top of page

Teknolojinin İzinde

Yeni fikirleri ve teknolojileri kolaylıkla benimseyen bir marka olan IWC, müşterilerine metaverse gibi yeni platformlarda etkileşime geçme fırsatını sunmak istiyor. IWC Kreatif Direktörü Christian Knoop bu yeni fırsatların marka deneyimine yepyeni ve şaşırtıcı bir boyut kattığını söylüyor.

Son 14 yıldır IWC’desiniz. Saat tasarımı ve müşteri davranışı konusunda en belirgin değişimler neler?

Son yıllarda saat tasarlama süreci bütünüyle ve kökten bir değişim yaşadı. Birkaç yıl önce, yeni bir saat modeli yaratırken masada yalnızca tasarımcı ve saat üreticisi otururdu. Bugünse çok çeşitli disiplinler sürece dahil oluyor; tasarımcılar, mekanizma ve kasa mühendisleri, malzeme mühendisleri, ürün yönetimi, pazarlama ve satış, satış sonrası ve satın alma. Tüm bu uzmanların dahil olması süreci karmaşıklaştırmanın yanı sıra, müşterilerimizin beklentilerini karşılamak ve hatta onları aşmak üzere tasarlanmış, daha kaliteli bir ürünün ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor. Saat tasarımında trendler daima değişiyor. Örneğin, son yıllarda kişiselleştirmeye yönelik bir trend gözlemliyoruz ki bu da spor saatlerine gösterilen talebi artırıyor. Zarif saatlerden spor saatlerine uzanan, oldukça kapsamlı bir ürün gamına sahibiz ve fark ettik ki müşterilerimiz daha sportif ve gündelik tasarımlar istiyor. Bir başka ilginç nokta da mevcut “daima erişilebilir olma” trendinin lansman stratejimizi etkilemiş olması. Birkaç yıl öncesine kadar her yıl tek ve büyük bir ürün ailesi lansmanına odaklanıyorduk. Bugünse müşterilerimiz ve ortaklarımızla sosyal medya ve diğer kanallar üzerinden daima fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu da ürün geliştirme ve lansman süreçlerinin tüm yıla yayılması anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki farklı pazarlardaki farklı kanallar aracılığıyla müşterilerimize ulaşma konusunda da çok daha hedef odaklı ve sofistike bir yaklaşım benimsiyoruz.Önemli bir geçmişe sahip mühim koleksiyonlarınız var; mesela Gerald Genta’nın 1976 yılında çıkardığı Ingenieur koleksiyonu. Bu tasarımları günümüz dünyasına göre güncellerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Gerald Genta ve IWC Schaffhausen iş birliği markamızın tarihindeki en önemli mihenk taşlarından biri. Genta’nın yarattığı Ingenieur modeli bir tasarımcı olarak benim için ikonik bir anlam taşıyor. Yakın gelecekte Genta’nın DNA’sına sadık kalacak ardıl bir ürün lanse edeceğiz. Daha fazla haber için takipte kalın.


Birçok markanın kadran ve kasalarında cesur renkler görüyoruz. Şimdiyse Pilot’s Watch Chronograph çok güzel, beyaz bir kasayla sunuluyor. Bu iddialı saatleri gündelik stilimizde kullanabilmemiz için birkaç ipucu verebilir misiniz?

İddialı renkler, sunduğumuz ürünlerin uzun yıllardır esaslı bir parçasını oluşturuyor. Yakın zamanda, Cenevre’de düzenlenen Watches and Wonders’da, 2002’den bu yana lanse edilen Big Pilot’s Watch özel edisyonlarından oluşan bir “en iyi” seçkisi sunduk; içlerinde neon yeşil ve turuncu gibi oldukça sıra dışı modeller de yer alıyordu. Tabii bordo kadranlı ve altın rengi kurma kollu siyah seramik Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Lewis Hamilton Edition’ı da unutmamak lazım. IWC Professional Pilot’s Watches Programımız kapsamında üretilen modelleri de sergiledik; ABD Donanması’nın seçili birlikleri için ısmarlama modeller tasarladığımız program dahilinde üretilen modellerde filo yamalarının yanı sıra kadranlarda ve saatlerin bazı detaylarında birliklerin imza niteliği taşıyan cesur renklerini kullandık. Yeni “TOP GUN’ın renkleri” koleksiyonumuzda ve Pantone ile iş birliğimizde renk konusunu bu yıl gerek teknik gerek entelektüel anlamda bambaşka bir seviyeye taşıdık. Renkli seramik üretimi tam anlamıyla mühendislik başarısı zira hammaddelerin doğru karışımını bulmak birçok deneme gerektiriyor. Yakın zamanda sunduğumuz siyah kadranlı ve takımın imzası Petronas yeşili renginde baskısıyla Pilot’s Watch Chronograph Edition “Mercedes-AMG Petronas Formula OneTM Takımı” da renk kullanımıyla yeni ve yaratıcı ifadelere bürünen ikonik IWC tasarımlarının gücünü gösteriyor. Ek gereçlere ihtiyaç duymadan kayışı hızla ve rahatlıkla değiştirmenizi sağlayan, renkler ve farklı kayışlarla eğlenceli denemeler sunan EasX-CHANGE® sistemimiz de oldukça kullanışlı. Bu da eğlenceli bir unsur olmanın yanı sıra, müşterilerimize saatlerini kıyafetlerine veya bulundukları ortama göre değiştirebilme özgürlüğünü sağlıyor.

Akıllı saatler, metaverse, NFT’ler… Sizce bir saat özüne mi sadık kalmalı, yoksa geleceğe mi uyum sağlamalı?

IWC olarak mekanik saatlerin dayanıklılığına ve koleksiyon değerine derin bir bağlılık duyuyoruz. Mekanik bir saat, iyi bakıldığında, sonsuza dek çalışabilir. Restorasyon departmanımızda görev alan uzman eğitimli vintage saat ustaları, 1868’den bu yana Schaffhausen’da üretilen her saat için bakım ve tamir hizmetleri sunuyor. Fakat aynı zamanda teknolojinin ön saflarında yer alan bir markayız. Örneğin, sosyal medyayı kapsamlı bir şekilde benimseyen ilk lüks saat markalarından biriyiz; buna ek olarak dağıtım ağımıza e-ticareti de entegre ettik. Bu bağlamda müşterilerimize, marka deneyimine yepyeni ve şaşırtıcı bir boyut katan metaverse gibi yeni platformlarda IWC ile etkileşime girebilme fırsatını sunmak istiyoruz. NFT konusunun da lüks endüstrisini son derece yakından ilgilendirebileceğine inanıyoruz.Comments


bottom of page