top of page

Yılın En Dinamik Festivali; Boyner Dynamic Fest


Boyner'in “Bizim Tarzımız Güzel” ve “Bi’ Tanısan Seversin” kampanyalarının ardından şimdi Boyner Dynamic Fest ile kitlenizle buluşmaya hazırlanıyorsunuz.Ben Boyner’in yeni nesil ile güçlü bir iletişim kurabildiğine inanıyorum. Hem kampanyalardan hem de bu festival çalışmasından bahsedebilir misiniz? Bu stratejiyi nasıl kurdunuz, fikir aşamasından başlayalım mı?


Geniş bir kitleye ulaşan bir marka olarak “farkındalık” yaratançalışmalar yapmayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. İstiyoruz ki temas ettiğimiz herkes toplumun tamamını ilgilendiren konularda da sözlerimizi duysun, ilham alsın. Çünkü, küçük farkındalıkların bile büyük farklar yaratacağına inanıyoruz.


Bazen bir dokunuş, bir söz, bir manifesto insan hayatında çok şey değiştirebiliyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz üç yıl önce‘Bizim Tarzımız Güzel’ dedik. Tüm Türkiye’yi ve değerlerimizi, ortak özelliklerimizi kucaklayarak bu değerlere, renkliliğe, çeşitliliğe ve iyilikseverliğe ayna tuttuk. Bu sene isebu mesajımızı  nasıl bir adım öteye taşıyabiliriz diye düşündük ve ‘Bi Tanısan Seversin’ ortaya çıktı. Hayat çok hızlı akıyor ve hepimiz yetişmekte zorlanıyoruz. Zaman zaman sinirleniyoruz, kalp kırıyoruz. Trafikte, markette, yolda yürürken istemeden negatif duygularımızı birbirimize yansıtıyoruz. Bu durum aslında karşımızdaki kişiyi tanımamaktan kaynaklanıyor Bir tanısak, oturup konuşsak belki karşımızdaki kişinin neyi neden yaptığını anlayacağız ve birbirimizi sevgiyle, anlayışla kucaklayacağız. ‘Bi Tanısan Seversin’ söylemimiz tam da bu noktada doğdu.Kampanyamızın içgörüsünü belirlerken ilk adım olarak bir Toplumsal Hassasiyet Araştırması gerçekleştirdik. Yaptığımız araştırmada elde ettiğimiz sonuçlara baktığımızdakatılımcıların yüzde 61’i günlük yaşamında endişe duygusunu oldukça yoğun hissediyor, pozitif duygulara sahip kişilerin oranı ise sadece yüzde 12. Araştırma sonuçlarına dayanarak kaygı, endişe, çaresizlik gibi duygularla baş edebilmek ve bu duyguların yerine umut yeşertmeyi, içimizdeki gücü görebilmeyi, diyalog kurarak, konuşarak hayatımızın farklı bir noktaya gidebileceğini göstermek istedik. Sonucunda da güçlü bir imaj kampanyası ortaya çıktı. Gelen yorumlardan ve markamıza kattığı yeni bakış açılarından oldukça mutluyuz.


Toplumsal faydanın peşinden giden bir marka olarak herkesin hayatına etki edecek projeler geliştirmeyi de çok önemsiyoruz. Bugün Türkiye’de spor alışkanlıklarına baktığımızda her dört kişiden üçünün sporla ilgilendiğini veya harekete geçmek istediğini görüyoruz. İyi yaşam gibi herkesi etkileyen konularda toplumsal fayda adına kendimizi sorumlu hissediyoruz ve her zaman deneyimle birleştirdiğimiz adımlar atıyoruz. Boyner LiveWell  geçtiğimiz üç yıldan bu yana iyi yaşamı destekleyen sürdürülebilir, organik, vegan özellikli ürünleri müşterilerimizle buluşturarak pandemi ile birlikte daha da önem kazanan iyi olma haline odaklandığımız, bu alandaki ilk çalışmalarımızdan biri oldu. Şimdi de Boyner Dynamic Fest ile etki alanımızı büyütmek ve çok daha geniş bir kitleye ulaşarak farkındalık yaratmak istiyoruz.


Aylarca süren yoğun bir çalışmanın ardından ay sonu festivalimizi ücretsiz olarak tüm İstanbullularla buluşturacağız. 23-24 Eylül’de Kemerburgaz Kent Ormanı YBY Woods Yaşam ve Etkinlik Alanı’nda sporun müzikle, iyi yaşamın eğlence ve deneyimle buluştuğu oldukça ses getiren bir festival olacak.Çeşitlilik, kapsayıcılık gibi temalar üzerinden kucaklayıcı bir dil kurulabileceğini de gösteriyorsunuz. Ne tür geri dönüşler alıyorsunuz?


600’den fazla markamız ile herkesin kendinden bir parça bulabildiği, tıpkı kültürümüz gibi çeşitliliği, çok sesliliği temsil eden bir yapımız var. Aslında zaten temelde mağazacılık anlayışımızda da kapsayıcılık var.

Bizi ileriye taşıyan en büyük etkenlerden birinin içten dışa yansıyan iletişim dilimiz ve bakış açımız olduğunu düşünüyorum. Farklılıklarımızdan güç alıyor, birbirimizi sevgiyle kucaklıyoruz.


Mağazalarımızda sunduğumuz deneyimden tüm ekip arkadaşlarımızın deneyimlerine kadar içselleştirdiğimiz açık iletişim odaklı bir kimliğe sahibiz. Türkiye'nin dört bir yanında yer alan mağazalarımızda ve genel müdürlük ekibimizde kapsayıcı bir insan kaynakları politikasıyla çalışıyoruz. İçimizdeki bu kapsayıcılık dışımıza da yansıyor. Reklam filmimizle birlikte aldığımız yorumlar da bunu yansıtabildiğimizi gösteriyor. “Ne güzel düşünülmüş, unuttuklarımızı hatırladık”, “Hissettirdiğiniz duygular için teşekkür ederiz”, “İhtiyacımız olan tam da buymuş!” gibi yorumlar aldık. Ödül gibi dönüşler oldu.

Boyner Dynamic Fest de bu temanın örneklerinden biri olacak. Herkesi aktif yaşam etrafında kucaklayacağımız, herkesin eğlenip vakit geçirebileceği, sporun birleştirici gücünden ilham aldığımız bir etkinliğe imza atıyoruz. Hareketi, sporu ve iyi yaşamı hayatının merkezine alan ya da almak isteyen herkesi festivale bekliyoruz. Kapsayıcı bir bakış açımız var. Festivalimizin ücretsiz olması da bunun bir göstergesi. Bu festivale katılmak için tek şart harekete geçmeyi istemek.


“Boyner Dynamic” son zamanlarda deneyimlediğim en güzel konsept mağazalardan biri. Spor ve performansı bir mağazada birleştirmek de çok iyi fikir. Festival bu konsept mağazaya yönelik bir çalışma mı?


Mağazacılık anlayışımızın temelinde deneyim tutkumuz var. Son yıllarda deneyim mağazacılığı adına bir dönüşüm içindeyiz. Doğa dostu, bir yaklaşımla hayata geçirdiğimiz, teknoloji ve sanatla içe içe mağazalarımız sadece bir alışveriş destinasyonu değil yaşam tarzı sunan, içinden yaşam geçen alanlar.


Bu odağımızla deneyim odaklı yeni nesil mağaza sayımızı artırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Boyner Cadde ile başladığımız yeni nesil mağazacılık aksiyonlarımız geçtiğimiz yıl Pangaltı ve ardından birçok mağazamızla devam etti. Boyner İstinyePark mağazamızı da yakında yepyeni konsepti ile müşterilerimizle buluşturacağız.


Yeni nesil mağazacılık dönüşümünün spor kategorisi özelindeki yansıması ise Boyner Dynamic mağaza konseptimiz oldu. Aktif spor ve outdoor markalarının yer aldığı, deneyim odaklı mağaza konseptimiz Boyner Dynamic’te 50’yi aşkın marka ve 4000’den fazla ürün yer alıyor.  Cevahir, Mall of İstanbul ve Antalya Terracity olmak üzere şu anda 3 farklı noktada hizmet veren Boyner Dynamic mağazalarımızın sayısını önümüzdeki dönemde artırmak üzere yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Boyner Dynamic Fest de hem Boyner mağazalarında bulunan spor ve outdoor kategorisindeki güçlü konumumuzun hem de hayatın dinamik halinden beslenen deneyim tutkumuzun bir dışa vurumu oldu.Festival içerisinde “sürdürülebilirlik” anlamında yapacağınız bir çalışma var mı?


Hayata geçirdiğimiz her projenin iyiliğe dokunmasına özen gösteriyoruz. Topluma, insana ve çevreye değer katmanın, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmanın öneminin farkındayız. Sürdürülebilirlik anlayışımızla aktif yaşamı desteklemek amacıyla hayata geçirdiğimiz Boyner Dynamic Fest’te de geri ve ileri dönüşüm atölyelerini programımıza dahil ettik. Çevreye karşı sorumluluğumuzla festivalimizi atıksız festival olarak tasarlıyoruz. Atık ayrıştırma ekibimiz atıkların doğru noktalara yönlendirilebilmesi adına her günün sonunda çöpleri ayrıştıracak. Bu aşamada Boyner Grup Gönüllülerimiz de destek olacak. Bunun yanı sıra, festival boyunca atılan adımlar Boyner ve Help Steps ile iyiliğe dönüşecek. Gün sonunda dönüştürülen adımlar Boyner ile iki kat değerli olacak. Ve Help Steps uygulaması üzerinden istenilen STK’lara bağış yapılabilecek.


Festivalde ne tür etkinliklerin olması planlanıyor? Az da bir zaman kalmışken artık ne tür deneyimleri edinebileceğimiz konusunda bilgi alabiliyor muyuz?


Şehrin en dinamik festivali olarak konumlandırdığımız Boyner Dynamic Fest’te iki gün boyunca birçok sahnede aynı anda farklı etkinlikler planladık. Şehre dönüşün başladığı sonbahar mevsimine dinamik festival ruhuyla her iki günde de koşarak güne merhaba diyeceğiz. Açık havada sporun keyfini çıkarırken iyi yaşamı odağına alan atölyeler ve alanında uzman isimlerin konuşmaları ile dinamik yaşam tarzını her yönden deneyimleyeceğiz. Ana destekçimiz Hopi ile birlikte adidas, ASICS, DC, edding, EMU, Jack&Jones, Joma, Levi’s, LifeClub, MACFit, Merrell, name it, Puma, Skechers, Tırtıl Kids ve Under Armour da içerikleriyle festivalde farkını ortaya koyacak.


Dinamik Sahne, Değişim Sahnesi, Dönüşüm Sahnesi, Enerji Zone, Sinerji Zone, Active Life ve çocuklara özel alanlar ile herkesin hayatına enerji katacağız.


Dinamik Sahne sabah koşuları, enerji dolu antrenman programları ve dans atölyeleri ile renklenecek. Değişim Sahnesi’nde ise katılımcılarımızı iyi ve aktif yaşamla ilgili farkındalık yaratmak üzere sporculardan iyi yaşam uzmanlarına kadar birçok tanınmış isimle buluşturacağız. Bir oturumda Ayşegül Çoruhlu ile uzun ve sağlıklı yaşamı, Esin Aksoy ile Nefes ve Yaşam Farkındalığını deneyimlerken bir başka sahnede DansFabrika ile dans atölyesi yapacağız. Kahkaha yogası ile rahatlamak isteyenlere de yerimiz var. Dynamic Fest olur da adrenalin olmaz mı? Adrenaline şahit olmak isteyenler için kaykay akrobasi showları da olacak.

Aysu Türkoğlu ile milyonların göğsünü kabartan başarısı “Manş ve Kuzey Geçişi”ni konuşacağız. Festival katılımcılarımız ayrıca Tuğrul Yılmazer’in ilginç maceralarını, Tuğba Danışmaz’ın Olimpiyat Yolculuğu’nu, dinleme fırsatına sahip olacak.Dönüşüm Sahnesi’nde ise MACFit, Puma ve adidas’ın katkılarıyla birbirinden eğlenceli Yoga, Spinning, Step, Cardio KickBox, Zumba, Kangoo Jumps ve HiitWorkout deneyimleri olacak.

Çocuklar da bizim için bu festivalin önemli katılımcıları. Onlar için de Kids Zone’da Skechers ile dans, yüz boyama, yoga, hayal gücü atölyeleri de yer alacak. Festivalimiz patili dostlarımızın katılımına da açık. Ayrıca, 23 Eylül akşamı festival sonrası enerjisini katlamak isteyenler için Can Bonomo ve Mavi Gri konser biletleri Biletix’te satışa sunuluyor.

Festivalimize dair tüm detaylar Boyner Dynamic Fest uygulamasında ve dynamicfest.boyner.com.tr’de bulunuyor. Enerjisiyle festivalimize katılmak isteyen herkesi bekliyoruz.Perakendecilik alanında lider bir markanın dijital dünyayla arasının da mesafeli olmaması gerektiğine inanıyorum. Yapay zeka çalışmalarınız var mı? Boyner dijital dünyaya kendisini nasıl entegre ediyor?


Deneyim mağazacılığının Türkiye’deki öncüsü olarak teknoloji bu deneyimin önemli bir parçası. Özellikle pandemi sonrası dönemde online ve offline’ın iç içe geçtiği deneyimler yaratmaya odaklandık.

Fiziksel ve online alışveriş deneyimini bir arada sunduğumuz Boyner Now ile başarılı bir yılı geride bıraktık. 2022 Haziran ayından bu yana; 40 farklı lokasyonda, 50 bine yakın adrese, ortalama 80 dakikada, 200.000’i aşkın ürün teslimatı gerçekleştirildi. Yaz döneminde en kalabalık tatil destinasyonlarından Bodrum ve Çeşme gibi lokasyonlarda aktif olarak yer aldık. Önümüzdeki dönemde Boyner Now’ı tüketici alışkanlıkları arasında kalıcı olarak yer almasını sağlamayı ve bu deneyimin avantajlarını daha fazla kişiye anlatmayı hedefliyoruz.


Hiper kişiselleştirme şu an Boyner pazarlama ve dijitalleşme stratejisinin önemli bir parçası. Hiper kişiselleştirmenin olmazsa olmazı, müşteriyi tanımak için gereken anlamlı veriyi ayırt edebilmesi, gerçek zamanlı veri kullanması ve yapay zekanın müşteriyi mutlu edecek seçenekleri doğru bir performansta ayırt edebilmesi. Doğru ürünü, doğru kişiye ulaştırarak müşteriye onu tanıdığını hissettirmek satın alma oranlarını doğrudan etkiliyor.

Bir yandan boyner.com.tr ile Boyner online deneyimini birkaç adım öteye taşıdığımız önemli bir dönemdeyiz. Yıl sonunda çok daha fazla markanın güvenle buluştuğu kişiselleştirilmiş bir Boyner online ile müşterilerimizin karşısında olacağız.


Yapay zeka ile ilgili kısma geldiğimizde ise yapay zekânın dünyayı hızla dönüştürdüğü, baş döndürücü bir çağdayız. Yavaş yavaş yapay zekanın yaratıcılığa etkisini, müdahalesini görsel ve işitsel sanatlarda sık sık gözlemliyoruz. Boyner çatısı altında, Fabrika markamızın tasarımcıları arasında yapay zeka çok sevdiğimiz bir çalışma arkadaşımız haline geldi. Fabrika’nın moda anlayışını teknolojinin gücüyle harmanlayarak moda ve teknolojiyi bir araya getiriyoruz. Yapay zeka destekli ilk koleksiyonumuzun lansmanını önümüzdeki aylarda yapmayı planlıyoruz.


Comments


bottom of page