top of page

Saat tutkusu

Dünya yeni zorluklarla karşılaşadursun, prestijli saat üreticileri fuarlarını ve tanıtımlarını dijital platformlara taşıyarak yeni normale uyum sağlamaya çalışıyor. Bu yıl 26-29 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Cenevre Saat Günleri’nde 17 seçkin lüks saat markası gerek bizzat gerek dijital bir platform aracılığıyla yeni modellerini tanıttı.Bvlgari’den altıncı dünya rekoru


Bvlgari, Octo Finissimo koleksiyonunun en yeni modeli Octo Finissimo Tourbillon Chronograph Skeleton Automatic’i tanıttı. Saat, ekstra ince kasası ve oldukça sofistike türbiyon mekanizmasıyla bulunduğu kategoride altıncı dünya rekorunu kırdı. Bvlgari’nin rekor kıran ve yeni iki sayaçlı koronografının yanı sıra saat, altı konumunda bir türbiyona sahip. Kadran, BLV 388 kalibrenin detaylı yapısını önden tam anlamıyla gösterecek şekilde bir iskelete dönüştürülmüş̧. Bvlgari, ikonik modeli Bvlgari Aluminium için de yeni bir tasarım tanıttı. Önceki modeller gibi yeni Bvlgari Aluminium da alüminyum ve kauçuk gibi alışılmışın dışında malzemeler kullanıyor ve sofistike, sportif, modern bir ifade benimsiyor. Bvlgari ayrıca yeni Gérald Genta Arena Bi-Retro Sport’u da görücüye çıkardı. Bu yeni model 20. yüzyılın en saygın saat tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Gérald Genta’ya saygı duruşunda bulunuyor. Meşhur yuvarlak hatlı ve tıknaz Arena kasasına yerleştirilen saat, pürüzsüz ve geniş bir mat titanyum çerçeve ile tamamlanıyor.Solda / Left: Bvlgari Octo Finissimo Tourbillon Chronograph Skeleton Automatic.

Sağda / Right: Bvlgari Gérald Genta Arena Bi-Retro Sport


Kartal ve kırmızı yakut


Chopard, 2019 yılında başarıyla piyasaya sürdüğü entegre bilezikli Alpine Eagle koleksiyonuna üç yeni model daha ekledi: Etik pembe altın kullanılan iki geniş formatlı saat ve elmas çerçeveli küçük model bir Lucent Steel A223. COSC sertifikalı mekanizmasından; kasa, kadran ve bileziğe kadar ilhamını kartal figürü ve Alp Dağları’nın gücünden alan Alpine Eagle saatlerin her bir parçası Chopard’ın özel saat yapım atölyelerinde üretiliyor. Koleksiyon, dış yanları yuvarlak hatlarla stilize edilmiş kasa, rüzgârgülü işlenmiş saat pimi, sekiz adet işlevsel vidalı çerçeve, koyu tonlar ve ışıldayan göstergeler içeren dokulu bir kadran ve entegre bir metal bilezik ile çağdaş ve zarif bir cazibe yayıyor. İsviçreli saat üreticisi, Happy Sport modelinin 30 milimetre çapında ve kırmızı renkte iki yeni versiyonunu da piyasaya sürdü. Etik 18 ayar pembe altından yapılan ilk model, cömert bir elmas ve yakut dekoruyla mücevher zanaatlarına yer verme onurunu taşıyor. İkinci model ise paslanmaz çelik ile etik 18 ayar pembe altınla birleştirerek gösterişli bir çift-malzemeli versiyon ortaya koyuyor. Chopard 09.01-C mekanizmasının güç verdiği modellerin kadranındaki efsanevi elmaslar ise takan kadının hareketlerine mutlulukla eşlik eden üç yakutla birlikte kullanılmış.
Yeni neslin saati


Cartier’nin en kült saat koleksiyonları arasında yer alan Pasha de Cartier, yenilenen tasarımını Rami Malek, Troye Sivan, Willow Smith, Maisie Williams ve Jackson Wang gibi isimlerin yer aldığı kampanyasıyla tanıttı. Pasha de Cartier, daire içindeki kare formu, grafik detayları, dışa dönük karakteri, üniseks ve olağanüstü tasarımıyla, bugünün başarılı jenerasyonun pozitif dünya görüşünü sembolize ediyor. Daire kadranın içinde yer alan kare filigranlı akrep ve yelkovan, zıtlıkları uyumla bir araya getiriyor ve konformizmin ötesinde bir tasarım ortaya çıkartıyor. Kadrandaki iddialı dört rakam ise büyük boyutlarıyla, oldukça çağdaş̧ bir yüzü temsil ediyor. Çarpıcı tasarımı, saatçiliğe hüküm süren yuvarlak formlara meydan okurken varlığını, özgünlüğünü ve benzersizliğini daha da vurguluyor. Bilekliği, Clous de Paris deseniyle daha belirgin hale gelirken, zincirli kurma kolu görünürlüğün maksimum düzeye çıkmasını sağlıyor. Pasha de Cartier’nin 1985’teki ilk lansmanından bu yana kült bir saat olmasının nedeni de bu. Saatin gücü, o dönemin neslinin ve fikir önderlerinin radarına hızla girdi. Önce erkeklerin benimsediği Pasha de Cartier, ardından hızla yaydığı güçle kadınların da oldukça tercih ettiği bir modele dönüştü. Pasha de Cartier’nin yeni edisyonu, orijinal modeline sadakatini sürdürürken, safir kurma kolu, değiştirilebilir kayışı ve kişiselleştirme konusunda sunduğu sonsuz çeşitle, 2020’li yıllara özel tasarlanan klasik ama aynı zamanda çağdaş bir saat ve her zamanki gibi sınırları zorlamayı başarıyor.

Comments


bottom of page