top of page

Tüm Zamanların En Pahalı 10 Elbisesi

Ünlü isimlerin gardıropları kadar, gardıroplarındaki elbiselerin fiyatları da en çok merak edilen konular arasında. Filmlerlerdeki ikonik kıyafetlerden Oscar törenleri için tasarlanan couture elbiselere ve özel dikim gelinliklere, gelmiş geçmiş en pahalı 10 elbiseyi mercek altına aldık. Sizin favoriniz hangisi?Cate Blanchett’ın 2007 Oscar kırmızı halısında giydiği Armani Privé elbisenin fiyatı 200 bin dolar. Blanchett’a özel olarak tasarlanan elbise Swarovski kristalleriyle süslenmişti.Prenses Diana’nın 1985’te John Travolta ile dans ederken giydiği ikonik Victor Edelstein kadife elbise 1997’de bir hayır kurumu için açık arttırmada 100 bin sterline satıldı. 2013’te tekrar satışa çıkan elbisenin fiyatı 240 bin sterline yükseldi.Alexander McQueen’in kreatif direktörü Sarah Burton tarafından Kate Middleton’a özel tasarlanan gelinliğin fiyatı 250 bin sterlin.Amal Clooney’nin, George Clooney ile düğününde giydiği Oscar de la Renta tarafından tasarlanan Fransız dantel detaylı ve el işlemeleri olan gelinliğin fiyatı 380 bin dolar.Meghan Markle’ın Givenchy tarafından tasarlanan özel dikim gelinliğinin fiyatı tam olarak bilinmese de yaklaşık 400 bin sterlin olduğu tahmin ediliyor.Fotoğrafçı Mary Joe Connolly’nin 1950’li yıllarda bir röportaj sırasında giydiği elbise 100 bin dolarlık etiketiyle o zamanların en pahalı etiketine sahipti. 100.000 inciden oluşan gelinliğin bugünkü değeri ise 500 bin dolar.Audrey Hepburn’ün “Tiffany’de Kahvaltı” filminde giydiği siyah Givenchy elbise, tüm zamanların en ikonik elbiselerinden. New York Christie’s’te gerçekleştirilen açık arttırma ile 1 milyon dolara yeni sahibinin oldu.

Julie Andrews'un “Neşeli Günler”de Maria Von Trapp'ı canlandırırken giydiği ‘önlük’ bir müzayedede 1.56 milyon dolara satıldı.Nicole Kidman’a 1997 Oscar töreninde giydiği Dior Haute Coture elbise için 2 milyon dolar ödendi. Kidman elbise hakkında bunları söylemişti; “Bu Dior Houte Coture elbise tek kelimeyle bir sanat eseri ve şu an evimde kızlarım için özel kağıtlara sarılı şekilde duruyor.”

Marilyn Monroe’nun 1995 yapımı “Yaz Bekarı” filminde giydiği, kıvrımlı fil dişi William Travilla tasarımı elbise, dünyanın en ikonik elbisesi. Elbise, 2011 yılında Beverly Hills müzayedesinde 5.6 milyon dolara satıldı.Comments


bottom of page