top of page

Disney+ x Magnet Quarterly: Yılbaşı Gecesi

Disney+ Türkiye'de 30 Aralık'ta gösterime giren orijinal film 'Yılbaşı Gecesi', pandemi sırasında yılbaşı gecesi için günlerce hazırlanmış ve sokağa çıkma yasağı gelince sitedeki komşularını partiye davet etme kararı veren bir aileyi konu alıyor. Bu eğlenceli film için bir araya gelen yetenekli dev kadro ile filmin yanı sıra yılbaşı gecesi, kutlamalar, hediyeler ve 2023'ten beklentileri hakkında sohbet ettik.

Fatih Artman Smokin Takım: Vakko


Büşra Pekin Mayo ve Tül Elbise: Mirela Cerica

Küpe: The Ninon


Boran Kuzum Takım: Hugo Boss


Gülse Birsel Elbise: Alexis/V2K Designers

Küpe: The Ninon


Şebnem Bozoklu Elbise: Alexandre Vauthier/Vakko Couture

Küpe: Begüm Khan


Serkan Keskin Smokin Takım: Vakko


Alina Boz Elbise: Carolina Herrera/Vakko Couture

Küpe: The Ninon


İrem Sak Elbise: Filiarmi

Bilezikler: The Ninon


Gülse Birsel


1) ‘Yılbaşı Gecesi’ filmi 30 Aralık’ta dijital yayın platformu Disney+ Türkiye’de gösterime girecek. Yine hem senaryosunu yazdığınız hem de kadrosunda yer aldığınız bir yapım. Bize biraz filmin yaratım sürecinden bahsedebilir misiniz?

Aslında fikir pandeminin ilk yılbaşı akşamında çıktı. 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı vardı hatırlarsanız. Ne yapacağız, herkes çekirdek aile olarak mı geçirecek, ya yalnız yaşayanlar ne yapacak filan diye düşündüm. Apartman komşularını davet ediyordu insanlar, sitelerde polis devriye gezmeye başlamıştı, komşu partileri oluyor diye. Bir “Ya şöyle olsaydı” hikayesi bu film. Sevimli bir aile pandeminin bitişine doğru yılbaşı gecesi için günlerce hazırlanmış, akrabalar, misafirler çağırmış, yemekler, piyangolar, süsler… Aniden vakalar arttığı için 3 gün sokağa çıkma yasağı geliyor ve sitedeki tanımadıkları komşularını çağırmaya karar veriyorlar. Ve bir araya gelmemesi gereken çok yanlış insanlar davet edilince karmaşa başlıyor.


2) İleride senaristlik ve oyunculuk arasında bir seçim yapsanız hangisini tercih ederdiniz?

Tercih edemem galiba ya. Oyunculuk yapmasam yazmam ki. Sette olmam lazım, yoksa hiç eğlenceli bir şey değil yazarlık. Bu defa filmde rolümün olmadığı zamanlarda da her gün gidip 12 saat kulaklığı takıp rejide oturdum. Ozan Açıktan’ın asistanlığını yaptım, o da çok keyif verdi örneğin. Masa başı yalnızlıktır, set sosyalliktir, deneyimdir, arkadaşlardır.


3) Yılbaşında nasıl kutlamalardan ve ne tür hediyelerden hoşlanırsınız?

Kalabalık severim, coşku, neşe severim. Her yılbaşı ablamda toplanırız ailecek. O aynı filmimdeki ev sahibesi gibi çok özenli ve önceden hazırlanır. Sofralar, piyangolar, hediyeler, sürprizler, tombala, şu bu. Hediye olarak ben kırtasiyeye bayılıyorum. Defterler, kalemler, çıldırıyorum. Çünkü çok kullandığım ve hızlı bitirdiğim şeyler bunlar. Mesela parfüm de, klişe gibi gelir ama her zaman makbule geçer.

Elbise: Kalmanovich/Beymen

Ayakkabı: Giuseppe Zanotti/Beymen

Küpe: The Ninon


4) Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel yılbaşı gecesini bizimle paylaşabilir misiniz?

Çocuklukta geçirdiğin yılbaşı geceleri, doğum günleri, bayramlar, insanın aklında müthiş bir şey gibi kalıyor. Onun için o yıllarda, mesela 6-7 yaşlarında bizim evde televizyonun hep açık olduğu, Nesrin Topkapı’nın heyecanla beklendiği, yaşıtım kuzenimle bir oraya bir buraya koşmaktan terleyip sırtımıza mendil koyulan, zorla annelerin iki arada ağzımıza tavuk-iç pilav tıktığı yılbaşları şahaneydi. Hediye de acayip heyecanlı bir şeydi o yıllarda. Bu kadar tüketim, bu kadar alışveriş yoktu ve süslü bir paketten çıkan bir pufidik terlikte bile kafayı üşütürdük.


5) 2023’ten en büyük beklentiniz nedir?

Bana göre hayatta sağlıktan başka dert yoktur. Diğer her sıkıntı çözülmesi gereken problemdir. Kişisel olarak, sağlık olsun, gerisini ben hallederim. Ki 2020’nin başından beri pandemi karanlığını yaşıyoruz ve şu an bitti gibi görünüyor. Bunu fark edip şükretmek lazım. Ve bence bu, bu yılbaşı gecesi kutlanması gereken en önemli şey. Filmim biraz da bu güzel zamanlamada giriyor. Hikaye pandeminin bitişine yakın bir yılbaşı gecesi, geçen yıl, belki de bu yıl yılbaşı gecesi geçiyor olabilecek bir hikaye. Ama sonunda pandemi ile ilgili mizah yapılabilecek, eski korkularımızın çok azaldığı bir döneme girdik gibi görünüyor. Daha ne isteyelim 2023’ten?


Büşra Pekin


1) Sizi ağırlıklı olarak komedi yapımlarında görsek de yakın zamanda dram konusunda da başarılı olduğunuzu ispatladınız. Farklı türdeki rollere hazırlanırken nelere dikkat edersiniz?

Hazırlığımı her zaman rolün ihtiyacına göre belirliyorum. Bu noktada yönetmenin ve yazarın beklentisi kadar karakterin belirgin fiziksel özellikleri de çok önemli. Gerektiğinde mutlaka kilo alıyor veya veriyorum. Saçlardan kostümlere kadar detaylı bir süreç bu. Hepsine ciddi kafa yoruyorum. Senaryoya çalışmak, karakterin alt metnini oluşturmak, zaten bunlar hep hazırlık sürecine dahil.


2) Yılbaşı Gecesi filmde siz nasıl bir karakteri canlandırıyorsunuz? Bize karakterin hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Arzu, kısa bir dönem pavyonda çalışmış, sonra Önder Bey’le ‘Erik Dalı Gevrektir’ şarkısını söylerken tanışmış ve pavyondan ayrılmış. Mafya olan Önder Bey’in uzun zamandır hayat arkadaşı Arzu. Önder’in eski eşini hala kıskanan, ilgi görmek, sesini duyurmak isteyen, duyuramadığında da atara bağlayabilen bir karakter. Ve kendisi çokça sarışın.


3) Yılbaşında nasıl kutlamalardan ve ne tür hediyeler almaktan hoşlanırsınız?

Yılbaşı gecesinin ilk saatleri aileyle birlikte olmayı, televizyondaki programları izlemeyi, arkadaşlarımla vakit geçirmeyi severim. İkisi bir arada olunca en tatlısı.

Mümkünse evde geçsin o gece… Ama daha iyi bir program varsa da eşlik ederim.

Yurt dışı seyahatlerinden de çok hoşlanıyorum. Hediyenin boyutu önemsiz.

Kalpten gelen bir sevgiyle bana ulaşması yeter. Tasarım, stili olan kıyafetleri severim. Beni yakın tanıyan eşim dostum, bu tür hediyeler alırsa çığlıklar attırabilir sevinçten.

Elbise: Carolina Herrera/Vakko Couture

Ayakkabı: Attico/Beymen

Küpe: Philoméne Jewelry


4) Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel yılbaşı gecesini bizimle paylaşabilir misiniz?

Bir yılbaşında arkadaşlarımla Prag’a gitmiştim. Nefis bir şehir, büyülenmiştim.


5) 2023’ten en büyük beklentiniz nedir?

Sağlık ve huzur istiyorum herkes için. Kendim için de bunlara ek olarak daha aktif çalışmak ve hem televizyonda hem de sinemada seyirciyle daha çok bir araya gelmek istiyorum.

Boran Kuzum Kazak-Pantolon: Louis Vuitton


Büşra Pekin Mayo ve Tül Elbise: Mirela Cerica

Küpe: The Ninon


Alina Boz Bluz-Etek: Louis Vuitton

Küpe: Philoméne Jewelry


Boran Kuzum


1) Filmdeki karakterinizden bize biraz bahsedebilir misiniz? Ne gibi benzerlikleriniz var?

Açıkçası pek bir benzerliğimiz yok. Togay kabadayı olmaya çalışan ama aslında hiç de o dünyaya ait olmayan bir genç.


2)Bir gün hangi Hollywood yıldızıyla bir filmde oynamak istersiniz?

İlk aklıma gelenler Cate Blanchett, Kate Winslet ve kariyerine devam etseydi Daniel Day Lewis.


3) Yılbaşında nasıl kutlamalardan ve ne tür hediyeler almaktan hoşlanırsınız?

Ben sevdiklerimle, rahat bir ortamda geçirmeyi seviyorum. Hediyeler önemsiz.

Gömlek-Pantolon: Louis Vuitton


4) Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel yılbaşı gecesini bizimle paylaşabilir misiniz?

Tam yılını hatırlamıyorum ama önce bütün ailemle vakit geçirip ardından sen yakın arkadaşlarımın yanına gidip çok eğlendiğim bir yılbaşı olmuştu.


5)2023’ten en büyük beklentiniz nedir?

Bol seyahat, huzur, daimi dostluklar…


Alina Boz


1) Son dönemlerde sizi pek çok başarılı yapımda görüyoruz. Size göre bir projenin başarısını belirleyen en önemli kriterler nelerdir?

Yaptığımız iş gerçekten tam bir ekip işi. İşini severek yapan, profesyonel ekiplerle bir araya gelmek ve en önemlisi ekip ruhunu yakalayabilmek ortaya çıkan işin başarısını belirliyor.


2) Bu role nasıl hazırlandınız?

Gülse, Ozan ve tüm ekip o kadar titizlikle çalıştı ki ön hazırlık süreci çok keyifli, bir o kadar da verimli geçti. Gerçek mekanlarda bol bol prova yapma şansımız oldu. Çekimlere başladığımızda bu hazırlığın konforunu fazlasıyla hissettik. Bunlara ek olarak karakterim için pole dans derslerine de gittim tabi.

Bluz-Etek: Louis Vuitton

Küpe: Philoméne Jewelry


3) Yılbaşında nasıl kutlamalardan ve ne tür hediyelerden hoşlanırsınız? Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel yılbaşı gecesini bizimle paylaşabilir misiniz?

Yılbaşı beni hep çocukluğumda yaşadığım o büyülü anlara götürür. Ailem yılbaşlarını özel ve hatırlanır kılmak için elinden geleni yapar ve bundan büyük keyif alırdı. O yüzden yılbaşı benim için kalabalık yemek masalarında bir arada olmak, oyunlar oynamak, şarkılar söylemek demek… Bir kar küresi, bir kartpostal gibi küçük ve neşeli bir hediye benim için en ideal yılbaşı hediyesi.


4) 2023’ten en büyük beklentiniz nedir?

Herkesin güvende ve eşit şartlar altında yaşadığı, şiddetin her türlüsünün dünya üstünden yok olduğu bir yıl olmasını diliyorum.


Serkan Keskin


1) Birçok film ve dizide gönüllerde taht kuran karakterlere imza attınız. Sizde en çok iz bırakan karakter hangisi olmuştur?

'Leyla ve Mecnun’da İsmail Abi ve 'İtirazım Var'daki karakterim Selman Bulut.


2) Yılbaşı Gecesi filminde seyirciyi ne gibi sürprizler bekliyor?

Filmimiz bence eğlenceli ve samimi bir film ve ekipçe söylediğimiz şarkılar var. Çok da sürprizleri açık etmek istemem.

Deri Ceket: Beymen Club

Gömlek: Hugo Boss

Pantolon: Beymen Club


3) Yılbaşında nasıl kutlamalardan ve ne tür hediyeler almaktan hoşlanırsınız?

Evde, yemek masalı, yakın arkadaşlı kutlamaları severim. Ayırt etmem, hediye zaten kendi başına güzel bir şeydir.


4) Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel yılbaşı gecesini bizimle paylaşabilir misiniz?

2018'e giriş. Bir orman evinde, yemek masalı, gitarlı, şarkılı bir yılbaşıydı.


İrem Sak


1) Yalan Dünya’dan sonra Yılbaşı Gecesi’nde de yine Gülse Birsel ile birlikte yer alıyorsunuz. Bu proje ile ilgili sizi en çok ne heyecanlandırdı?

Bu film cidden çok komik ve eğlenceli oldu. İnsanların gülmeye ve eğlenmeye çok ihtiyacı var. Beni en çok heyecanlandıran şey insanlara bu eğlenceyi, Gülse’nin kalemi ve Ozan ile kurdukları bu kadro sayesinde gözüm kapalı vaat edebilmektir. Filmi çekerken sürekli şöyle dedim, seyirci ne kadar şanslı! Yılbaşı gecesi açıp bunu izleyecekler sıfırdan. Bu ekibin bir parçası olmak benim yeni yıl hediyem. Teşekkürler Gülse!


2) Kariyerinizde dönüm noktası olarak değerlendirdiğiniz an neydi?

Çocuk oyunu seçmeleri için BKM'nin kapısından içeri girdiğim andır sanırım. O günden sonra işler çok değişti. O tarihten beri sürekli çalışıyorum. Çok şükür.

Tüylü Bluz-Payet Pantolon: Ila The Brand


3) Yılbaşında nasıl kutlamalardan ve ne tür hediyeler almaktan hoşlanırsınız?

Küçükken annem bize şahane bir yılbaşı sofrası hazırlardı. Çeşit çeşit yemekler. Bu gelenek hala devam ediyor. İş güç izin verdikçe ailemin yanında oluyorum. Yılbaşı hediye kültürüm yok. Ama illa hediye vermek isteyen varsa altın ve döviz kabul ederim.


4) Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel yılbaşı gecesini bizimle paylaşabilir misiniz?

En güzel yılbaşı henüz gerçekleşmedi bence. Var bir hayalimiz.


5) 2023’ten en büyük beklentiniz nedir?

Liste o kadar kabarık ki. Nerden başlasam bilmiyorum. Kişisel mi işsel mi vatandaşsal mı cevap versem bilemedim. Bu sene değişim senesi olsun. Çok yorulduk; sağlık, ekonomi derken. Yüzümüz gülsün biraz ülkece. O kadar çok güzel şey olsun ki bu sene, biz bile 'vay be' bu kadarını beklemiyorduk diyelim. Haydi yap şovunu 2023!

Alina Boz Elbise: Carolina Herrera/Vakko Couture

Küpe: The Ninon


İrem Sak Elbise: Filiarmi

Küpe ve Bilezikler: The Ninon

Şebnem Bozoklu


1) Kariyeriniz boyunca sizi birbirinden farklı karakterlerde izledik. Bazen bir karakterden diğerine geçerken vedalaşmak zor olmuyor mu?

Bir karakterle tanışmak veda etmekten daha zor benim için. Bir karakteri oluştururken, onunla ilgili kararlar verirken, nefes alan ve motivasyonunu bildiğim bir insana dönüştürürken geçirdiğim süreç daha zor geliyor vedalaşmaktan. Çünkü karakterler biz onlarla vedalaştıktan sonra da yaşamaya devam ediyor.


2) ‘Yılbaşı Gecesi’ filminin çekimlerinden favori anınız hangisi?

Sıcak Ağustos günlerinde yün kazaklarla ve kışlık gece elbiseleriyle oynamak ve filmi sadece gece çalışıp gündüz uyuyarak tamamlamak başta olmak üzere, böyle mükemmel yeteneklerden oluşan bir ekiple her anından çok zevk aldığım ve yaptığım işin güzelliğine bir kere daha şaşırdığım bir süreçti.

Payet Ceket ve Pantolon: Andamane/V2K Designers

Küpe: Begüm Khan


3) Yılbaşında nasıl kutlamalardan ve ne tür hediyeler almaktan hoşlanırsınız?

Senenin en sevdiğim zamanıdır Aralık ayı. Yılbaşında çok heyecanlı ve coşkulu olurum. Çocukluğumdan beri beni çok heyecanlandırır ışıklar, şıkırtılılar, süsler, püsler ve hele kar da varsa değmeyin keyfime. Favori yılbaşı programım evimde sevdiklerimle güzel müzikler, birlikte oturulan sofralar, neşeli bir şeyler izlemek ve kahkahadır.


4) Bugüne kadar geçirdiğiniz en güzel yılbaşı gecesini bizimle paylaşabilir misiniz?

Annem, babam ve ben. Babamın her yıl hepimize aldığı süslü yılbaşı şapkaları. Aralığın son haftası tüm arkadaşlarına ve ailelere yazdığı yılbaşı kartları. 31 Aralık gecesi yediğimiz güzel yemekler. Televizyonda dansöz çıkınca üçümüzün ayağa fırlayıp dans etmeye başlamamız… Çocukluğumdan aklımda kalan bu anlar favori anlarımdır ve şu an kendi evimde de sürdürdüğüm alışkanlıklarım.


5) 2023’ten en büyük beklentiniz nedir?

İnsanların kendilerini özgürce ifade edebildikleri, mutlu ve adaletli bir yıl diliyorum.