top of page

Soğuk Havalarda Cilt Sağlığı


Kış aylarında soğuk ve kuru hava, rüzgar gibi faktörler cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Soğuk havalarda cilt sağlığını korumak için hayatınızda yapacağınız birkaç ufak değişikliğin büyük faydalarını görebilirsiniz.

1) Bulunduğunuz Odaları Nemlendirin

Kış mevsiminde havaların soğuk olması nedeniyle genellikle ev, iş ve kalabalık iç mekanlar yeterince havalandırılmamaktadır. Klima, kalorifer gibi ısıtıcılar da cildin nemini kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için havasız ortamlarda oda nemlendirici kullanabilirsiniz. Oda nemlendiriciler, havadaki nemi geri kazanarak cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.


2) Uzun Süreli Sıcak Banyo Yapmayın

Uzun, buharlı duşlar soğuk havada harika bir fikir gibi gelebilir, ancak çok sıcak su cildi kurutur. 5 ila 10 dakikalık ılık bir banyo en idealidir. Aynı zamanda ellerinizi yıkarken de sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca banyodan sonra vücudunuzu ve cildinizi kremler ile nemlendirerek, cildin nemi hapsetmesine yardımcı olursunuz.

3) Nazik, Kokusuz Temizleyicileri Tercih Edin

Mikrobiyomlar, cilt bariyerinin işlevini yerini getirebilmesi adına çok önemli bir fonksiyon üstlenmektedir ve cildi olumsuz şartlara ve hastalığı karşı korur. Özellikle kalıp sabunlar cildin pH dengesini ve mikrobiyomunu bozarak, cildin kurumasına sebep olabilir. Bunun için temizleyici seçerken ‘hassas ciltler için’, ‘boyasız’ veya ‘kokusuz' gibi etiketlere sahip ürünleri tercih edin. Bu ürünler genellikle daha az kurutucu bileşen ve hyalüronik asit, seramidler, yağlar, karite yağı ve yulaf gibi daha nemlendirici bileşenler içerirler.

5) Cildinizi Günlük Nemlendirin

Krem ​​formda nemlendiriciler, normal ve kuru ciltler için losyonlardan daha etkilidir. Bir uzman yardımıyla kendinize uygun türde nemlendiriciyi seçin. Hassas bir cildiniz varsa, kokusuz veya lanolin içermeyen bir nemlendirici seçin. Nemlendiriciyi banyodan sonra doğrudan ıslak cildinize uygulayın, böylece nemlendirici yüzey nemini hapsedebilir.

4) Gri Günlerde Bile Güneş Kremi Uygulayın

Güneşli kış günlerinde veya karlı günlerde sıcaktan rahatsız olmasak da güneş ışınları cildimize aynı derecede zarar verir. Bu da UV hasarını artırır. UV ışınları, cilt kanseri ve erken cilt yaşlanması, kırışıklar gibi pek çok olumsuz etkiyle doğrudan ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden kış aylarında bile en az 25 faktörlü güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

5) Bol Su İçin ve Zengin Yağlar İçeren Besinler Tüketin

Bol miktarda sıvı içmek özellikle su tüketiminizi arttırmak, cildinizin ihtiyacı olan neme kavuşmasına yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı zengin yağ içeren besinler tercih etmek de cildinize iyi gelecektir. Bu besinler arasında avokado, chia tohumu, bitter çikolata, yumurta, balık yağı, keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, fındık, fıstık, çam fıstığı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, ve fasulye yer alır.

6) D vitamini takviyesi alın

Yaz aylarında, güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak doğal D vitamini üretiminiz artar, ancak kış mevsiminde bu maruziyet azalır. Vitamin takviyeleri almak, tüm yıl boyunca vücudunuzda bulunması önerilen D vitamini miktarını korumanızı sağlar.

Comments


bottom of page