbul’u ziyaret ettiniz. Bu iki kültürü buluşturan Tokyo haftasıyla ilgili düşüncelerinizi aktarır mısınız?


Menümüzü hazırlarken Türkiye’deki misafirlerin burada ulaşma imkanı zor olan tabakları sunmayı tercih ettik. Müşteri terchilerini ve ürün ulaşılabilirliğini araştırdık ve Nobu Istanbul ekibine danıştık. İki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 100.yılına özel olarak uzun bir çalışmanın ardından Japonya’ya özgü lezzetleri zenginleştirerek özel bir menüye imza attık. Türkiye’deki umami lezzetleri araştırarak füzyon

dokunuşlarda bulunduk. Şef Nobu Matsuhisa’nın rehberliğinden ilham alınarak hazırladığımız bu özel menü ve hafta boyunca Japon kültürüne dair planlanan atölyeler umuyoruz ki ve Japonya ile Türkiye arasındaki güçlü ve kırılmaz ilişkileri pekiştirmekte etkili olmuştur.

İstanbul seyahatiniz boyunca size ilham veren lezzetler oldu mu? Türk ve Japon kültürü arasında paralellikler olduğunu düşünüyor musunuz?


İki kültür ve insanları arasında benzerlikler olduğunu düşünüyorum. Burada bulunan insanların sevecen ve içten yaklaşımları bizi çok mutlu ediyor. Gastronomi alanında beni en çok etkileyen şey ise Türkiye'ye özgü kahvaltı malzemelerinin zenginliği oldu. Bu malzemeleri Tokyo’ya götürüp kendi mutfağımızla bütünleşen lezzetler ortaya çıkarmak için sabırsızlanıyorum.


Geleneksel Japon mutfağına yapılan modern dokunuşlarını nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu yenilikleri kendi tarzınıza nasıl entegre ediyorsunuz?


İşim aracılığıyla dünyayı dolaşırken Japon mutfağı üzerinde yapılan modern yorumları gözlemleme fırsatım oluyor. Günümüzde estetik sunumların gastronomi alanında popülerlik kazandığını söyleyemek mümkün. Japon mutfağının özünde ise yemeğin ana odak noktası arttırılırken, malzemenin kalitesi ve lezzetin sade olmasına önem verilir. Bu temel faktörler korunduğu ve önceliklendirildiği sürece mutfakta diğer modern dokunuşlara yer verilmesi de hoş

karşılanır. Denk gelme fırsatı yakaladığım yenilikler arasında bana en çok ilham olan nokta da oyunbaz ve eğlenceli tabaklar diyebilirim. Yaratıcı ve ilgi çekici sunumları kendi tarzıma entegre etmekten keyif alıyorum.

Comments


bottom of page